Úspešné referendum

21,41 %.

950 tisíc ľudí.

Obyčajné čísla. Skrývajú sa za nimi ľudia, ktorí sa neboja povedať svoj názor. Na stav, v akom sa naša občianska spoločnosť nachádza, veľmi slušné. Očakávať nadpolovičnú účasť pri danej téme referenda, ignorancii mainstreamových médií a limitovanom rozpočte na kampaň, nebolo reálne. To si aj väčšina podporovateľov referenda uvedomovala.

Referendum otvorilo brány občianskemu aktivizmu. Aj tomu kresťanskému. Ukázalo politikom, že s voličmi treba rátať. Výsledky referenda ukázali politickým stranám smer, ktorým sa vybrať, ak chcú podporu dvadsiatich percent aktívnych slovenských voličov. Vzhľadom na biedne čísla účasti na voľbách je to približne polovica reálneho elektorátu na Slovensku. To je sila, s ktorou každý politik musí rátať, ak chce v najbližších voľbách uspieť.

Referendum ukázalo aj ďalšie veci. Mnoho kresťanov je zmätených. Neuvedomujú si, čo sa v dnešnej spoločnosti deje. Pod vplyvom mainstreamového relativistického pohľadu na svet, chcú byť milí a láskaví ku všetkým. Chcú dobre vychádzať so všetkými svojimi susedmi. Ako všetci z reálneho života vieme, je to nemožné. Zmätok priniesli aj vyjadrenia niektorých našich „duchovných vodcov“. Referendum odhalilo nekonzistentnosť v ich tvrdeniach a snahu zapáčiť sa mainstreamu aj za cenu straty vlastnej tváre a odklonu od učenia Cirkvi.

V referende sa odhalili najmä médiá. Sú nepriateľské voči akémukoľvek názoru odlišnému od ich vlastného. Nedokážu prekročiť svoj tieň. Sú doslova kresťanofóbne. Ukazuje sa to napr. aj v dezinpretácii a doslova v prekrúcaní slov a názorov pápeža Františka. Ignorujú čokoľvek, čo sa odlišuje od pohľadu na svet ich redaktorov. Je smutné, že sa spreneverujú svojim koreňom, základom svojej existencie. Ale je to fakt, s ktorým musíme žiť. Ktorý nezmeníme. A je úplne zbytočné sa o takú zmenu snažiť.

Referendum pomohlo na ceste k vytváraniu komunity. Tá je základom prežitia kresťanstva. Bez komunity, niet kontinuity. Kresťan bez komunity nedokáže existovať. Bez podpory komunity neprežije. Ani on, ani jeho viera. Referendu som vďačný za to, že ukázalo silu kresťanskej spolupatričnosti. Kresťanov na Slovensku nie je 80, ani 60%. Je ich 20%. To je viac ako v ktorejkoľvek inej európskej krajine, možno s výnimkou našich severných susedov.

Som lojálny katolík rešpektujúci cirkevnú vrchnosť. Som si však istý, že spôsob fungovania Katolíckej Cirkvi neprežije najbližšie desaťročia. Vrátime sa ku koreňom alebo neprežijeme. Alfou a omegou našej existencie je komunita. Tú teraz takmer nikde nemáme. Referendum pomohlo odhaliť, že sme schopní ju vytvoriť, máme však pred sebou ešte dlhú cestu. Kňazi a biskupi sa zo svojich fár a zámkov musia vrátiť späť medzi ľudí. Kňaz, ktorý nepočúva svojich farníkov nemôže byť dobrý kňaz. Kňaz, ktorý nežije ich problémami, im nemôže porozumieť. Biskup, ktorý sa s laikom zo svojej diecézy stretáva len pri oficiálnych audienciách nie je hodný nazývať sa nasledovníkom Krista. Angažovanosť laikov môže veľmi veľa zmeniť. Snaha ozmenu je však potrebná aj z hora.

Referendum zrejme bude mať aj politické dôsledky. Vznikne iniciatíva na zníženie kvóra potrebného na jeho platnosť. Ja osobne to vítam. Aj keď to môže byť prihrávka homo aktivistom, ktorých referendum by k urnám pritiahlo asi tak 8% slovenských voličov. Na druhej strane by bolo zaujímavé zaviesť 50% kvórum pre všetky voľby. Pomohlo by to zmeniť veľmi veľa vecí verejných a angažovanosť politikov by sa netočila iba v okolí volieb. 50% kvórum by ich prinútilo naozaj pracovať pre ľudí. Nie len pre seba.

Referendum bolo úspešné. Je tu polovica voličskej základne, ktorá sa jasne vyjadrila. Je tu takmer milión ľudí, ktorých hlas nebude môcť byť ignorovaný. Referendum určite oddialilo schválenie registrovaných partnerstiev a následné manželstvá a adopcie tzv. sexuálnych menšín.

Referendum bolo úspešné. Nikomu sa v doterajšej novodobej slovenskej histórii nepodarilo k urnám pritiahnuť viac angažovaných voličov. Zatiaľ jediné len tak-tak platné referendum sa týkalo vstupu do EÚ. Výsledok sa dosiahol len po masívnom mediálnom znásilňovaní verejnosti. O objektivite médií sa ani vtedy vôbec nedalo hovoriť. Dnes by toto referendum nepochybne skončilo fiaskom.

Referendum bolo úspešné. Hŕstka angažovaných občanov dokázala zmobilizovať státisíce voličov. To sa v Európe podarilo v jednom alebo dvoch prípadoch. Bez politického zázemia, bez priamej angažovanosti politikov, sa hŕstka ľudí postavila za svoje hodnoty. Takmer milión svojich spoluobčanov presvedčili o tom, že stojí za to ozvať sa. Že stojí za to postaviť sa trendom rúcajúcich naše hodnoty a presvedčenia. Liberálni aktivisti takúto silu nemajú. A aj preto zúria. Aj preto je takmer vo všetkých našich médiách cítiť ich strach a zlobu.

Referendum bolo úspešné. Vďaka organizátorom a všetkým dobrovoľníkom. Som presvedčený, že vďaka referendu sa na Slovensku spraví mnoho dobrého. Pre rodiny. Pre spoločnosť. Pre našu budúcnosť.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo