Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. december 2020

Na Ukrajine nahradil Ježiš Lenina. Nahradí v Číne Ježiš Mao C’Tunga?

Na Ukrajine nahradili sochu Lenina sochou Ježiša. Kiežby mohli v Číne nahradiť sochu Mao C’Tunga sochou Ježiša.
Na Ukrajine nahradil Ježiš Lenina. Nahradí v Číne Ježiš Mao C’Tunga?

V dedine Osypenko v Záporožskej oblasti na Ukrajine vyzbierali veriaci peniaze na sochu Ježiša, ktorú umiestnili na miesto, kde stál kedysi pomník Vladimíra Iljiča Lenina. Veľmi symbolické, no predsa krásne. Pod vládou Ježiša sa žije určite lepšie ako pod vládou Lenina. 

Úplne iná je situácia v Číne, kde sú kresťania prenasledovaní. Oficiálne vzťahy medzi Čínou a Svätou stolicou neexistujú od roku 1951. V septembri 2018 však Čína a Svätá stolica podpísali dohodu, ktorá umožňuje pápežovi menovať a vetovať biskupov schválených Čínskou komunistickou stranou. Dohoda bola následne v októbri 2020 obnovená na ďalšie dva roky. 

Treba však otvorene povedať, že Čína dohodu porušuje a náboženská sloboda je zo strany štátu hrubo porušovaná. Potvrdzujú to najmä svedectvá kresťanov z čínskej podzemnej cirkvi. Teda táto Ostpolitik úplne nefunguje ako by pápež a štátny sekretár čakali. Pripomína im to často hongkongský kardinál Zen.

Iste, za zváženie stojí, či by mal pápež František viesť dialóg s Čínou ako viedol Pius XII. s Hitlerom. Čím viac by pápež Hitlera kritizoval, tým viacej nevinných by zomrelo. Domnievam sa však, že dnes je situácia iná. Nie je svetová vojna, ani studená vojna, ani nehrozí svetový jadrový konflikt.

Pápež Ján Pavol II. a jeho nástupca Benedikt XVI. dokázali zaujať omnoho razantnejšie stanovisko voči ateistickému a diktátorskému komunistickému režimu. Ak bude Svätá Stolica opomínať hrubé porušovanie ľudských práv v Číne, len aby „dobre bolo,“ môže to mať opačný účinok a čínski komunisti budú ešte brutálnejší voči veriacim, čo sa čiastočne deje (väčší počet väznených).

Svetielko nádeje prišlo nedávno, keď pápež František vyjadril kritiku voči prenasledovaniu Ujgurov v Číne, ktorí sú moslimovia.

Zdá sa však, že v Číne skoro socha Ježiša nenahradí sochu Maa. Je to škoda, lebo Kristus celý svoj život daroval, kým Mao desiatkam miliónov život vzal.

Nezabudnite, prosím, v modlitbe na čínskych kresťanov.

Inzercia

V CitizenGO sme v lete pripravili túto petíciu. https://www.citizengo.org/sk/rf/181592-zastavme-nabozenske-prenaslodovanie-v-cine

Zdroje:

TK KBS: Na Ukrajine nahradili sochu Lenina sochou Ježiša
https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20201204021

Vatican-China Agreement: Secretary Pompeo Enters the Debate 
https://www.youtube.com/watch?v=nYJ--rHyjBs

Kardinál Zen: Perzekúcia je horšia, strhávajú kríže, ničia kostoly
https://dennikstandard.sk/10290/perzekucia-je-horsia-strhavaju-krize-nicia-kostoly/

News Berdyansk – Monument to Lenin was replaced by statue of Jesus (photo)
https://tekdeeps.com/news-berdyansk-monument-to-lenin-was-replaced-by-statue-of-jesus-photo-latest-news-unian/

Odporúčame

Blog
Rok v živote oravského vychoša: november

Rok v živote oravského vychoša: november

Ak vypichnúť v rozkúskovanom roku 2020 aj jeden rozkúskovaný mesiac, za mňa by to bol jednoznačne november. Nie príliš pútavé avízo na čítanie tretieho pokračovania blogu, poviete si. Nech je teda väčším lákadlom Orava. Kraj kde sa neoplatí chodiť iba za oddychom.