Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. august 2020

Majerského cesta

KDH stojí na križovatke. Záleží na delegátoch budúcotýždňového snemu, ktorou cestou sa hnutie vyberie. Bude to dôležité rozhodnutie, pretože môže znamenať veľa - cestu späť na politické výslnie, ale tiež cestu do zabudnutia. Kandidatúrou Milana Majerského sa núka jedna z možných ciest a ja myslím, že je to tá správna.
Majerského cesta

Tento víkend upútala pozornosť verejnosti Majerského svadba, ale už onedlho sa bude o ňom hovoriť v iných súvislostiach. O týždeň sa bude konať volebný snem Kresťanskodemokratického hnutia. Zatiaľ je jediný známy kandidát na predsedu hnutia práve Milan Majerský. Má moju podporu. Svojou doterajšou prácou ukázal, že má charakterové i politické predpoklady na to, aby vyviedol KDH z krízy a priviedol ho späť do vysokej politiky.

KDH sa potáca v zložitej situácii už vyše štyroch rokov. Po vypadnutí z parlamentu a istej personálnej i energetickej vyprahnutosti si zvolilo do vedenia experiment v osobe Alojza Hlinu. Ten, spolu s hnutím, dostal vysvedčenie pre svoj štýl vedenia i komunikácie vo voľbách. KDH je však stále stabilizovaná vnútorne funkčná strana, ktorá má veľký potenciál. Úlohou nového predsedu bude tento potenciál prebudiť a využiť.

Prečo môže byť Majerského cesta tá pravá?

V prvom rade je uveriteľný a dôveryhodný pre jadrových kresťansky orientovaných voličov. Je jasne hodnotovo ukotvený a čitateľný od čias, kedy prvý krát kandidoval na primátora Levoče až doteraz. Jeho charakter a dôveryhodnosť sa už odskúšali počas jeho primátorovania v Levoči a teraz na pozícii predsedu Prešovského samosprávneho kraja.  

Majerského cesta je nádejná aj preto, že má taký prístup k riadeniu, ktorý je vnútrostraníckym podmienkam bližší. Nejde o štýl „one man show”, ale skôr o využitie schopností celého tímu. Tak ako ho poznám, najskôr sa zvykne oboznámiť s názormi a súvislosťami a až potom sa rozhodne. A najmä, je schopný prijímať dobre mienené rady a ak ich uzná za dobré, aj sa nimi riadiť. Vie fungovať v tíme, nepotrpí si na sóla, ale na góly, či v jeho prípade skôr koše;).     

Inzercia

Jeho výhodou na sneme môže byť aj to, že je dlhoročným členom KDH a prešiel si takpovediac od piky všetky vnútrostranícke úrovne. Hnutie pozná dokonale - aj jeho silné i slabé stránky, tým pádom by mal byť schopný naordinovať vhodnú liečbu na jeho revitalizáciu s potrebnou prirodzenou autoritou a akceptovaním.

Považujem za výhodu, že má vo svojom životopise z rôznych volieb neúspechy, ale tiež veľké víťazstvá. Pre politika vstupujúceho do ringu vysokej politiky sú tieto skúsenosti veľmi potrebné, zvlášť, ak ich má v sebe dobre spracované. Mať víťaznú mentalitu a zároveň ducha skromnosti a vytrvalosti mu môže pomôcť prekonať prekážky a dobre odhadnúť spolupracovníkov, partnerov i súperov. 

