Islamský štát

IS, ISIS, ISIL alebo Islamský štát je na Blízkom východe fenomén, s ktorým si nevie rady ani najsilnejšie letectvo sveta, nehovoriac o Američanmi vycvičenej a skvele vyzbrojenej irackej armáde. Iba kurdská peshmerga dokáže vzdorovať a porážať bojovníkov islamského štátu a dokonca uberať z jeho územia. Ako vôbec mohlo niečo také vzniknúť? Kto za Islamským štátom stojí? Aká je jeho historia a aká bude budúcnosť. Aj na tieto otázky odpovedá tento úvodný článok zo série článkov o Islamskom štáte.

Bojovnici Islamskeho statu s ukoristenymi americkymi zbranami.
Bojovnici Islamskeho statu s ukoristenymi americkymi zbranami.

Čo je Islamský štát?

Záleží od uhla pohľadu. Pre niektorých je to teroristická organizácia, pre iných je to stelesnenie Islamu, pre ďalších pokračovanie pôvodných islamských kalifátov z počiatkov existencie islamského náboženstva. Islamský štát aj naozaj funguje ako štát a vôbec to nie je náhoda. Vymysleli a riadia ho ľudia, ktorí predtým pôsobili v štruktúrach Irackého štátu za čias Saddáma Husaina. Sú to ľudia, ktorí riadili tajnú službu, armádu, políciu, jednotlivé ministerstvá. Islamský štát schopných ľudí dobre platí – vie, že investícia do ľudí sa oplatí.

História Islamského štátu

Začiatky tejto organizácie sa dajú vystopovať do obdobia americkej invázie v Iraku v roku 2003. Otcom zakladateľom tejto džihádistickej organizácie bol Abú Musab Al-Zarkáwí. Po niekoľkých počiatočných obmenách názvu organizácie sa jej pomenovanie ustálilo na Al Kaida v Iraku. Aj vďaka Zarkáwímu sa v tej dobe Irak stal centorm svetového džihádu. Zarkáwí bol zabitý pri americkom nálete v roku 2006. V tom istom roku sa hnutie spojilo s takmer desiatkou ďalších džihádistických organizácií a premenovalo sa na Islamský štát v Iraku. Už pri zvolení tohto názvu môžeme dedukovať zámer vodcov hnutia. V roku 2010 vládu nad džihádistami prebral súčasný vodca Abu Bakr al-Baghdádí, ktorý ešte predtým strávil niekoľko rokov v americkom väzení Camp Bucca. Toto slávne väzenie bolo liahňou špičkových džihádistov, ktorí založili viac ako desiatku teroristických organizácií. Práve tam sa Baghdádí zoznámil so svojimi budúcimi spoločníkmi, s ktorými prevzal vedenie Islamského štátu. Pod jeho vedením sa hnutie tak zradikalizovalo, že sa od neho dištancovala aj samotná Al Kaida. V roku 2011 začala v Sýrii občianska vojna. Reakciou Baghdádího bolo založenie sýrskej pobočky organizácie pod názvom Jabhat al-Nusra. Táto, dnes známa organizácia, sa od Islamského štátu v r. 2013 osamostatnila s tým, že na stranu Islamského štátu sa pridalo viac ako 3000 jej bojovníkov. Najväčší rozmach hnutia nastal v roku 2014. V januári tohto roku Islamský štát obsadil mesto Raqqá v Sýrii a jeho okolie,. Toto mesto sa stalo hlavným mestom islamského kalifátu, ktorý Baghdádí vyhlásil. V januári tiež obsadili Fallúdžu a v priebehu júna im padlo za obeť miliónové mesto Mósul. Posledným veľkým mestom, ktoré sa Islamskému štátu podarilo obsadiť len tento víkend (16.-17. mája 2015) je polmiliónové Ramádí.

