Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. jún 2020

Príhovor pri odhalení pamätnej tabule nenarodeným

Za mnou vidíte pamätnú tabuľu, ktorá nám bude pripomínať jednu z najtragickejších skutočností našej histórie. Ale aj tá najväčšia tragédia zvyčajne v sebe nepriamo nesie svedectvo o statočnosti a hlbokej ľudskosti tých, ktorí jej čelili a tak do nej vnášali pozitívny rozmer. Dovoľte preto využiť túto chvíľu na poďakovanie aspoň niektorým z nich.
Príhovor pri odhalení pamätnej tabule nenarodeným

Za mnou vidíte pamätnú tabuľu, ktorá nám bude pripomínať jedna z najtragickejších skutočností našej histórie. Ale aj tá najväčšia tragédia zvyčajne v sebe nepriamo nesie svedectvo o statočnosti a hlbokej ľudskosti tých, ktorí jej čelili a tak do nej vnášali pozitívny rozmer. Dovoľte preto využiť túto chvíľu na poďakovanie aspoň niektorým z nich.   

Najskôr chcem poďakovať Tomášovi Kováčikovi za myšlienku vytvoriť takúto pamätnú tabuľu a za to, že túto myšlienku po mnohých prekážkach aj zrealizoval a dotiahol do konca. Poďakovanie patrí tiež všetkým, ktorí sa o toto dielo akýmkoľvek spôsobom pričinili.

V tejto chvíli si spomínam na všetky matky a otcov posledných šiestich dekád, ktorí sa napriek tlakom a ťažkostiam rozhodli prijať dieťa a odmietli potrat. Ďakujem im za ich svedectvo lásky k životu. 

Ďakujem všetkým, ktorí napriek štátnej a legislatívnej dotkríne nepodľahli lži a robili v rámci svojich možností a schopností všetko pre to, aby ochránili deti a ich rodičov pred tragédiou umelého potratu. Chcem si zvlášť spomenúť na tých, ktorí tak robili ešte za čias komunizmu a boli to hlavne pracovníci v zdravotníctve, ako napríklad Imrich Benický a mnohí ďalší. Ich pokojná statočnosť je nám aj v dnešných časoch povzbudením a inšpiráciou.

Dnes je to už skoro rovnako dlhý čas, čo sú potraty vykonávané v čase slobody ako boli za komunizmu. Preto je už namieste ďakovať aj tým, ktorí od 90-tych rokov aktívne pracovali a pracujú  na zcitlivovaní spoločnosti a obraňujú právo na život nenarodených. Vďaka vám sme teraz ako spoločnosť citlivejší k ľudskému životu ako tomu bolo bezprostredne po komunizme. Vďaka obetavej práci ľudí v hnutí za život sa napokon narodilo mnoho detí a v spoločnosti zaznamenávame viaceré pozitívne tendencie.

Napokon ďakujem všetkým matkám a otcom, ktorí si prešli tragédiou umelého potratu, s pokorou si uznali chybu a nesú si toto bremeno životom. Vďaka, že obohacujete spoločnosť momentom pokánia, ktorý veľmi potrebuje.

Na záver by som vás a nás všetkých chcel povzbudiť: sme na dobrej ceste, pokračujme.

Inzercia

Pozn.:Toto je písomná verzia príhovoru, ktorý odznel 1. 6. 2020 pri odhalení pamätnej tabule nenarodeným deťom na Námestí SNP v Bratislave.

generálny manažér KDH, dlhoročný pro-life a pro-family aktivista, hlavný koordinátor Národných pochodov za život v Bratislave a v Košiciach, spoluzakladateľ Fóra života a projektov Poradňa Alexis a Zachráňme životy, správca Nadácie Prameň, profesionálne sa tiež venuje manažmentu a marketingu zvlášť mimovládnych organizácií

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Prečo sa nám to podarilo?

Prečo sa nám to podarilo?

V posledných dňoch prichádzajú správy o tom, že v boji s pandémiou patrí Slovensko k tým najlepšie reagujúcim krajinám sveta. Dokázali sme prijať tvrdé opatrenia a to veľmi rýchlo. Prečo je tomu tak?

Blog
Ako idú liberáli povaliť vládu a chcú to hodiť na kresťanov.

Ako idú liberáli povaliť vládu a chcú to hodiť na kresťanov.

Všetci sme chceli, aby sa vláda zmenila. Voľby dokázali, že zmenu sme chceli a reálne aj uskutočnili. Ale nie všetci chceli zmenu takúto. Liberáli sa do parlamentu nedostali so svojou stranou, ktorá bola tak uletená, že za 6 mesiacov sa stala z lídra zmeny lídrom nechceného. A preto si vymysleli plán, ako túto vládu povaliť. A hodiť to chcú na kresťanov.