To, v čom ale vidím najväčší benefit Majerského kandidatúry, je jeho nadstranícky potenciál. Ak bude úspešný, kresťania v politike a rôznych politických zoskupeniach budú mať partnera pre dialóg. Partnera vnímavého, seriózneho, vážneho. Zľahčovanie alebo pohŕdanie druhými nepatrí k Majerského výbave. Je zvyknutý hľadať win-win stratégiu a tvrdosť dostáva miesto až potom, keď to inak nejde. Je mužom hľadania spolupráce, ktorú sa mu darí realizovať. A to bude dôležité aj smerom do budúcnosti. V tejto fáze rozfragmentovanej politickej scény je dôležité širšie vnímanie súvislostí a to aj v zmysle možných spoluprác. Majerský je integrátor, nie je konfliktný typ a má dobré alebo minimálne korektné vzťahy prakticky so všetkými kresťanmi, ktorí pôsobia v politike či verejnej službe. Týmto môže byť nádejou nielen pre tradičných voličov KDH, ale v širšom kontexte aj pre všetkých kresťansky a konzervatívne orientovaných voličov.    

Aká je teda Majerského cesta? Je to cesta hodnotovej istoty, cesta rozvahy, cesta činov, diplomacie a dialógu. Je to tímová cesta s víťazným duchom. A je to cesta skúseností. Milan Majerský mi trochu štýlom pripomína Charlesa de Gaullea. Nielen svojou výškou a noblesou, ale tiež tým, že má radšej činy ako veľa slov. A to by mohlo byť v dnešnej exponovanej dobe riešenie nielen pre KDH, ale aj pre Slovensko.

generálny manažér KDH, dlhoročný pro-life a pro-family aktivista, hlavný koordinátor Národných pochodov za život v Bratislave a v Košiciach, spoluzakladateľ Fóra života a projektov Poradňa Alexis a Zachráňme životy, správca Nadácie Prameň, profesionálne sa tiež venuje manažmentu a marketingu zvlášť mimovládnych organizácií

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Príhovor pri odhalení pamätnej tabule nenarodeným

Príhovor pri odhalení pamätnej tabule nenarodeným

Za mnou vidíte pamätnú tabuľu, ktorá nám bude pripomínať jednu z najtragickejších skutočností našej histórie. Ale aj tá najväčšia tragédia zvyčajne v sebe nepriamo nesie svedectvo o statočnosti a hlbokej ľudskosti tých, ktorí jej čelili a tak do nej vnášali pozitívny rozmer. Dovoľte preto využiť túto chvíľu na poďakovanie aspoň niektorým z nich.

Blog
Letný príbeh: Tajomná chodba v národnej bazilike

Letný príbeh: Tajomná chodba v národnej bazilike

Mládež zvyčajne „nastvára“ mnohé veci. Pekné, veselé, dobrodružné, menej pekné a aj také, na ktoré by bolo lepšie zabudnúť. Štyri roky sme boli „pod palcom“ Saleziánov. Boli sme čisto chlapčenská škola a k rodičom sme sa vracali len na jeden víkend v mesiaci. Navyše sme bývali v obrovskom starobylom kláštore pri národnej bazilike. A keď sa dá dohromady mládežnícky vek, starobylé priestory a saleziánska výchova, hneď to zaváňa dobrodružstvom. O jednom z týchto dobrodružstiev hovorí nasledujúci príbeh.

Blog
Cirkev

Cirkev

Žijeme v dobe, kedy je kritika cirkvi, jej pôsobenia v spoločnosti, ale aj vyznávania náboženského presvedčenia na verejnosti verejnosťou relatívne schvaľovaná. Samozrejme nehádžem všetkých do jedného vreca. Tak ako sa líši kultivovanosť vyjadrovania takejto kritiky (od najvulgárnejších osočovaní až po naozaj seriózny dialóg), tak sa aj konkrétny obsah týchto tvrdení pohybuje od naozaj irelevantného až po skutočné a často akútne problémy. Niekedy ide o konštruktívnu a oprávnenú kritika, inokedy je však za čiarou a má za cieľ iba dehonestovať „oponenta“. Nechcem sa týmto blogom len zastávať akýchkoľvek náboženských predstaviteľov alebo kresťanských politikov, ale rád by som hlavne poukázal na význam cirkvi, na jej miesto v spoločnosti a v ľudskom živote. Verím, že tak dokážem priniesť do diskusie nové podnety.