Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. január 2021

Ameriku čakajú ťažké časy...

...no hlavným problémom nie je útok na Kapitol, ale víťazstvo demokratov.
Ameriku čakajú ťažké časy...

Najskôr k útoku na Kongres: násilie je najhorší spôsob riešenia problémov. Rozumiem, že časť americkej spoločnosti nesúhlasí s výsledkom prezidentských volieb (ani ja sa neteším), no fyzicky zaútočiť na demokratické inštitúcie je neakceptovateľné a ďaleko za čiarou.

Prezident Donald Trump svojimi vyjadreniami od začiatku novembra udržiaval svojich priaznivcov „vo vare.“ Bez ohľadu na to, aké sú jeho ďalšie politické, či business úmysly, radikálna časť jeho fanklubu sa mu vymkla spod kontroly. Oceniteľné aspoň je, že verejne vystúpil a vyzval demonštrantov, aby išli domov, a oznámil, že odovzdanie moci prebehne regulárne.

Útok na Kongres zrejme urýchli procesy vnútri Republikánskej strany a je možné, že pro-Trump krídlo oslabne. Osobne to čítam pozitívne, lebo republikáni si zaslúžia kvalitnejšieho reprezentanta než Donald Trump.

Trošku úsmevne sledujem statusy niektorých osobností, ktoré teraz mainstreamovo kopú do Trumpa a predtým ho podporovali, alebo osobitne teraz kopú do Trumpa, pričom volili Bidena, no trestuhodne mlčali pri násilných protestoch rasistického, ľavicového hnutia Black lives matter (Na čiernych životoch záleží) s absurdnou požiadavkou zrušiť financovanie polície (v uliciach bol vtedy nahnevaný dav, násilie, anarchia, rabovanie). Mimochodom vtedy kandidát na prezidenta Joe Biden si nedovolil dostatočne hlasno odsúdiť prejavy hnutia BLM, lebo by mohol stratiť voličov...

Za seba hovorím, že odsudzujem násilie hnutia BLM ako aj násilie ultras fanúšikov Trumpa. No stále si myslím, že republikánsky kabinet by bol vždy lepší než bude ten demokratický. (Republikáni si zaslúžia podporu napriek Trumpovi a jeho morálno-osobnostným excesom, pričom Trumpov kabinet sa ukázal vo viacerých rozhodnutiach ako veľmi dobrý.)

Prvý záver: nie násiliu, áno reforme vnútri Republikánskej strany, ale konzervatívci by sa teraz nemali pridávať k liberálom len preto, že časť pro- Trump ultras sa odtrhli.

A teraz pár bodov ku víťazstvu demokratickej strany.

Po víťazstve demokratických kandidátov v štáte Georgia ovládne Demokratická strana Biely dom a celý Kongres (senát + snemovňa reprezentantov). Jedinou protiváhou v systéme môže byť Najvyšší súd, v ktorom majú konzervatívci väčšinu v pomere 6:3.

Čo môžeme očakávať od nového kabinetu? Keďže Demokratická strana je silne ovplyvnená ľavičiarmi, bude sa to prejavovať v ekonomike, zahraničnej politike, či pri kultúrno-etických otázkach.

V zahraničnej politike bude zaujímavé sledovať, ako bude Biden schopný čeliť Číne, ako sa postaví k imigrácii, a či bude tak presvedčivo presadzovať multilateralizmus (napr. aj Paris Climate Agreement), ktorý v dnešnom svete stráca na sile.

Bidenov kandidát na ministra zahraničných vecí je Antony Blinken, od ktorého môžeme očakávať pro-európsky prístup, aktívne zasahovanie USA do problémov vo svete (intervencionizmus) a multilateralizmus (USA budú zrejme opäť pevnou súčasťou NATO).

Tiež môžeme očakávať ústup od ochrany náboženskej slobody a presadzovanie gender ideológie na medzinárodnom poli (OSN, WHO a podobné inštitúcie budú ešte viac presiaknuté ideologickou agendou). Dôkazom toho je aj nominácia Lindy Thomas-Greenfield na post veľvyslankyne pri OSN.

V ekonomickej oblasti môžeme očakávať nárast daňového zaťaženia, keďže rôzne štátne balíky a programy stoja veľa. Hoci trhy v súčasnosti rastú, je otázne, či to tak aj zostane, keďže viac daní znamená zvyčajne nižší ekonomický rast. Je tu však jedna americká špecifickosť, ktorú možno demokrati zmiernia: v USA funguje tzv. enterprise capitalism (podnikový kapitalizmus), kým v Európe poznáme skôr tzv. social capitalism (sociálny kapitalizmus).

