Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. jún 2020

Prečo je Zvolenský neschopný a mali by sme rýchlo hľadať náhradu?

Čo urobí spoločnosť, ak má vo vedúcej pozícii neschopného manažéra? Nahradí ho lídrom, ktorý má víziu. Čo urobí slovenská Cirkev, ak má neschopného predsedu KBS bez vízie? Nič. Preto by som chcel poukázať na nedostatky arcibiskupa Stanislava Zvolenského v pozícii predsedu KBS.
Prečo je Zvolenský neschopný a mali by sme rýchlo hľadať náhradu?

Upozornenie: Ja si vážim arcibiskupa Zvolenského ako teológa a kňaza. Zároveň si ale myslím, že verejná diskusia a konštruktívna kritika je namieste, ak je v otázke budúcnosť Cirkvi na Slovensku.

Problém č. 1: KBS dlhodobo odmieta rozhovory s médiami

Všimli ste si niekedy rozhovor s arcibiskupom Zvolenským v slovenských médiach? Asi ťažko. Biskupi KBS dlhodobo odmietajú účasť v rozhovoroch, kde by boli priamo konfrontovaní s nepríjemnými otázkami (napr. v máji 2019 to potvrdila redaktorka denníka Sme Zuzana Kovačič Hanzelová [1]). Biskupi KBS radšej uprednostňujú jednosmernú komunikáciu v podobe pastierskych listov (na ktorých kritické otázky mlčia) alebo všeobjímajúce rozhovory v komfortných katolíckych médiách. Za celý čas sa mi podarilo nájsť rozhovor o Veľkej noci pre TASR z 20.4.2014 [2], odpovede na 28 otázok z Vikvetfestu 2015 z 21.8.2015 [3], nekritický rozhovor v relácii Dobré ráno Štefana Chrappu z 25.11.2018 [4] a asi najviac konfrontačná diskusia na Hanusovych dňoch z 27.4.2019 [5].


Ste vy ako členovia Cirkvi spokojní, ak jej predstaviteľ odmieta účasť v rozhovoroch pre otázky, na ktoré aj vy by ste chceli počuť odpoveď?


Problém č. 2: KBS nemá nachystané žiadne riešenia na problémy Cirkvi

Tu je najlepšie sa pozrieť, aké sú problémy aj slovenskej Cirkvi, a ako predseda KBS odpovedá na tieto problémy:

Otázka: Ako sa slovenská Cirkev plánuje pripraviť/ako sa pripravuje na očakávaný nedostatok kňazov? Uvažuje sa nad väčším zapojením laikov, pastoračných asistentov, asistentiek, diakonov a podobne? [5]

S.Z.: Postihne nás to? Môže, ale ešte nemáme nedostatok kňazov? Robme niečo pre to, aby to tak nebolo. Použime laikov pri prípravách na manželstvo.

Zapájať laikov vo farnostiach je výborný nápad na budovanie spoločenstva a odbremenenie časti práce kňazov. Arcibiskup Zvolenský však neponúka väčšie detaily, ako to plánuje robiť.

Otázka: Ako odovzdať vieru mladej generácii? [5]

S.Z.: Dôležité je to, aby deti v rodine na príklade rodičov videli, že sa pre tú vieru oplatí prinášať obety.

Otec arcibiskup asi nepozná súčasných mladých. Ústredným pilierom podchytenia ich viery je okrem rodiny aj spoločenstvo mladých. Nová generácia mladých veľmi túži o zdieľaní viery medzi rovesníkmi a v spoločenstvách.

Otázka: Neredukuje sa zo strany KBS téma spravodlivosti iba na potraty, teóriu gender a adopcie homosexuálnymi pármi a téma korupcie sa spomína menej? Prečo sa Cirkev viac nevyhraní voči Harabinovi a Kotlebovi? [5]

S.Z.: My sme si nechali vnútiť tému korupcie ako najväčšieho hriechu. Korupcia je hriech, ale často to, čo sa nazýva korupcia, je postavené na ľudských zákonoch a na nedodržiavaní ľudských zákonoch. Zabíjanie života je vždy nedodržiavanie Božieho zákona. Teraz aby si nemysleli, že som za korupciu, len vysvetľujem. Niekto povie, však unavujete s tým, čo stále pokúšate s tou ochranou života. My musíme dodržiavať svetské zákony, aj to je previnenie, ale musíme mať aj hierarchiu previnení.

