Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. január 2021

Skončí Igor Matovič ako Donald Trump?

Udalosti v USA sú fascinujúce v tom, že s určitým oneskorením v nejakej podobe prídu aj na Slovensko.
Skončí Igor Matovič ako Donald Trump?

Asi je to spôsobené tým, že Slovensko je súčasťou západného sveta, ktorý je otvorený a navzájom silne interaguje. Je to ako, keď hodíte do vody kameň, ktorý spôsobí vlnenie. Na vlnách sa impulz z hodeného kameňa dostane až k Vám.

Stalo sa to po prezidentských voľbách v roku 2016, ktorých výsledkom bola voľba Donalda Trumpa. Jeho komunikačný štýl bol iný, nekonvenčný, spontánny, ale i chaotický a polarizačný. Dokázal osloviť voličov, ktorí boli čoraz viac frustrovaní z odtrhnutosti vládneho establišmentu od problémov a vnímania bežných ľudí. Dokázal stelesniť nesúhlas s ľavicovo-liberálnymi elitami, ktoré ovládajú média, kultúru, akademické prostredie a mnohé inštitúcie. Dal ľuďom pocítiť, že v demokracii záleží na ľuďoch. Viaceré rozhodnutia jeho administratívy sa ukázali ako veľmi dobré (kultúrno-etické otázky, zníženie daní a regulácií, či tvrdý postoj voči Číne).

Táto vlna prišla na Slovensko, keď v roku 2020 vyhralo hnutie Oľano na čele s Igorom Matovičom. Komunikoval spontánne, otvorene, autenticky, ale i chaoticky, populisticky, čisto marketingovo a niekedy až deštrukčne. Dokázal osloviť voličov frustrovaných z mafiánskych praktík a korupcie, ktoré predvádzali vlády Smeru. Jeho vláda má viacerých kvalitných členov a zdá sa, že môžu urobiť v niektorých oblastiach dobré rozhodnutia. Rovnako ako Trump nie je konzervatívec so všetkým, čo k tomu patrí, ale v nejakom zmysle sa kultúrne hlási ku kresťanstvu a tradičným hodnotám.

Čiže medzi Trumpom a Matovičom je veľa podobností. Slovenský volič má však výhodu, že vo voľbách nemusí vyberať medzi dvoma kandidátmi, ale má viacero možností, teda je väčšia šanca, že bude lepšie reprezentovaný. (Pripomínam, že USA sú prezidentská republika, kde má prezident výkonnú moc, preto prirovnanie so slovenským predsedom vlády)

Novembrové prezidentské voľby v USA a januárový útok na Kapitol boli zlomové udalosti a predstavujú obrazne povedané hodenie veľkého kameňa do vody. Trump ako prezident neskončil dobre. Veľká časť spoločností ho vníma ako agresora, ktorý podnietil útok na Kongres – chrám americkej demokracie. Mediálni giganti ho blokujú a rušia mu účty (Twitter, Facebook, YouTube), hoci tak hrubé porušovanie slobody slova pri prezidentovi USA môže mať zásadné spoločenské a kultúrne dôsledky, ktoré ešte viac spolarizujú už aj tak dosť rozdelenú spoločnosť. Hrozí mu žaloba (impeachment), ktorú ak prehrá, nebude môcť kandidovať za prezidenta v roku 2024. Republikáni sú na neho nahnevaní, lebo kvôli jeho vystupovaniu od novembrových volieb stratili Georgiu a tým pádom väčšinu v Senáte, ktorý mohol brániť ľavicovým ideológom a radikálom v Demokratickej strane presadzovať svoje politiky. Dosť blbá koncovka úradovania...

Dozvuky týchto udalostí môžu prísť aj k nám. Pandémia všetky procesy urýchľuje. Igor Matovič síce technicky brilantným spôsobom vyhral voľby (hoci jeho marketingovo-emočný a populistický prístup je dosť odpudivý), od jari 2020 v podstate konštantne pracuje na deštrukcii popularity svojej a svojho hnutia, a na deštrukcii samotnej vlády, hoci si to možno neuvedomuje.

Všetkých naokolo uráža (vrátane vedcov a zdravotníkov), ignoruje dobre mienené rady odborníkov, unavuje občanov svojim osobným sporom s Richardom Sulíkom, zásadne degraduje politickú kultúru na Slovensku, nedokáže prevziať politickú zodpovednosť, toleruje papalášske praktiky, a jeho chaotická komunikácia a absencia plánu ani nestoja za hlbšiu analýzu. Pričom nemocnice sú preťažené a pacienti zomierajú. Mimochodom konzervatívci a kresťania v politike sa z jeho vládnutia nejakú dobu budú spamätávať, lebo im robí medvediu službu.

Spoločnosť je frustrovaná, unavená a nahnevaná. Niet sa čomu diviť. Zrkadlo môžu premiérovi občania nastaviť skôr ako vo voľbách. Varovanie prišlo z USA, z vyspelej demokracie, kde by sme nečakali, že rozbúrený dav môže vtrhnúť do budovy Kongresu. Ak premiér nezmení rétoriku, koleduje si o protesty, ktoré môžu skončiť napr. vtrhnutím rozbúreného davu do Úradu vlády alebo podobným spoločenským excesom.

Inzercia

Tu ale končí sranda. Slovensko potrebuje zodpovedného štátnika, ktorý bude ochotný prevziať a niesť politickú zodpovednosť, prevedie ho cez tieto ťažké časy a zjednotí ho pod spoločnou víziou. Takže buď Igor Matovič zásadne a okamžite skoriguje svoje správanie alebo nech uzná, že na to nemá a požiada iného člena Oľana, aby viedol vládu, alebo predčasné voľby.

Neprajem Igorovi nedôstojný koniec jeho vládnutia, neprajem mu, aby sa mu stalo to, čo Trumpovi, ale Slovensko si už viac nemôže dovoliť šaša z Trnavy na poste predsedu vlády.

Odporúčam prečítať o USA:

https://www.theamericanconservative.com/.../benedict.../

https://www.postoj.sk/.../co-caka-ameriku-pod-bidenom-a...

Foto zdroj: Aktuality.sk

Odporúčame

Blog
Čo čaká USA pod Bidenom

Čo čaká USA pod Bidenom

Včera vyšiel na Postoji článok/anketa, kde niekoľko „odborníkov“ odpovedá na otázku v nadpise. Rád by som naň reagoval, resp. napísal niečo o tom, čo USA skutočne pod Bidenom čaká.