Ten americký model je pomerne drsný resp. menej sociálne priateľský v porovnaní s našim európskym. Viem si predstaviť, že v niektorých oblastiach môžu demokrati prispieť solidárnymi riešeniami v prospech ľudí na periférii (mimochodom, aj kvôli tomuto pápež František jemne sympatizuje s Bidenom).

Pre všetkých ľudí, ktorí majú v úcte ľudskú dôstojnosť od počatia po prirodzenú smrť je Bidenov kabinet zlou správou. Federálna vláda bude financovať potraty, podkopávať rolu rodiny kvôli socioekonomickým benefitom lgbt skupín, ohrozovať náboženskú slobodu a slobodu svedomia pod zámienkou poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Dôkazom je nominácia Xaviera Becerra (Kalifornia) na post ministra zdravotníctva. Organizácia Planned Parenthood (jedna z najväčších vykonávajúca vraždenie nenarobených detí) mu dala najvyššie hodnotenie. Becerra sa angažoval aj v súdnych sporoch proti pro-life skupinám vrátane sporu proti Malým sestrám chudobných.

Inzercia

Americká konferencia katolíckych biskupov by mala nájsť odvahu a jasne pomenovávať tieto donebavolajúce nespravodlivosti a ako symbol toho by malo byť odoprieť sviatosti nominálnemu katolíkovi Bidenovi, keď príde na kľúčový zákon, či štátny program predstavujúci hrubé pošliapanie ľudskej dôstojnosti.

Môžeme tiež čakať nárast spoločenskej polarizácie, keď sa budú presadzovať tzv. wokes – bojovníci alebo skôr sociálni inžinieri presadzujúci sociálnu spravodlivosť a rasovú rovnosť silne diskriminačnými spôsobmi, pričom ich obeťou bude biela stredná trieda. A asi častejšie budeme zažívať situácie ako naposledy predviedol kongresman za DS Emanuel Cleaver, ktorý ukončil úvodnú modlitbu v Kongrese slovami „amen and awomen,“ čím ideologicky znásilnil jazyk (v znásilnenom preklade z angličtiny: amuži a aženy), hoci originálny hebrejský význam slova "amen" je: nech sa stane.

Okrem toho demokrati uznávajú tzv. critical race theory, ktorá vníma spoločnosť a kultúru cez prizmu rasy, práva a moci. Praktický dôsledok je aj to, že Biden – beloch, muž, si vybral za viceprezidentku Harrisovú – afroameričanku, ženu. Namiesto hľadanie najlepších hľadajú demokrati tých, ktorí sedia do ich ideologického vzorca.

Najvyšší súd možno nebude ako ručná brzda stačiť, ak sa Biden rozhodne vymenovať nových sudcov a tak zvýši celkový počet s cieľom zmeniť pomer síl. Alebo možno budeme sledovať snahu navýšiť počet štátov USA, najmä s demokratickým elektorátom, na 52 (Portoriko, Washington D.C.).

Druhý záver: z pohľadu kultúrno-etických otázok bude Bidenov kabinet plný ľudí schvaľujúcich a podporujúcich vraždy nenarodených, gender ideológiu, či pošliapanie náboženskej slobody. Bieda... Pri niektorých partikulárnych zahranično-politických záujmoch Európy to môže byť zlepšenie oproti izolacionizmu odchádzajúceho kabinetu. No tá cena bude na domácom poli veľká.

Amerike prajem a u Boha vyprosujem nových čnostných lídrov, ktorí majú v úcte ľudskú dôstojnosť a dokážu viesť celý národ k jednote a spoločnému dobru.

Odporúčam:

https://dennikstandard.sk/19127/americka-divocina/

https://www.catholicnewsagency.com/.../biden-makes...

https://www.postoj.sk/.../joe-biden-je-zlou-spravou-pre...

https://www.politico.eu/.../nine-things-to-think-about.../

https://www.catholicnewsagency.com/.../amen-is-not...

https://www.postoj.sk/67058/biden-a-prijimanie

https://en.wikipedia.org/wiki/Cabinet_of_Joe_Biden

Zdroj obrázka: National Review

Odporúčame

Blog
Kňaz a žena II.

Kňaz a žena II.

Žena nie je Božím konkurentom. Ak sa kňaz rozhodne opustiť kňazstvo a ožení sa so ženou, často je zaužívané tvrdenie, že ten kňaz vymenil Boha za ženu. To však vôbec nemusí byť pravda. Pozrime sa na to v inom svetle. Komentár k úvahe je za článkom.