Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. december 2020

Po 800 rokoch uvidíme „Betlehemskú hviezdu“. Bude ju nasledovať skutočná nádej?

Po skoro ôsmich storočiach sa nám opäť ukáže „Betlehemská hviezda“. V pondelok 21. decembra 2020 na večernej oblohe môžeme sledovať výnimočne blízke stretnutie dvoch planét – Saturnu a Jupitera. Nebeské znamenie pred viac ako 2000 rokmi ohlásilo príchod Spasiteľa na náš svet. To, čo zvestuje dnes, nám odhalí budúcnosť. V každom prípade nás však pozýva vrátiť sa v myšlienkach k  prvým Vianociam a ich významu.
Po 800 rokoch uvidíme „Betlehemskú hviezdu“. Bude ju nasledovať skutočná nádej?

Ideálne z vyvýšeného miesta voľným okom pozorovateľný úkaz na juhozápadnom horizonte jasnej oblohy je, zdá sa, viac ako len astronomickou kuriozitou. Konjunkcia Saturnu a Jupitera je pomerne častý jav, opakujúci sa približne každých dvadsať rokov. Tento rok však budú polohy oboch planét na oblohe výnimočne blízko seba, iba 0,1 stupňa, čiže najbližšie od roku 1623. Zároveň budú najbližšie pozorovateľné od roku 1226, teda asi po 800 rokoch.

Tento stret dvoch najväčších planét slnečnej sústavy podľa niektorých astronómov má historický precedens, ktorý sa stal v čase narodenia Krista. Na to poukazovali napríklad Johannes Kepler na začiatku 17. storočia a po ňom, len pred necelými 60 rokmi, aj Konradin Ferrari d’Ochieppio. Stretnutie Saturna s Jupiterom označili za bájnu Betlehemskú hviezdu, ktorú nasledovali Traja králi, keď sa prišli pokloniť novonarodenému Spasiteľovi. Odhady, kedy sa tak udialo, sa však nezhodujú s presným začiatkom nášho letopočtu.

Tými ľuďmi, ktorí pred viac ako dvetisíc rokmi videli svetelný úkaz na nebi, sme aj my dnes. Možnosť vidieť krásny astronomický úkaz je len symbol, ďaleko dôležitejšie je, aby tak ako vtedy, aj teraz prišla medzi nás skutočná nádej a láska. Zdieľať

Britský astronóm Mark Kidger vo svojej hypotéze popisuje úkaz Betlehemskej hviezdy zo začiatku milénia ako astronomickú konjunkciu Jupitera s mesiacom a Saturnu s Marsom, čo navyše podľa neho sprevádzal výbuch takzvanej supernovy – explózia hviezdy, ktorá bola na oblohe zreteľne viditeľná po dlhšiu dobu. Práve to mal byť onen čas, keď Traja králi putovali „za svetlom“ do Betlehema. Podľa jeho výpočtov sa však nebeské úkazy mali udiať päť rokov pred dnešným datovaním narodenia Krista.

 „Nad tými, čo bývajú v krajine tieňa smrti, zažiari svetlo“ (Iz 9,1)

Zabudnime na chvíľu na presnosť matematických výpočtov a hypotéz a pripusťme, že počas pozemskej noci sa vďaka astronomickému úkazu zjavilo svetlo z neba. Tak to opisujú v Písme na rôznych miestach aj Izaiáš či Lukáš. Svätý Pavol hovorí v súvislosti s narodením Krista o zjavení Božej milosti. Čím však je táto milosť, pýtal sa Svätý Otec František vo svojej minuloročnej homílii, pričom sám ponúka odpoveď: „Je to božská láska, ktorá premieňa život, obnovuje dejiny, oslobodzuje od zla, vlieva pokoj a radosť.“

Napriek pandémii sme prežili rok plný milostí

Inzercia

Tými ľuďmi, ktorí pred viac ako dvetisíc rokmi videli svetelný úkaz na nebi, sme aj my dnes. Možnosť vidieť krásny astronomický úkaz je len symbol, ďaleko dôležitejšie je, aby tak ako vtedy, aj teraz prišla medzi nás skutočná nádej a láska.

Tento rok bol veľmi ťažký, pre mnohých až nepredstaviteľne, no zároveň to bol rok, ktorý nás zvláštnym spôsobom pozval k častejším prejavom solidarity, ľudskosti a nezištnosti. Prostredníctvom zatvorených chrámov sme zas mohli viac cítiť s tými, pre ktorých náboženská sloboda nie je realitou a naučiť sa vážiť si našu. Toto vnímam ako tú premieňajúcu, obnovujúcu a oslobodzujúcu milosť.

Koronakríza a znamenie na nebesiach upriamujú našu pozornosť za horizont toho, čo je vidieť voľným okom. Tak ako Sväté písmo nás oslovujú čítať znamenia čias. Nimi sú nielen vzdialené úkazy, ale najmä javy, ktoré sa dejú v nás, v našom okolí i vo svete.

Blížiace sa Vianoce budú iné ako doposiaľ. Iné, ako sme si ešte nedávno dokázali predstaviť. Pomôžme si navzájom zvládnuť toto zložité obdobie. Potom to budú skutočné Vianoce, ktoré prinesú svetlo nádeje.

Foto: Depositphotos.com/nordenworks.gmail.com

Zaujíma ma zahraničná politika, filozofia a teológia. Mám rada vymoženosti našej doby, hlavne v oblasti ICT. Na chlieb si zarábam najmä tým prvým, s pomocou toho druhého.

Odporúčame

Blog
Muslimská kázeň o prorokovi Ježišovi, Slove od Jediného Boha

Muslimská kázeň o prorokovi Ježišovi, Slove od Jediného Boha

Keďže sa blížia Vianoce, jedny z najvýznamnejších kresťanských sviatkov, prinášam vám preklad textu, kázne od učenca islamskej teológie Dr. Usamy Deiri, pôsobiaceho v Tepliciach a Prahe o prorokovi Ježišovi. Ako budete môcť aj sami nižšie vidieť, veriaci muslimovia si proroka Ježiša úprimne vážia a považujú ho za jedného z najväčších ľudí žijúcich na tejto Zemi. Použitá skratka pbuh v texte znamená = peace be upon him = mier (pokoj) a požehnanie Božie s ním.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.