Aj vďaka týmto nečakaným územným úspechom v roku 2014 ISIS vyhlásilo Islamský kalifát alebo Islamský štát a Abu Bakr al_Baghdádí sa vyhlásil za kalifa Ibrahima a veliteľa všetkých pravoverných. Samotný Baghdádí sám seba považuje za pokračovateľa starobylej tradície kalifov z prvopočiatkov islamu z čias Mohammeda. V súčasnosti sa k Islamskému štátu hlási aj niekoľko ďalších džihádistických organizácií z viacerých krajín v Afrike a Ázii ako Boko Haram v Nigérii a viaceré islamistické skupiny v Lýbii, Sýrii, Somálsku, Egypte, Jemene a Malajzii.

Bojovníci Islamského štátu.
Bojovníci Islamského štátu.

Kto podporuje Islamský štát

Islamský štát nevznikol len tak sám od seba. Spočiatku získaval podporu zo strany krajín ako Katar či Saudská Arábia. Angažovanosť samotných vlád týchto krajín je otázna, v každom prípade sa v nich našlo dosť bohatých jednotlivcov, ktorí v začiatkoch Islamského štátu privážali do Sýrie cez turecké hranice milióny dolárov v hotovosti a veľké množstvá zbraní a iného materiálu. Svoj podiel na vzniku Islamského štátu má tak aj Turecko, ktoré si až v poslednom období začalo uvedomovať nebezpečenstvo zo strany svojho novovzniknuvšieho suseda. Avšak aj naďalej cez svoje hranice zo Sýriou bez problémov púšťa tisícky nádejných džihádistov z celého sveta. Nebráni ani prechodu stovkám kamiónov mesačne so zbraňami a materiálom pre Islamský štát. Naopak, opačným smerom bez problémov putujú tisícky cisterien s ropou z nálezísk na území pod kontrolou Islamského štátu. Do veľkej miery je ISIS podporovaný aj sunitskými muslimami, ktorí uvítali relatívny pokoj a vládu pevnej ruky, po slabej irackej vláde a po šikanovaní prevažne šítskou irackou armádou. Toto je aj hlavný dôvod prečo niekoľko desiatok tisíc irackých vojakov ušlo bez boja z Mosúlu a ďalších miest a vojenských základní – jednoducho nemali motiváciu brániť väčšinové sunnitské obyvateľstvo, ktoré ich tak či tak nenávidelo.

Ekonomika Islamského štátu

Ekonomika IS stojí na niekoľkých pilieroch – prvým sú dane od miestnych obyvateľov, ďalším predaj ropy režimu Bašara Assada a do Turecka a v neposlednom rade sú to aj únosy a výkupné, ktoré do pokladnice prinášajú milióny dolárov. Približne pol miliardy dolárov našiel Islamský štát v pokladniciach irackej národnej banky v Mosúle a v ďalších bankách, ktoré padli do jeho rúk. Veľkým zdrojom príjmov Islamského štátu je aj predaj kultúrnych artefaktov. Čo sa nedá predať lebo je to priveľké, to Islamský štát zničí a využije to na marketingové ciele.

Islamista
Islamista

Metódy Islamského štátu

Metódy Islamského štátu sú brutálne. Vraždy v podobe upaľovaní za živa, odrezávaní hláv či ukameňovaní sú každodennou náplňou stránok, profilov a propagačných videí bežne dostupných online. Vo svojom ideologickom časopise, Dabiq, nazvanom po mieste konečnej bitky medzi pravovernými a armádami Ríma, Islamský štát zverejňuje návody pre pravoverných ohľadne znásilňovaní neplnoletých dievčat či využívaní otrokýň na ťažké práce a sexuálne zábavky. Na územiach pod správou IS platia tvrdé pravidlá vychádzjúce z práva šaríja. Ženy nemôžu chodiť samostatne a už vôbec nie nezahalené lebo riskujú znásilnenie či smrť. Mosúl môžete opustiť, ale miestnym predstaviteľom Islamského štátu musíte dať zoznam piatich príbuzných, ktorí budú zavraždení, ak sa nevrátite.

Pred bojom sú vyberané jezídske a často aj kresťanské dievčatá a sú mnohonásobne znásilňované. Volajú ich nevesty džihádu. Dievčatá, ktoré často nemajú ani desať rokov, po takomto strašnom zážitku zomierajú na následky vnútorných zranení alebo páchajú samovraždy, resp. prežívajú s trvalými následkami.