Asi nebudem jediný, ktorý bol zhrozený takou bagatelizáciou jedného z Božích prikázaní: „Nepokradneš!“ Skoro to vyznelo ako by korupcia bola v Božích očiach v poriadku. Slovenská spoločnosť však vníma akoby jedinou agendou Cirkvi boli potraty a LGBTI komunita. Cirkev robí niečo zle, ak je iba takto vnímaná. Arcibiskup sa vyhol odpovedi na otázku o Harabinovi a Kotlebovi.


Ste vy ako členovia Cirkvi spokojní, ak predstavitelia Cirkvi nemajú nachystané riešenia na jej problémy?


Problém č. 3: KBS nemá žiadnu víziu, kam má Cirkev smerovať

Znova je to najlepšie vidno na odpovediach na otázky:

Otázka: Kam podľa vás smeruje Cirkev na Slovensku? [3]

S.Z.: Mohli by sme tak povedať, že [Cirkev na Slovensku] kráča takým dobrým pevným krokom v súčasnej spoločnosti a kráča, môžem tak povedať, smerom k svojmu Pánovi. Lebo nakoniec ideme všetci smerom k Bohu.

Máme tomu rozumieť tak, že jediná budúcnosť Cirkvi je smrť a Cirkev sa nemá snažiť o pomoc na zemskom živote?

Otázka: Aké sú výzvy katolíckej cirkvi na Slovensku do ďalších rokov? [4]

S.Z.:Tie hlavné výzvy vidíme v tých výzvach, ktoré prežíva aj cirkev v Európe alebo na svete. Môžem začať ostatnou synodou, ktorá bola venovaná mládeži. Že vidíme, že výzvou je rozmýšľať a uvedomiť si a potom aj samozrejme konať v tom, ako môžeme poslúžiť našim svedectvom mladým ľuďom, aby aj vzťah k Bohu sa stal živou súčasťou ich rozmýšľania a ich konania. Samozrejme, že veľká výzva, ktorej sa usilujeme aj konkrétnym spôsobom, tiež je to pre mladých ľudí, ktorí sa pripravujú na manželstvo, sme rozšírili, prehĺbili prípravu na manželstvo. Jednou veľkou výzvou je doprevádzanie manželstiev aj rodín a prirodzene tým, že sme v takom mentálnom prostredí, kde sme tak akoby celkovo stratili odvahu k budúcnosti, že sme oslabení v nádeji. Tak akoby koncentrovaní na seba. Prirodzeným dôsledkom je aj to, sa tak jednoduchučko povie, že máme málo detí. Je to aj následne potom aj pre nás, pre Cirkev, je to otázka duchovných povolaní pre službu v Cirkvi.

Tu už vidíme lepšiu odpoveď, ktorá aspoň pomenúva problémy Cirkvi. Ale neponúka žiadne riešenia, žiadnu víziu, kam sa má Cirkev uberať.

Inzercia

Otázka: Hrozí na Slovensku rovnaký úpadok Cirkvi ako na Západe? [5]

S.Z.: Keď sa pýtate, či hrozí Slovensku takáto cesta, tak môžem povedať, že hrozí. Šanca je, že sa to nemusí stať, ale to tak troška závisí od nás.

Pri hrozbe, o ktorej vieme, by sme hľadať riešenia. Predseda KBS žiadne neponúka.


Ste vy ako členovia Cirkvi spokojní, ak KBS nemá žiadnu víziu zlepšenia Cirkvi na Slovensku?


Možné riešenia autentickej Cirkvi 21. storočia

Keby bol hlavným problémom slovenskej Cirkvi ako uspať hady, tak je arcibiskup Stanislav Zvolenský ideálny predseda KBS. Cirkev má iné problémy a tak si zaslúži aj adekvátne vedenie.

