Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. september 2020

Absurdný dôsledok kresťanskej náuky

"Len keď dávame- nadobúdame, len keď zabúdame na seba- nachádzame seba."
Absurdný dôsledok kresťanskej náuky

 

Zdanlivo odporujúc všeobecnej skúsenosti napísal známy americký psychiater a spisovateľ Morgan Scott Peck:

„Je pravda, že k láske patrí premena nášho “ja”, ale je to skôr jeho rozšírenie než obetovanie. Skutočná láska je činnosť, pri ktorej sa všetko, čo dávame, znova doplňuje. A nielen to: naša osobnosť sa nezmenšuje, ale zväčšuje, nevyprázdňuje, ale napĺňa.“

Protirečivé, takmer nezmyselné sú slová modlitby  sv. Františka o pokoj:

„Pretože len keď dávame – nadobúdame; len keď zabúdame na seba – nachádzame seba samých; len keď odpúšťame – dostáva sa nám odpustenia; len keď odumierame sebe – povstávame k večnému životu.“

Ježiš v Lukášovom príbehu o milosrdnom Samaritánovi, ktorému sa uľútostilo ozbíjaného a doráňaného človeka, ktorého ošetril a postaral sa o jeho starostlivosť, plasticky vysvetľuje, čo znamená milovať svojho blížneho. Nakoniec vyslovuje požiadavku: „Choď a rob podobne!“ (Lk 10,25-37)

Avšak absentujúca osobná skúsenosť s Božou láskou, prejavenou prostredníctvom cudzích ľudí, ťaží nájsť odhodlanie vykonať to, čo Boh od nás v danej situácii očakáva, zatvára dvere pred tým, čo chce Boh práve prostredníctvom nás vykonať.

Dovolím si teraz upozorniť na jednu zúfalú situácia, do ktorej sa dostali minulý týždeň mladí manželia s dvoma maličkými dcérkami v dedinke na Pohroní, keď z horiaceho domu po zásahu bleskom museli v noci utekať bosí a v pyžamách a pozerať, ako v okamihu prišli o vlastnú strechu a podkrovie.

Bezprostredné slová ich príbzného, ktoré zverejnil na FB,  priznám sa, silne oslovili aj mňa:

Inzercia

„Boh je dobrý, on prežiari aj temnotu. Písmo hovorí, že tým, ktorí uverili, všetko slúži na dobré. My veríme, že aj toto je chvíľa, kedy Boh môže zažiariť.“

Nech pomôžu nejednému z nás vykročiť s odhodlaním urobiť ten svoj skutok lásky. Paradoxne / vlastne budovať dôverný vzťah s nebeským Otcom.

 

Starostka obce Michalová pre túto rodinu zriadila transparentný účet:

https://www.transparentneucty.sk/#/ucet/SK1609000000005173214288

 

Vyššie uvedený účet je už teraz zrušený!!!

Foto: FB/Mária Nováková

Zatiaľ sa mi nedarilo vyrobiť perpetuum mobile pre dvoch, na lietanie v oblakoch. Návod už mám: jeden máva krídlami, druhý do nich fúka; nik sa neunaví, navzájom striedajú sa. Za ruky sa držať musia, ináč nepoletia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.