Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. december 2020

Spor medzi Viktorom Orbánom a Georgom Sorosom o identitu Európy a Maďarska

George Soros, ľavicovo-liberálny miliardár, ktorý má maďarsko-židovské korene, patrí k najväčším finančným podporovateľom potratov, gender ideológie, multikulturalizmu, globalizmu a otvorenej liberálnej spoločnosti vo svete. Nedávno napísal komentár, v ktorom ostro zaútočil na Viktora Orbána a maďarskú vládu.
Spor medzi Viktorom Orbánom a Georgom Sorosom o identitu Európy a Maďarska

Soros vyzýva európskych lídrov, aby neustúpili zo svojich požiadaviek na právny štát pri rozdeľovaní eurofondov (hoci princípy právneho štátu nie sú jasne zadefinované). Dokonca sa prikláňa k návrhu, aby Poľsko a Maďarsko boli potrestané tým, že ich ostatné európske štáty akosi obídu vo finančných mechanizmoch. Vraj je to jediný spôsob ako Orbána prinútiť k tomu, aby sa Maďarsko stalo opäť otvorenou spoločnosťou. To všetko sprevádzajú početné obvinenia Orbána a Fideszu z rozsiahlej korupcie a spreneverenia eurofondov. Soros nalieha tak veľmi údajne kvôli tomu, že mu ide o dobro Maďarska.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa rozhodol prekvapivo odpovedať. Na obvinenia z korupcie reaguje, že Soros je ekonomický kriminálnik, ktorý sa dostal k peniazom cez rôzne špekulácie, zruinoval život miliónov ľudí, a vydieral viaceré národné ekonomiky.

Orbán v kontraste k „otvorenej spoločnosti“ vyzdvihuje kresťanskú Európu. Zdôrazňuje samotnú kresťanskú vieru, rodinu inšpirovanú judeo-kresťanskou tradíciou ako základ spoločnosti, a prosperitu jednotlivých národov, ktoré tvorili silu Európy ako celku. Národy pod nadvládou impéria nikdy neboli dostatočne spokojné a prosperujúce tak, ako keď boli samostatné a nezávislé.

Sorosa obviňuje, že roky pracuje na tom, aby bola Európa kontinentom migrantov, a že teraz, v čase pandémie namiesto iniciatív k spolupráci, solidarite a vzájomnej súdržnosti štve členské štáty EÚ proti sebe.

Prichádza pikantné obvinenie zo strany Orbána: Soros je podľa neho najskorumpovanejší človek na svete, pretože si kupuje politikov, lobistov, aktivistov, organizácie, a tých, ktorých si nemôže kúpiť, vydiera, ponižuje a očierňuje skrze jemu verné ľavicovo-liberálne médiá.

Orbán ostro odmieta snahu vytvoriť jeden inštitucionálny model „otvorenej spoločnosti,“ ktorý sa snaží nanútiť slobodným národom jeden spôsob myslenia, jednu uniformnú kultúra a jeden spoločenský model. Nástroj na dosiahnutie tohto modelu zo strany EÚ má byť koncept „právneho štátu“ resp. „vlády zákona,“ ktorý je podľa Orbána v skutočnosti „vláda väčšiny“ nad menšinou.

Prichádza Orbánov hviezdny moment: Soros ponúka otvorenú spoločnosť, Orbán ponúka bezpečnú spoločnosť. Pre Sorosa môže byť demokracia iba liberálna, kým pre Orbána môže byť kresťanská. Pre Sorosa sloboda slúži iba k vlastnej sebarealizácii, kým pre Orbána má sloboda slúžiť k nasledovaniu učenia Krista, k službe vlasti, k ochrane rodiny.

Orbán zakončuje svoju odpoveď Sorosovi, že členské štáty EÚ na východe majú trpkú historickú skúsenosť s mocnosťami, ktoré sa ich snažili ovládať a kontrolovať. V druhej polovici 20. storočia zažili komunizmus a z prvej ruky chápu, čo je nesloboda. Orbán vyzýva západné štáty, ktoré žili v slobode a v právnom štáte, aby počúvali tých, ktorí reálne trpeli neslobodu a vedia rozlíšiť medzi právnym štátom a tyraniou.

Inzercia

Musím povedať, že síce Soros poukázal na viaceré prípady podozrenia z korupcie, Orbán sa nenechal v odpovedi nijako zahanbiť.

Západné krajiny sú síce technologicky veľmi vyspelé a bohaté, no v morálno-kultúrnej oblasti môžeme konštatovať hlboký úpadok.

Orbán ponúka akúsi alternatívnu demokraciu k tej súčasnej liberálnej demokracii, ktorú liberálna ľavica pretvára na čoraz viac nedemokratický režim. Keby sa skutočne eliminovala korupcia, ktorá je asi všade, čo myslíte, nemá Orbán v mnohých veciach pravdu a nie je jeho vízia v niečom atraktívna?

Odporúčam:

George Soros: Europe Must Stand Up to Hungary and Poland
https://www.project-syndicate.org/commentary/europe-must-stand-up-to-hungary-and-poland-veto-by-george-soros-2020-11

Viktor Orbán: Europe must not succumb to the Soros network
http://www.miniszterelnok.hu/europe-must-not-succumb-to-the-soros-network/

Foto: RT News

Odporúčame