Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. júl 2020

Ako vyzerá bežný školský deň na Haiti?

Kenia je dievčatko z Haiti. Každé ráno vstáva skoro, pretože do školy kráča pešo takmer 4 kilometre. To jej však nevadí, pretože sa teší na svoje kamarátky. V škole sa učí až dva jazyky ale ani jeden z nich nie je angličtina. Ktoré sú to a ako vyzerajú ďalšie časti Keniinho školského dňa?
Ako vyzerá bežný školský deň na Haiti?

Kenia Petit-Frere

11 ročné haitské dievča

Kenia je typické haitské dievča. Veľa sa smeje, má dostatok energie na každú hru či šibalstvo a rada trávi čas so svojimi kamarátkami. Má troch súrodencov a takto vyzerá jej bežný školský deň.

06:00 - Budíček v chatrči

Hlavné mesto Haiti, Port-au-Prince je popretkávané prašnými cestičkami. V ich spleti je postavených tisíce malých domčekov a chatrčí, ktoré sú domovmi pre väčšinu Haiťanov. Prívod vody, elektriny či sklenené okná by ste vo väčšine z nich hľadali márne. V jednom takomto domčeku, na okraji mesta v štvrti Carrefour, sa každé ráno zobúdza aj Kenia a jej súrodenci.

Príbytky sú skromné a často stavané v strmých svahoch.

Bludisko haitských príbytkov z vtáčej perspektívy.

07:30 - Dlhá cesta do školy

Škola sv. Františka Saleského v Rivière Froide, ktorú navštevujú žiaci zapojení v projekte Adopcia na diaľku®, sa nachádza ďalej od pobrežia na úpätí kopcov. Väčšina detí si cestu k nej musí odkráčať. Kenii trvá cesta do školy približne hodinu, ale mnohí jej spolužiaci bývajú ešte oveľa ďalej. Po ceste musia byť opatrní, pretože krížom-krážom jazdia malé motorky, ktoré sú na Haiti najrozšírenejším druhom motorovej dopravy.

Odvoz motorkou nie je zadarmo, ľudia, ktorí bývajú ďaleko, však nemajú na výber.

Pevná cesta pod nohami je skôr výnimkou.

10:00 - Vyučovanie v plnom prúde

O desiatej je vyučovanie v plnom prúde. Kenia má za sebou hodinu francúzštiny a kreolčiny, čo je najrozšírenejší miestny jazyk. Teraz prebieha hodina hudobnej, počas ktorej si žiaci oddýchnu. Potom ich čaká ešte matematika a biológia. Školy na Haiti, ktoré sú vybudované humanitárnymi alebo cirkevnými organizáciami, neplnia len vzdelávaciu funkciu. Deti prechádzajú množstvom kurzov a aktivít, ktoré sú zamerané napríklad na hygienu alebo zlepšovanie motoriky. Okrem toho sa učia užitočným zručnostiam, sadia spoločne rastliny, mávajú lekárske prehliadky alebo v škole oslavujú Vianoce či Veľkú noc.

Inzercia

Spievanie a recitovanie je obľúbené u mnohých haitských žiakov.

Čistomodré uniformy nosia starší žiaci. Najstarší majú modro-biele a škôlkari nosia ružové uniformy.

13:00 - Teplý obed pre každého

Aj vďaka darcom zo Slovenska sa môžu žiaci dvakrát do týždňa tešiť na teplý obed. Kenia a jej kamarátky si počas obeda užijú veľa zábavy. Nielen pre ne, ale aj pre mnohé ďalšie deti, je to kvalitnejšie jedlo akého sa im dostáva doma. Hlavnými surovinami sú na Haiti fazuľa, hrach, obilniny a kukurica. Mäsovú zložku potravy tvoria najčastejšie ryby a v krajine sa dá dopestovať mnoho tradičných plodín, ale vďaka tropickému podnebiu aj exotických druhov ovocia a zeleniny.

Školu navštevuje viac ako 1 000 detí. Pripraviť obed pre všetkých dá zabrať.

Úsmev deťom nechýba nikde vo svete.

14:00 - Pre niekoho koniec, pre iných začiatok

Po vyučovaní a obede sa Kenia a jej spolužiaci poberajú na cestu domov. Škola však v žiadnom prípade neostáva prázdna. Poobede sa začína nové vyučovanie pre ďalšie skupiny detí. Haiti je ľudnatá krajina, v ktorej sú školy a aj jednotlivé triedy preplnené. Veríme, že vzdelanie je prvým krokom, ktorý smeruje k lepšej budúcnosti a kvalitnejšiemu životu. Keniin deň sa chýli ku koncu. Bez pomoci slovenskej darkyne by však vyzeral pochnmúrnejšie. Zapojte sa do projektu Adopcia na diaľku® a pomôžte tak ďalšiemu dieťaťu z Haiti alebo inej krajiny TU. Aj malý dar, znamená na Haiti veľký rozdiel.

Lavice ostávajú prázdne len chvíľu, poobede prichádzajú ďalší žiaci.

Viac informácií o tom, ako pomoc pre chudobné deti realizujeme, nájdete na: www.adopcianadialku.sk a na našom Facebooku.
Autor blogu: Roman Kortiš, projektový koordinátor
Fotografie: Archív SKCH

Inzercia

Projekt Slovenskej katolíckej charity, ktorý realizujeme 24 rokov. Je zameraný na pomoc deťom v núdzi v chudobných a rozvojových krajinách. Naše poslanie vykonávame výlučne vďaka darcom. Projekt nie je podporovaný žiadnou štátnou ani cirkevnou organizáciou. Viac informácií www.adopcianadialku.sk .

Inzercia

Odporúčame

Blog
„Bol som hladný a dali ste mi jesť, bol som smädný a dali ste mi piť.“

„Bol som hladný a dali ste mi jesť, bol som smädný a dali ste mi piť.“

Angela sa aj dnes teší do školy. Najradšej má angličtinu a spev. Oba predmety jej idú dobre. Má krásnu uniformu, školskú tašku, zošity a na obed dostanú ryžu s fazuľou. Okrem toho, po celý deň sa na školskom dvore môže občerstviť pohárom čistej, sviežej vody. Doma, žiaľ, nemajú nič z toho. Pitná voda na Haiti je vzácna. Mama Angely aj deti nosia vodu na varenie a pre potreby domácnosti z blízkeho potoka. Z potoka, v ktorom sa umýva a perie celé okolie.

Blog
Ostrieľaní z Nitry škrtíme hazard už na celoštátnej úrovni.

Ostrieľaní z Nitry škrtíme hazard už na celoštátnej úrovni.

Povedomie o negatívnych dopadoch hazardu sa našťastie zlepšuje. Je známe, že patologické hráčstvo má zničujúci dôsledok na osobnosť hráča i jeho rodinu. Hranie hazardu už po niekoľkých epizódach spôsobuje nelátkovú závislosť podobnú drogovej - i s následným kriminálnym získavaním peňazí na hru. Takýchto hráčov je potrebné liečiť v špecializovaných zariadeniach, pričom náklady na ich liečbu a resocializáciu, často neúspešnú, musíme hradiť z daní.

Blog
ŠTÁT, PRÁVO A VEREJNOSŤ

ŠTÁT, PRÁVO A VEREJNOSŤ

Tieto tri oblasti vedia byť niekedy až radikálne protichodné. Štát predstavuje reálne existujúcu skupinu ľudí na určitom území a v určitom čase. Až história, či krátkodobá, alebo dlhodobá, štát ohodnocuje.