Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. január 2021

Aktuálne: 1 z 8 kresťanov vo svete je prenasledovaný pre svoju vieru!

Organizácia Open Doors uverejnila správu za rok 2020 so znepokojivými výsledkami: viac ako 340 miliónov kresťanov čelí prenasledovaniu v top 50 krajinách, kde je situácia najhoršia.
Aktuálne: 1 z 8 kresťanov vo svete je prenasledovaný pre svoju vieru!

Dokonca prenasledovanie viac ako 309 miliónov kresťanov v tomto rebríčku bolo označené ako extrémne alebo veľmi vysoké.

Na najvyšších priečkach listu prenasledovania sú krajiny: Severná Kórea, Afganistan, Somálsko, Líbya, Pakistan, Eritrea, Jemen, Irán, Nigéria a India.

Pozícia Číny sa za dva roky zhoršila z 27. na 17. miesto. Príčinou je systém sociálnych kreditov, ktorý perzekvuje veriacich v registrovaných i neregistrovaných cirkvách, ktorí odporujú pravidlám daných ateistickou čínskou komunistickou stranou. Inštalácia kamier s rozpoznávaním tváre je počas bohoslužieb povinná, a deti a mladí ľudia sa nemôžu na nich zúčastňovať.

Za rok 2020 bolo v Číne zničených, poškodených alebo uzavretých najmenej 3080 kostol alebo miestností pre náboženské účely. Paradoxom je, že Čína zvyšuje tlak na kresťanov v čase, keď s ňou Vatikán predĺžil zmluvu o ďalšie dva roky.

Kresťania v Indii trpia pod nacionalisticko-hinduistickou vládou. V čase pandémie až 80% zo 100 000 opýtaných kresťanov uviedlo, že štát ich pre ich vieru diskriminuje pri udeľovaní finančnej pomoci. Od roku 2014 sa útoky na indických kresťanov až 5-krát znásobili!

Pandémia vytvára podmienky na štrukturálnu diskrimináciu kresťanov po celom svete, no najmä ide o ázijské a africké krajiny.

Podľa indexu svetového prenasledovania v roku 2020 bolo najväčší počet kresťanov zavraždených práve v Afrike. Počet týchto prípadov sa výrazne zvýšil v subsaharskej Afrike, kde islamistické skupiny spolupracujú medzi štátnymi hranicami na vytlačení kresťanov.

V niektorých západoafrických a stredoafrických krajinách používajú islamistické skupiny zákony o blokovaní kresťanov na zvýšenie svojej popularity a útoky proti kresťanom v čase, keď sú bezpečnostné sily obmedzené v schopnosti konať. Pandémia sa tiež stala dôvodom na obvinenie kresťanov, že príčinou choroby sú oni alebo ich „falošná viera“.

Všeobecne sú najčastejšími príčinami prenasledovania kresťanov: komunizmus, nacionalizmus, islamizmus a kmeňové násilie.

Tieto správy sú alarmujúce. Preto je ťažko pochopiteľné, že Európskej komisii tak dlho trvá obnoviť úrad špeciálneho vyslanca pre ochranu náboženskej slobody vo svete, ktorý zastával Ján Figeľ v rokoch 2016-2019 a jeho práca mala reálne výsledky.

Inzercia

Tiež je smutné, že Slovensko do dnešného dňa nezriadilo úrad vyslanca na ochranu náboženskej slobody vo svete. Mnohé menej nábožensky založené krajiny na západe tak už urobili. Je to v istom zmysle zlá vizitka pre našu krajinu, kde žije cca. 75% kresťanov, a ktorá je vnímaná ako kresťanská. No keď treba reálne pomôcť kresťanom v zahraničí, tak hlavné bremeno stojí na cirkvách a mimovládnych organizáciách.

Na tomto mieste by som chcel poďakovať všetkým, ktorí sa snažia o aktívne presadzovanie náboženskej slobody vo svete, a zároveň vyzvať všetkých kompetentných na národnej a európskej úrovni, aby bol úrad vyslanca na ochranu náboženskej slobody bezodkladne obnovený alebo ustanovený.

P.S. Spomeňte si, prosím, v modlitbe na všetkých prenasledovaných pre vieru.

Odporúčam:

SK: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20210114023

D: https://www.opendoors.at/.../uber-340-millionen-christen...

EN: https://www.opendoorsusa.org/christian.../world-watch-list/

Foto: https://www.opendoors.at/index

Campaign Director CitizenGO Slovensko, sekretár KDMS, študent katolíckej teológie na ITI Catholic University v Rakúsku, absolvent Kolégia Antona Neuwirtha, člen SLH.

Odporúčame

Blog
Reforma školstva (IV) – reforma univerzít a ich rušenie

Reforma školstva (IV) – reforma univerzít a ich rušenie

Naše univerzity sa neumiestňujú ani na posledných miestach medzinárodných hodnotení. Úloha väčšiny z nich sa zredukovala na uspokojenie malomeštiackej, snobskej potreby popýšiť sa titulmi, za ktorými zväčša nie je adekvátna znaloť, kompetencia či vedecká činnosť (kvalitní odborníci sa neurazia, vedia, že reč nie je o nich). Už nejde o vedeckú fundovanosť, lásku k vede, vedecký a spoločenský prínos, skôr o spoločesnký status a relatívne pohodlné zamestnanie. Čím ľahší a nekvalitnejší vedný odbor či univerzita, tým viac ľahšie nadobudnutých titulov a pohodlnejší život akademickej dekadencie a spoločenskej zbytočnosti.

Blog
G. K. Chesterton - Obrana detektívok

G. K. Chesterton - Obrana detektívok

Ak sa chceme pokúsiť o pochopenie skutočného psychologického dôvodu popularity detektívok, musíme sa oslobodiť od mnohých prázdnych fráz. Nie je napríklad pravdou, že ľudia uprednostňujú zlú literatúru pred dobrou a detektívky prijímajú, pretože patria k tej zlej. Samotný nedostatok umeleckých kvalít knihu neurobí populárnou.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.