Metódy náboru bojovníkov

Islamskému štátu sa neustále darí priťahovať stovky až tisícky nových bojovníkov z celého sveta, vrátane zápdnej Európy. Stojí za tym veľmi dobre premyslená a cieľavedomá marketingová kampaň využívajúca najnovšie filmové triky, videohry, šírenie myšlienok cez sociálne siete ako Facebook či Twitter. IS ponúka mladým ľuďom, často bez životného cieľa, náplň života. Dokáže odpovedať na všetky ich otázky a pochybnosti. Na rozdiel od západného bezhodnotového sveta je Islamský štát silne hodnotovo orientovaný, aj keď z nášho pohľadu sú jeho hodnoty pochybné. Toto je jeden z dôvodov prečo sú islamisti takí úspešní pri náboroch ľudí v bezhodnotových európskych spoločnostiach ako Holandsko či Belgicko. Aj vojenské úspechy priťahuju bojachtivých džihádistov z celého sveta. Najmä po získaní Mosúlu došlo k strojnásobeniu množstva bojovníkov Islamského štátu – z 10 000 na súčasných približne 30 000.

Kto sú rekrúti IS

Veľmi často sú to mladí ľudia, často ešte tínedžeri, vo veku od 17 do 21 rokov. Väčšinou sú to dievčatá a chlapci v problémoch, ktorí nenachádzajú vo svojom okolí a domovoch podporu a nájdu ju v mešitách s radikálnymi immánmi – kazateľmi. Títo mladí ľudia túžia po druhej šanci a Allah, prostredníctvom radikálnych islamistov, im túto šancu dáva. Tu veľmi zlyháva celá naša spoločnosť a v podstate všetky Cirkvi, ktoré nedokážu mladým ľuďom ponúknuť alternatívu k ich beznádejnému životu. V európskych podmienkach sú väčšina rekrútov konvertiti. Avšak drvivú väčšinu rekrútov tvoria mladí moslimovia z moslimských krajín ktorí sú lákaní bojom proti neveriacim a ktorí sú zradikalizovaní vo svojich rodných mestách v mešitách vedených radikálnymi immánmi.

Verejná poprava jedného z rukojemníkov.
Verejná poprava jedného z rukojemníkov.

Budúcnosť Islamského štátu

Islamský štát tu s nami bude minimálne niekoľko rokov. Dokonca je možné, že sa stane trvalou súčasťou blízkovýchodného politického systému. Momentálne má pod kontrolou viac ako tretinu Sýrie a takmer tretinu Iraku s veľkými zdrojmi ropy a s fungujúcou lokálnou ekonomikou. Na území kontrolovanom Islamským štátom žije 6 až 8 miliónov ľudí.

Islamský štát z rôznych dôvodov nie je možné poraziť leteckými útokmi. Iracká armáda je neschopná ubrániť čo i len svoje súčasné pozície, Kurdi si vybojovali späť svoje územie a o ďalšie boje nemajú záujem. Jedinou možnosťou je ďalšia invázia do Iraku, tomu sa však všetky západné vlády snažia vyhnúť. Vyžadovalo by si to totiž spoluprácu s režimom Bašara Assada a s Iránom, čo je v momentálnej politickej situácii nemysliteľné. Vďaka otepľovaniu vzťahov medzi Iránom a západným svetom sa však situácia môže zmeniť a Irán môže dostať zelenú pri potlačení IS. Zmenu môže priniesť iba brutálny útok Islamského štátu na území niektorého zo západných štátov, ktorý by vyprovokoval západný svet k činu. Skôr alebo neskôr k takému niečomu dôjde, môže to byť dnes, ale môže to byť aj o desať rokov. Predpovedať čo sa naozaj stane je v momentálnej situácii nemožné. Istá je cesta Kurdistanu k smostatnosti. Aj vďaka úspešnému boju proti Islamskému štátu sú tejt alternatíve západné mocnosti naklonené. V nasledujúcom článku sa budem venovať práve tejto téme.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo