Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. máj 2020

Kríza ovplyvnila aj obchodovanie s deťmi. Zostávajú odložené v skladoch

Bezdetní rodičia, ale aj páry si vo veľkom objednávajú vynosenie detí u náhradných matiek. Za obrázkom pomoci a altruizmu sa skrýva priemyselná výroba detí páchajúca množstvo utrpenia.
Kríza ovplyvnila aj obchodovanie s deťmi. Zostávajú odložené v skladoch

V článku približujem:
• príbeh dievčatka, ktoré si rodičia objednali a odmietli,
• ako sa deti stali komoditou na obchodovanie,
• že okrem mnohých legitímnych právach sa tu podsúva fiktívne právo na dieťa.

 

Svet pred pár dňami obletela fotografia, ako pandémia zasiahla do jedného z odvetví priemyslu na Ukrajine. Plné sklady tovaru, ku ktorému sa pre zavreté hranice zrazu nedostali zahraniční zákazníci.

Takto nejako by vyzerali riadky, ak by ste čítali ekonomické správy o výkone hospodárstva u našich východných susedov. Lenže reč je o novorodencoch!

O deťoch, ktoré si zahraničné páry objednali u náhradných matiek na Ukrajine. Pre koronakrízu si ich však nemohli prísť vyzdvihnúť. Päťdesiat detí preto skončilo v hale jedného kyjevského hotela.

Klinika, kde prišli na svet, argumentuje, že starostlivosť o ne v hoteli je v cene. Rovnako tak video-“hovor“ s objednávateľmi. Fotku s päťdesiatimi postieľkami zverejnili len preto, aby prinútili štátne orgány urobiť niečo so zákazom vstupu cudzincov do krajiny. Odhalili však len krutú pravdu – novorodenci museli ísť v čase, keď potrebujú materinské pritúlenie, do skladu.

Dievčatko je choré, umožnite mu nájsť pokoj

Po zákaze takzvaného surogátneho materstva (u nás známeho aj ako náhradné materstvo) vo viacerých ázijských krajinách sa práve Ukrajina stala európskou „továrňou na deti“. Pre záujemcov z celého sveta, a len s minimálnymi pravidlami, ktoré sa navyše nedodržiavajú. 

Obhajcovia tejto formy rodenia detí argumentujú altruizmom či dokonca vzájomnou ľudskou pomocou. Takto to naozaj aj vyzerá na letákoch kliník umelého oplodnenia, ktoré ho poskytujú. Ale realita ukazuje tvrdý biznis, kde si zákazník za svoje peniaze žiada dokonalý tovar. Výstupnou „kontrolou kvality“ neprejdú deti, ktoré sa narodili predčasne či so zdravotným postihnutím. 

Americká televízia ABC vlani priniesla rozsiahlu reportáž svojej európskej korešpondentky o osude trojročnej Bridget. Dievčatka, ktoré si u ukrajinskej náhradnej matky objednal americký pár. Po jej predčasnom príchode na svet o ňu 61-ročná Američanka s o dvadsaťdva rokov mladším partnerom stratili záujem. Sprostredkovateľská agentúra v Kyjeve im totiž sľúbila dokonalé dieťa a za také si nechala aj zaplatiť.

Náhradné materstvo je biznis. Za obrázkami šťastných rodičov s vytúženým dieťaťom sú aj tie zúfalé – s pošliapanou ľudskou dôstojnosťou, odhodenými a mŕtvymi novorodencami, neraz trpiacimi ženami, ktoré vynosili a porodili dieťa, ale musia sa ho vzdať. Zdieľať

Za náhradnú matku si americkí rodičia vybrali utečenku z Donecka. Kvôli vojne musela spolu s manželom opustiť domov na východe krajiny a v utečeneckom tábore zostali úplne bez príjmu. Poskytnutie „maternice na prenájom“ im v núdzi prišlo ako vhodné riešenie. V 25. týždni však začala mladá Ukrajinka, čakajúca napokon dvojičky, krvácať. Musela podstúpiť akútny cisársky rez. Chlapček zomrel ihneď po pôrode. Osemstogramová Bridget prežila.

Po piatich mesiacoch prišiel z USA právne overený list, objednávatelia žiadali ukrajinských lekárov, aby dievčatko odpojili od podporných prístrojov. „Dozvedeli sme sa, že Bridget je duševne aj fyzicky chorá, je vo vegetatívnom stave a nemá šancu stať sa normálnou osobou. Lekári nám preto radia ukončiť liečbu, aby mohla nájsť pokoj.“

Dievčatko má dnes štyri roky a pre príliš včasné narodenie trpí postihnutím. Americkí rodičia sa jej vzdali a ona čaká na ukrajinské občianstvo, ktoré jej dá aspoň nádej byť adoptovaná. 