Slovenská Cirkev ale nemusí vyzerať takto. Viem si predstaviť Cirkev, ktorá dokáže problémy 21. storočia riešiť autenticky katolícky. Pri otázke, ako zabrániť úpadku Cirkvi na Slovensku bude predseda KBS poukazovať na dôležitosť miestnych farských spoločenstiev. Kňazi sa naučia ako nájsť vo farnosti laikov, ktorí mu pomôžu viesť farnosť. Ako na kontakte s jednotlivcami dokáže Cirkev pomáhať chorým a starým. Aby kňaz, či farnosť vedeli pomôcť slobodným mamičkám v ich ťažkej situácii, vedia dočasne zabezpečiť ubytovanie, kde im budú pomáhať sestričky. Podobne by vedeli pomôcť, keď manžel alkoholik ohrozuje rodinu a farár sa vie postaviť na stranu matky a detí. Cirkev nemá nahradzovať štát, ale na lokálnej úrovni spoločenstiev by mala byť schopná vybudovať sieť vzájomnej pomoci.

Ďalšou víziou KBS by boli misie, ktoré pomáhajú ľuďom v chudobe. Namiesto zahraničných misií, by verbisti pomáhali v zaostalých lokalitách s vysporiadaním sa s generačnou chudobou. Takých kňazov na Slovensku máme (napr. Peter Gombita), vedeli by vyučiť ďalšiu generáciu.

V neposlednom rade konzervatívnou témou, ktorá je v slovenskej Cirkvi často zabudnutá, je ochrana životného prostredia. Aj keď je táto téma často zelených politikov, vo svojej podstate sa snaží o zachovanie dedičstva otcov. Je to aj jedna z nosných tém pápeža Františka.

V neposlednom rade by sa Cirkev mala vedieť vysporiadať s obeťami sexuálneho násilia. Mala by mať transparentné opatrenia, ktoré by umožňovali, aby sa obete bez obavy prihlásili a útočníkov po prešetrení neposielať do novej farnosti.

Cirkev by sa nemala báť prihlásiť za ochranu znevýhodnených a slabých, na stranu etnických menšín a otvorene sa vyhraniť voči „kresťanom“ ako Harabin a Kotleba.

To môžu byť jedny z autentických vízií slovenskej Cirkvi. Otázka je: „Má slovenská Cirkev na to, aby našla takého lídra-biskupa na čelo KBS?“

 

Zdroje:

[1] Screenshot z Instagramu redaktorky denníka Sme (10.5.2019) https://imgur.com/a/0sntyvg

[2] Rozhovor pre TASR (20.4.2014) https://www.teraz.sk/slovensko/zvolensky-zivot-viera-velka-noc/81736-clanok.html

[3] Otec arcibiskup mladým - Otázky z Vikvetfestu 2015 (21.8.2015) https://www.youtube.com/watch?v=aTq8Cd0ktOA

[4] Dobré ráno Štefana Chrappu (25.11.2018) https://slovensko.rtvs.sk/relacie/host-dobreho-rana/181144/stanislav-zvolensky

[5] Správa o Katolíckej Cirkvi na Slovensku, Hanusove dni (26.4.2019) https://www.youtube.com/watch?v=7v_9mKfxmtU

Titulka

Odporúčame

Blog
Quo vadis KDH? (nejde iba o kreslá v parlamente)

Quo vadis KDH? (nejde iba o kreslá v parlamente)

Od posledných parlamentných volieb zaznelo veľa názorov, akým smerom by sa mala strana KDH uberať, keď chce v nasledujúcich parlamentných voľbách (dúfajme, že až v 2024) uspieť. Rád pridám svoj vlastný, avšak jedným dychom dodávam, že sformulovať mi ho pomohol jej nečlen.

Blog
VI. Jaroslavľská ikona Matky Božej (podcast)

VI. Jaroslavľská ikona Matky Božej (podcast)

Ikona, ktorú možno analyzovať a kontemplovať donekonečna. Prečo? Pretože ikona je zhrnutím podstaty kresťanstva, v ktorej Kristus objíma, lieči a zachraňuje každého človeka. Podcastom tradične sprevádza byzantológ Jozef Matula z filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.