Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. 05. 2020, 22:36

O kurčatách a tradicionalizme (Ad L. Krivošík: Chick-fil-A: Sme úspešní...)

Nie, kapituláciu firmy Chick-fil-A voči prevládajúcej kultúre nevideli len „niektorí konzervatívni publicisti“. Videli ju v podstate všetci, vrátane mainstreamu a liberálov. Nás tá kauza príliš zaujímať nemusí. Ale keď sa už spomína, mala by sa spomínať poctivo.
O kurčatách a tradicionalizme (Ad L. Krivošík: Chick-fil-A: Sme úspešní...)

V posledných týždňoch ma na Postoji zaujali dva príspevky od Lukáša Krivošíka k aktuálnym témam: voľná nedeľa a otázka relevantnosti náboženskej skúsenosti u vysokého politika. S pointami oboch článkov súhlasím. Vyskytli sa v nich však aj nedostatky pri popise podružných okolností. Začnem prvým z článkov.

V príspevku o sieti reštaurácií Chick-fil-A (6.5.2020) autor píše: „Keď sa zase v novembri objavili informácie, že Chick-fil-A nebude prispievať Armáde spásy, známej svojimi tradicionalistickými postojmi, niektorí americkí konzervatívni publicisti v tom zase videli kapituláciu siete voči súčasnej prevládajúcej kultúre. Zdá sa, že ešte aj predaj rýchleho občerstvenia je dnes politický akt.“

Takýto popis vlaňajších udalostí v súvislosti s Chick-fil-A je selektívny a vyznieva trocha zavádzajúco.

Postoje Armády spásy – tradicionalistické?

Po prvé, Chick-fil-A neprestala prispievať len charitatívnej organizácii Armáda spásy, ale tiež združeniu kresťanských športovcov Fellowship of Christian Athletes (ďalej FCA).

Po druhé, Armáda spásy aj FCA pritom boli známe odmietaním praktizovania homosexuality, osobitne u svojich členov. Samotná pociťovaná príťažlivosť k rovnakému pohlaviu u nich prekážku nepredstavovala. Armáda spásy zároveň vyslovene odmietala zlé zabchádzanie a ponižovanie takto cítiacich aj praktizujúcich osôb, tvrdiac, že jej charitatívne služby sú prístupné každému. Tento postoj bol v podstate identický aj s Katechizmom Katolíckej cirkvi. (Armáda spásy medzičasom toto ich staršie vyhlásenie už z webu stiahla. Jej britská stránka v tomto uvádza názorovú pluralitu u svojich členov, americká stránka odmietanie praktizovania už nespomína vôbec.)

Prispievanie na Armádu spásy a FCA , spolu s vyhláseniami vtedajšieho prezidenta Chick-fil-A o manželstve, bolo dlhodobo tŕňom v oku LGBT aktivistov a ľavicových liberálov. Proti rozširovaniu prevádzok Chick-fil-A sa vyjadrili komunálni politici vo viacerých amerických veľkomestách a aktivisti v USA, Kanade aj Británii.  

Po tretie, označenie týchto postojov Armády spásy za „tradicionalistické“ vyznieva zvláštne. Pre toto chápanie manželstva a sexuálnej morálky je u nás je vžitý prívlastok tradičné (hoci tiež podľa mňa nie je šťastný), prípadne konzervatívne, prirodzené či prirodzenoprávne. Pojem tradicionalistický, odvodený od podstatného mena tradicionalizmus, nesie v sebe pachuť iracionálneho lipnutia na archaických tradíciách a vo všeobecnosti negatívnu konotáciu. Pritom tieto „tradicionalistické“ postoje Armády spásy, ktoré sú predmetom odporu ľavicových liberálov, Krivošík vo svojom texte vôbec nešpecifikoval. Keby tak urobil, bolo by zrejmé, že drvivá väčšina čitateľov Postoja by ich za „tradicionalistické“ neoznačila. 

"Nerentabilné" vyštvanie

Po štvrté, Krivošík eufemisticky píše, že „[p]revádzky v Juhoafrickej republike a Spojenom kráľovstve sa ukázali ako nerentabilné“. V skutočnosti hlavným dôvodom uzavretia prvých prevádzok v Británii boli trvalé protesty LGBT aktivistov. Prvá otvorená pobočka v Readingu, napriek zákazníkom čakajúcim v radoch, skončila už po nekoľkých dňoch.

Riaditeľ obchodných centier Oracle, v ktorom táto prevádzka začala, v kontexte protestov už v prých dňoch uviedol, že ponúkajú „inkluzívny priestor, kde každý je vítaný“ a že sa „rozhodli, že je správne dovoliť Chick-fil-A s nami obchodovať jedine úvodné šesťmesačné pokusné obdobie a nájom ďalej už nepredlžovať.“ Postupne sa zatvárali z rovnakých dôvodov aj ostatné britské pobočky, tá posledná v apríli 2020.