Darujem obličku alebo porodím dieťa

Dokument ABC priniesol aj príbeh inej utečenky, ktorá zo zúfalstva prijala rolu náhradnej matky pre španielsky pár. „Môj muž mi povedal, že predá obličku. Potom som však videla na internete reklamu kliniky ponúkajúcej náhradné materstvo,“ naznačuje žena, ako rozmýšľala spoločne s manželom predtým, ako si zvolili pre zárobok úlohu náhradného materstva.

Implantovali jej tri embryá. Všetky tri jej telo prijalo, a tak ju prinútili jedno z nich potratiť. Aj v biznise robia ľudia kroky, ktoré môžu maximalizovať šancu na úspech – zisk. V tomto prípade je ním donosenie a odovzdanie živého a zdravého novorodenca. Kliniky zarábajú len na úspešných pôrodoch a zaujíma ich iba konečný produkt. Po piatich mesiacoch však musela aj ona kvôli komplikáciám podstúpiť akútny cisársky rez. Obe zvyšné deti zomreli.

Podľa informácií Denníka N stojí celý proces prenájmu maternice náhradnej matky na Ukrajine v prepočte od 30 do 60-tisíc eur. Utečenka, ktorej sa deti donosiť nepodarilo, však z toho nakoniec dostala necelých 200.

Jej zúfalstvo to len prehĺbilo, takže surogátne materstvo skúsila znova. Tentokrát ju prinútili potratiť hneď dve z troch implantovaných plodov. Lebo objednávka bola len na jedno dieťa. Povedali jej, že o redukcii embryí nepotrebuje vedieť. Priama komunikácia medzi náhradnou matkou a biologickými rodičmi, ktorým má porodiť dieťa, podľa nej nejestvuje. Všetko prebieha sprostredkovane cez kliniku. „Náhradné matky sú pre nich len živé inkubátory, nezaobchádzajú s nami ako so živými bytosťami,“ opísala otvorene svoju skúsenosť ukrajinská náhradná matka.

Náhradné materstvo obchádza zákony

Inzercia

Španielska vláda v reakcii na neúmerné narastanie tohto druhu biznisu a obchádzanie zákonov, ktoré ho nepovoľujú, vlani začala odmietať registrácie detí porodených španielskym rodičom náhradnými matkami na Ukrajine. Hoci španielske úrady upozorňujú svojich občanov, že na miestnych klinikách asistovanej reprodukcie zaznamenali množstvo nezrovnalostí v súvislosti s daňovými podvodmi, falšovaním dokumentov a obchodovaním s maloletými, Španieli cestujú „pre deti“ na Ukrajinu stále. „Keď sme si tam boli po dievčatko, jej malý braček zomrel. Tak sme sa rozhodli vrátiť po ďalšie dieťa znova,“ vysvetľoval denníku El País 47-ročný José Manuel.

Rovnako ako v Španielsku, aj v Nemecku je náhradné materstvo zakázané. Bezdetní Nemci však našli „riešenie“ v Grécku. Kým v Belgicku, Dánsku či Veľkej Británii nesmie žena za vynosenie dieťaťa dostať peniaze, Grékyne môžu podľa zákona prijať maximálne 10-tisíc eur. Tak sú vyčíslené nevyhnutné náklady na vynosenie dieťaťa. Podľa českého portálu euro.cz však dostane náhradná matka za vynosenie plodu v Grécku reálne okolo 20-tisíc eur. Klinika, ktorá všetko zrealizuje, zinkasuje zhruba od 60 do 70-tisíc eur.

Tak ako u nás, ani v Čechách legislatíva o surogátnom materstve nič nehovorí. To znamená, že ho ani nezakazuje. Judikatúra tento pojem nepozná. Nenašlo sa opustené dieťa, ktoré by rodičia odmietli a niekomu to prekážalo. Nenašla sa ani matka, ktorá by odmietla porodené dieťa podľa vopred podpísanej dohody odovzdať.

Absurdný je text českej advokátky, ktorá radí objednávateľom náhradných matiek, ako uzavrieť zmluvu. Hoci ide o kúpu, zmluva má zostať bez pomenovania. Hoci sú v nej objednávatelia, zmluvne dostanú status sociálnych rodičov. Dieťa je de facto tovar v obchodnom vzťahu. De iure obchodná zmluva – pre istotu – bez pomenovania. V Českej republike dokonca existujú webstránky, kde sa ženy ponúkajú ako náhradné matky, alebo cez ktoré si dospelí ľudia objednávajú svoje vytúžené dieťaťa. Texty týchto inzerátov sú také absurdné, že pri plnom uvedomení si toho, o čo ide, človeku prechádza až mráz po chrbte. Veď je to hneď tu, u susedov...

Európsky parlament hovorí o zneužívaní žien

Náhradné materstvo je biznis. Za obrázkami šťastných rodičov s vytúženým dieťaťom sú aj tie zúfalé – s pošliapanou ľudskou dôstojnosťou, odhodenými a mŕtvymi novorodencami, neraz trpiacimi ženami, ktoré vynosili a porodili dieťa, ale musia sa ho vzdať.

