Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. júl 2015

Pavol Korbuly

Dnes je 60. výročie úmrtia bl. sestry Zdenky Schelingovej, panny a mučenice. Jej príbeh je celkom známy, píše sa o nej a bol o nej dokonca nakrútený aj dokumentárny film. Príbeh človeka, ktorý Zdenku odsúdil, je menej známy, ale je veľmi zaujímavý.
Pavol Korbuly

Korbuly bol predsedom senátu, ktorý odsúdil sestru Zdenku za velezradu, ale bol taktiež členom senátu v procese s „vlastizdradnými biskupmi“ bl. Pavlom Petrom Gojdičom, Jánom Vojtaššákom a Michalom Buzalkom a v ďalších procesoch. Zdenka Schelingová bola odsúdená v roku 1952, bola mučená a väznená v ťažkých podmienkach. V zlom zdravotnom stave ju prepustili do nemocnice, kde roku 1955 zomrela.

Iba tri roky nato dal Pavol Korbuly vyrobiť tabuľku s maďarským nápisom: „Szűz Mária mindig segít! Korbuly Pál“, čo v preklade znie: „Panna Mária vždy pomáha! Pavol Korbuly“. Tabuľku umiestnil v Lurdskej jaskynke na Hlbokej ceste v Bratislave.

Áno, znie to paradoxne, že muž poslušný komunistickému režimu, ktorý nemal problém odsúdiť nevinných, nechal spraviť tabuľku s takýmto nápisom a ešte sa aj na ňu podpísal, čo vtedy vôbec nebolo obvyklé. Korbuly sa totiž obrátil a každý deň chodil po kolenách asi 50 metrov od Blumentálskeho kostola po vchod do fary. Zdroje uvádzajú, že toto bol jeho spôsob, ako sa chcel zadosťučiniť za krivdy, ktoré spôsobil. Niet pochýb, že ho hrýzlo svedomie a takto sa kajal. Pavol Korbuly zomrel 1. mája 1970.

V Lurdskej jaskynke sú tisíce tabuliek vo všetkých možných jazykoch. Najstaršie sú z devätnásteho storočia a nové stále pribúdajú. Tú Korbulyho som na prvýkrát nenašiel; až keď som mal lepšie informácie, kde hľadať. Ak chcete jeho tabuľku nájsť, je zobrazená približne v strede tejto snímky. Keď vojdete do areálu, treba sa držať vľavo a tam, kde sa končí mierny svah a tabuľky sa začínajú objavovať až celkom pri zemi, sa nachádza aj tá Korbulyho.

Fotografie: Jakub Lipták

Inzercia

Vyštudoval sociológiu a kognitívnu vedu. Zaujíma sa o celospoločenské a o mestské témy. Žije v Bratislave.

Odporúčame

Blog
Nehumánne lavičky

Nehumánne lavičky

Magistrát Bratislavy sa rozhodol v okolí Hlavnej stanice umiestniť lavičky s predelom, na ktorých sa nedá ležať. Na lavičkách v meste zvyknú polihovať najmä bezdomovci a obzvlášť pri Hlavnej stanici je ich koncentrácia dosť vysoká. Tieto lavičky však vyvolali kritiku. Najprv pár slov k nedávnej hist...

Blog
Cyklista by naším vzorom nemal byť

Cyklista by naším vzorom nemal byť

Slovenský prezident Andrej Kiska včera na Facebooku uverejnil vyjadrenie s názvom „Vzor“, ktorý zakončil slovami: „Čím viac budeme mať vzorov, ako je Peter Sagan, tým lepšie na tom bude táto krajina.“ Hoci si pána Kisku vážim a považujem ho za človeka, ktorý sám by pre Slovákov mal byť v mnohom vzor...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.