Zmena kurzu

Po piate, len niekoľko dní po nútenom uzavretí prvej britskej prevádzky firma Chick-fil-A posyktla informácie, podľa ktorých dlhoročné dotácie pre Armádu spásy a FCA od ďalšieho roka mali byť zastavené. Rozhodla sa podporiť iné organizácie pôsobiace v oblasti vzdelávania, bezdomovectva a boja proti hladu (hoci aj Armáda spásy v posledných dvoch oblastiach pôsobí). Jedna z týchto novo podporovaných organizácií sa pritom nadšene hlási k podpore myšlienok podujatí ako newyorský Pride. V tomto kontexte sa predstaviteľ Chick-fil-A Tim Tassopoulos tiež vyslovene vyjadril: „Jednoznačne vieme, že keď sa rozširujeme na nové trhy, potrebujeme jasne ukázať, kým sme“.

Vzhľadom na uvedené slová a pozoruhodnú časovú následnosť udalostí bola zmena charitatívnej politiky Chick-fil-A samozrejme chápaná ako „kapitulácia siete voči súčasnej prevládajúcej kultúre“. A to nielen „niektorými americkími konzervatívnimi publicistami“, ako písal Krivošík, ale očividne aj ľavicovo-liberálnym mediálnym mainstreamom.

(Celý príbeh mal napokon zaujímavú dohru: na zmenu kurzu Chick-fil-A zase s nevôľou reagovali konzervatívci  a firma sa ocitla medzi dvoma mlynskými kameňmi. O pár týždňov neskôr, v decembri 2019, sa prezident Chick-fil-A v liste konzervatívnej mimovládke snažil vykľučkovať kajúcnym vyhlásením, že firma nenávratne zdiskreditovala dobré slúžiace spolky a že podpora jednotlivých organizácií sa bude z roka na rok prehodnocovať. To zase podráždilo ľavicovo-liberálne kruhy, ktoré pokračovali v tlaku na zastavenie expandovania Chick-fil-A.) 

Záver

Aby som to zhrnul, táto pasáž článku z Postoja vzbudzuje dojem, že autor nechcel konzerevatívnym čitateľom kaziť milý dojem z Chick-fil-A ako firmy, ktorá si ctí nedeľu. A preto, za účelom konzistnentosti príbehu, akoby jej imidž chcel vyretušovať zamlčiavaním relevantných skutočností a bagatelizujúcim sprievodným komentárom. Lukáš Krivošík i ja by sme sa iste zhodli, že tu nejde o najpálčivejšiu kauzu na svete. No korektnejšie by mi pripadalo, keď už, ju radšej nespomínať vôbec, než o nej písať takýmto čudným spôsobom.

Disclaimer: Netvrdím, že teraz majú Američania firmu Chick-fil-A nutne bojkotovať či sabotovať, tak ako to doteraz robili stúpenci pro-LGBT „práv“. Netvrdím ani, že voľná nedeľa u Chick-fil-A nie je chvályhodnou praxou. Len píšem, že Postoj o veci jej financovania charít informoval skresľujúco.

Zdroj obrázka: unsplash.com

Odporúčame

Blog
Panflet: Havran kašle zvysoka na konzervatívcov. Čarnogurský - Kuffa - Havran

Panflet: Havran kašle zvysoka na konzervatívcov. Čarnogurský - Kuffa - Havran

Havranovi prihorieva koly trestnému stíhaniu za článok o Kuffovi. Ale to mu nebráni kašlať na konzervatívcov. Toto je ako kobercové bombardovanie konzervatívcov od progresívnych liberálov. Redaktori neskryte útočia na konzervatívcov podsúvajú im odpovede, ktoré konzervatívci nehovoria. Vyjadrujú sa o nich ako o občanoch druhej kategórie. Tomuto sa hovorí déjà vu s príchuťou návratu do komunizmu. Tiež všetko, čo urobili a povedali kresťania bolo komunistickými médiami prekrútené, zosmiešnené.

Blog
Odpočívajte v pokoji madame Lejeune

Odpočívajte v pokoji madame Lejeune (výber z blogov)

V stredu 6. mája zomrela po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 92 rokov Birthe Lejeunová, vdova po profesorovi Jérômovi Lejeunovi, vedcovi, ktorý objavil Downov syndróm a celý život zasvätil výskumu tejto choroby. Po jeho smrti Birthe Leujenová stála pri založení Nadácie Jérôme Lejeune, prostredníctvom ktorej aktívne pokračovala v diele svojho manžela.