Proti náhradnému materstvu bojujú nielen konzervatívne, ale aj ľavicové a feministické organizácie. Zdieľať

„Peniaze vládnu svetu. Ak máte dosť peňazí, môžete mať dieťa touto cestou," lakonicky konštatoval v tejto súvislosti americký lekár Vicken Sahakian, ktorý si založil kliniku umelého oplodnenia v kalifornskom Los Angeles. "Verím v túto vedu, vo výber pohlavia, výber ideálnych embryí a darcovstvo. Pretože hlavným cieľom je priniesť ľuďom šťastie do života.“

Hovorí však len o časti zúčastnených. V prípade náhradnej matky ide doslova o zvecnenie a predaj tela podľa agentúrneho katalógu. A rovnako ako vec v celej procedúre vystupuje aj dieťa, ktorého „výrobu“ si niekto objednal a zaplatí zaň. Na celý proces sa vzťahujú aj procedúry obvyklé vo výrobných a obchodných vzťahoch: napríklad „kontrola kvality“ či „reklamácia“.

Náhradné materstvo navyše so sebou prináša aj iné hrozby. Náhradné matky hlásili podľa jednej z posledných akademických štúdií, ktoré sa začínajú objavovať, početné fyzické, emocionálne a sociálne problémy, ktoré si vyžadujú poradenské služby a odbornú pomoc.

Surogátne materstvo je aj pre tieto dôvody v množstve krajín nelegálne. Zastavený bol aj pokus o jeho celoplošnú legalizáciu cez Parlamentné zhromaždenie Rady Európy. Poslanci Európskeho parlamentu náhradné materstvo na podnet nášho bývalého europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH) jednoznačne odsúdili.

Proti bojujú nielen konzervatívne, ale aj ľavicové a feministické organizácie. Európska ženská lobby (EWL) už pred tromi rokmi odštartovala kampaň za zákaz náhradného materstva ako formy komodifikácie ženského tela. A najmä zneužívanie žien v ťažkej sociálnej situácii a chudobe.  

Dennodenne sú pre deti vyberaní náhradní rodičia nie podľa toho, ktorí sú pre nich najlepší, ale tak, aby sa naplnilo nejaké fiktívne právo na dieťa pre každého. Nič také však nejestvuje! Naše, aj medzinárodné právo pozná jediné – právo dieťaťa na rodinu. To je však práve takto v množstve prípadov popierané. O „moderných“ spôsoboch porušovania práv dieťaťa som písala predčasom.

Do nášho rodinného práva sme prevzali starý rímsky princíp: Mater semper certa est, pater incertus, teda, že matkou dieťaťa je žena, ktorá dieťa porodila. Vychádzajúc z § 82 slovenského zákona o rodine sú dohody a zmluvy, ktoré by boli v rozpore s týmto princípom, neplatné.

Myslím si však, že aj Slovensko by sa malo voči náhradnému materstvu jasne vymedziť - ako právne, tak aj prísnou kontrolou kliník, ktoré vykonávajú asistovanú reprodukciu.

Principiálne nesmieme obchodovať s ľuďmi či orgánmi. Ak si dnes niekto zaplatí za vynosenie dieťaťa, zajtra môže mať záujem o cudziu obličku. Hoci ju bude potrebovať ako ktokoľvek iný, dostane ju na súkromnej klinike možno aj na úkor zdravia niekoho sociálne znevýhodneného a možno ju násilne odoberú čínskemu politickému väzňovi. Ale to je už iný problém, na ktorý poukážem v ďalšom z mojich blogov.

Foto: Sergei Supinsky/AFP/Getty Images

Zaujíma ma zahraničná politika, filozofia a teológia. Mám rada vymoženosti našej doby, hlavne v oblasti ICT. Na chlieb si zarábam najmä tým prvým, s pomocou toho druhého.

Odporúčame

Blog
Aké sú očakávania od nového lídra KDH?

Aké sú očakávania od nového lídra KDH?

Sú tri mesiace od volieb do NR SR a KDH je v očakávaní, kto bude predsedom 30-ročného hnutia. Pre korona epidémiu stále nie je možné zhromažďovanie sa v takom rozsahu, aby mohol prebehnúť volebný snem KDH. Voľba predsedu sa pravdepodobne uskutoční v lete.

Blog
Púte so Saleziánmi, ale aj kto sú liberáli

Púte so Saleziánmi, ale aj kto sú liberáli

Pán Boh tu je, bol a bude. Pán Ježiš tu bol. Ale sviatok Ducha Svätého je výnimočný, lebo On je tu, je v našich životoch prítomný, pôsobí v nás. Aj keď sa najdôležitejšia púť v Šaštíne koná na sviatok patrónky Slovenska, ako študent som vždy slávnostnejšie prežíval púť k Duchu Svätému.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.