Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. január 2021

Exkomunikovaný katolícky prezident Joe Biden – veľké pohoršenie pre mnohých!

Biden sa stal iba druhým katolíckym prezidentom zo všetkých prezidentov USA. Pre Katolícku cirkev nielen v USA to predstavuje veľkú výzvu, pretože jeho konanie budú mnohí ľudia vrátane katolíkov považovať za akýsi štandard alebo vzor katolíckej viery.
Exkomunikovaný katolícky prezident Joe Biden – veľké pohoršenie pre mnohých!

V prvom rade sa treba pozrieť na jeho minulosť. Biden bol formovaný ako katolík a vie, že ako politik má prispievať k ochrane ľudskej dôstojnosti, nenarodených a rodiny. On však nielen, že nerobil to, čo mal, ale robil opačne: prispieval k zhoršeniu ochrany života a dokonca k financovaniu potratov zo štátnych peňazí, k porušovaniu slobody svedomia, a spochybňovaniu prirodzeného manželstva a rodiny.

Aby som bol konkrétny: Biden podporil obnovenie federálneho financovania potratov na celom svete, keď sa zasadil sa zrušenie tzv. Mexico City Policy (vládna politika, ktorá blokuje federálne financovanie USA pre mimovládne organizácie, ktoré poskytujú potratové poradenstvo alebo odporúčania, obhajujú dekriminalizáciu potratov alebo rozširovanie potratových služieb.)

Najskôr podporoval Hydeov dodatok, no od 2019 otočil. (V USA je Hydeov dodatok legislatívnym ustanovením, ktoré zakazuje použitie federálnych fondov na financovanie potratov, s výnimkou záchrany života ženy alebo tehotenstva v prípade incestu alebo znásilnenia.)

Biden alokoval financie amerických daňových poplatníkov do zahraničia s cieľom financovať projekty podporujúce zabíjanie nenarodených, sterilizáciu žien v rozvojových krajinách, a na zabezpečenie neobmedzeného prístupu k nebezpečnej kontrole pôrodnosti (najmä abortívnej).

A dalo by sa pokračovať ďalej s tým, ako podporil šírenie gender ideológie a iné excesy. Toto sa dialo najmä v čase jeho viceprezidentovania pod Barackom Obamom. Je to hanba!

Čo robí a bude robiť Biden ako prezident? Medzi prvými krokmi bude zrušenie Mexico City Policy, čiže pro-potratové organizácie ako Planned Parenthood (Biden bol pred voľbami favoritom tejto hrôzostrašnej organizácie) dostanú federálne peniaze na zabíjanie nenarodených. Hoci sa táto politika pravidelne ruší a zavádza pri výmene demokratického a republikánskeho prezidenta, on ako katolík nesmie v tejto tradícii pokračovať, pretože prispieva ku genocíde nenarodených.

Biden je praktizujúci katolík, teda prijíma sviatosti Cirkvi, z čoho môžeme predpokladať určitý morálny profil. Keď sa však pozrieme na Bidenovo konanie v politike z hľadiska katolíckej morálky, nájdeme tam aj svetlé body, no tie potraty sú najväčší kameň úrazu. On vie, že potrat je vražda, nikto ho nenúti, aby takú politiku robil (očakávania voličov neodoberajú politikovi slobodný súhlas), a ide o ťažké zlo. Teda Biden sa ocitá, zrejme, v stave ťažkého hriechu, ako prezident je verejný hriešnik a preto by mu mali byť odopreté sviatosti a najmä Eucharistia, kým svoje konanie nenapraví.

Bidenova podpora potratov má aj cirkevno-právne dôsledky. Biden totiž ‚iba‘ nevytvára legislatívu, ktorá dovoľuje ženám ísť na potrat (rušenie prekážok), on schvaľuje financovanie potratov (od neho to závisí), teda dáva tehotnej žene pomocnú ruku k zabitiu svojho dieťaťa. Tu si dovolím tvrdiť, že ide z jeho strany o formálnu spoluúčasť na skutku, ktorý je svojou povahou vnútorne zlý. Keby išlo o človeka, ktorý nevie o učení Cirkvi, jeho subjektívna vina by bola omnoho menšia, hoci by išlo o objektívne veľmi zlý čin. Avšak Biden veľmi dobre vie, o čom je reč...

Práve táto spoluúčasť na financovaní potratov by mala byť podnetom pre jeho biskupa, teda arcibiskupa Washingtonu D.C. kardinála Gregoryho, aby Bidena jasne napomenul, a keď sa nepolepší, aby kardinál začal voči Bidenovi oficiálne kanonický proces na základe kánonu 1398 CIC: ‚Kto zapríčiní potrat, ktorý skutočne nastal, upadá do exkomunikácie na základe vopred vyneseného rozsudku.‘ (latae sententiae) Čiže možno je Biden už exkomunikovaný...

Mohol by to potvrdzovať aj kán. 1329 § 2. Do trestu na základe vopred vyneseného rozsudku spojeného s deliktom upadajú spolupáchatelia, ktorí v zákone alebo príkaze nie sú uvedení, ak bez ich pričinenia by delikt nebol spáchaný a trest je takej povahy, že ich môže postihnúť; ináč môžu byť potrestaní trestami na základe rozsudku, ktorý treba vyniesť.

Avšak stal sa opak: kardinál Gregory naznačil, že by Bidenovi prístup k Eucharistii umožnil. Navonok je to škandalózne. Ako môže hlava Katolíckej cirkvi v USA dať Eucharistiu človeku, ktorý financuje potraty?! Nepoznám osobné úmysly kardinála Gregoryho. Každopádne je to minimálne podozrivé. Aby všetko bolo jasné a nedošlo k neuváženým krokom, cirkevný súd by mal dôkladne preskúmať, ako veľmi je Biden zodpovedný za financovanie potratov a či je exkomunikovaný alebo nie.

Záver: katolícky prezident Joe Biden možno už ani nie je katolík. Keď som v úvode spomenul, že je pohoršením, myslel som to doslova: jeho príklad bude robiť ľudí horšími, pretože bude deformovať ich svedomie, a tým pádom ohrozovať spásu duší.

Inzercia

Arcibiskupovi Gregorymu držím palce, aby svojmu farníkovi Joeovi, ktorý je zhodou okolností najmocnejším mužom planéty, dohovoril, a Joeovi prajem, aby sa nad tými nenarodenými deťmi zľutoval...veď nikomu nič neurobili.

Odporúčam:

https://www.postoj.sk/67058/biden-a-prijimanie

https://www.washingtonpost.com/.../biden-catholic.../

https://www.liveaction.org/.../biden-rescinding-trump.../

https://www.postoj.sk/.../biden-vrati-rezim-potratov-do...

https://www.catholicnewsagency.com/.../report-president...

https://www.lifesitenews.com/.../breaking-dc-archbishop...

https://chiesa.espresso.repubblica.it/.../7055%26eng%3Dy...

Foto: AP

Campaign Director CitizenGO Slovensko, sekretár KDMS, študent katolíckej teológie na ITI Catholic University v Rakúsku, absolvent Kolégia Antona Neuwirtha, člen SLH.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.