Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. marec 2020

Korona – príležitosť ukázať sa ako charakter, ale aj ako lúzer

Minulú nedeľu sme boli na sv. omši v Čechách. Ale len cez TV Noe a bola perfektná. Slávil ju olomoucký otec arcibiskup. Hovoril o tom, že mnohí sa v tomto období pýtajú: „Prečo musím zostať doma? Prečo práve teraz? Prečo práve ja?“ Ale správna otázka znie: „Čo mi týmto obdobím chce Pán Ježiš povedať?“
Korona – príležitosť ukázať sa ako charakter, ale aj ako lúzer

Musím povedať, že táto kázeň mi ovplyvnila celý týždeň. Pozitívne. Otázky typu „prečo“ v tomto prípade privádzajú trochu do depresie. Otázky typu „čo je cieľom tohto obdobia“ zamestnávajú myseľ a ponúkajú priestor na tvorivosť.

Toto obdobie je v prvom rade príležitosť pre rodiny. Aby boli manželia pozornejší k svojím manželkám a opačne. Cez bežný rok sme príliš rozbehaní a zaneprázdnení na to, aby sme sa dôkladne zastavili a lepšie si prehĺbili vzťah s našimi najbližšími osobami na svete. V prvých dňoch karantény sme sa s manželkou zamýšľali nad tým, že je to zvláštny čas, lebo cez prázdniny sme síce spolu, ale zakaždým si urobíme zaujímavý program (výlety, kino, prechádzky na zmrzlinu a pod.). Teraz sme nútení vymyslieť taký program, ktorý neráta so spomenutými možnosťami. Tak zrazu manželka pripravuje doma s dcérkami rôzne chuťovky, napríklad pizzu alebo najbližšie budú dolky. Mne sa zasa podarilo so synom „šaľovať“ a betónovať schody v prístavbe. Venujeme sa deťom trochu inak ako je to cez školský rok alebo cez bežné prázdniny. Aj s manželkou komunikujeme trochu inak, dôvernejšie, osobnejšie. Jednoducho je priestor na detailnejšie venovanie sa vzájomným vzťahom.

Páči sa mi ako učitelia v tomto období vynašli spôsob komunikácie so žiakmi. Viacerí začali natáčať pekne spracované a zaujímavé videá a takouto formou sa prihovárajú žiakom. Vzniká mnoho náučných videí, pomocou ktorých si budú mať deti kedykoľvek aj v budúcnosti možnosť zopakovať gramatiku, matematiku a ďalšie predmety. Páči sa mi aj to, ako je spoločnosť zhovievavá voči ľuďom, ktorým sa neodporúča vychádzať von. Teší ma každá správa keď sa dozvedám, že niekto urobil nákup pre dôchodcov, súrodencov, susedov. Je vzorné, že viaceré samosprávy rozbehli dobrovoľnícke aktivity na pomoc najmä seniorom (napr. dovoz obedov, šitie rúšok). Je povzbudivé keď vo firmách vedenie spoločnosti nakupuje hygienické potreby pre svojich zamestnancov, rúška, rukavice, dezinfekciu a zavádzajú ich povinné používanie. Všímam si, že viacero firiem ďakuje svojím zamestnancom za lojalitu v tomto období a veľmi ľudsky ich ubezpečuje, že im záleží na ich zdraví. Aj e-mailová komunikácia je iná. Každý e-mail začína peknou otázkou ako sa máte a končí prianím o šťastlivom zvládnutí epidémie. Úplne ma prekvapuje disciplína ľudí pri nosení rúšok. Starších, ale aj mladých. Myslím, že v tejto disciplíne sme vzorom pre viaceré štáty Európy. Akokoľvek, najviac by sa dalo písať o lekároch, lekárnikoch, zdravotníkoch. O ich odvážnom a obetavom prístupe. Ich pomoc je nevyčísliteľná a skutočne sa dá vyjadriť len slovami veľkej vďaky.

Na druhej strane sa ťažko čítajú správy, ako niekto zneužíva situáciu a obrovsky zarába na dodávaní hygienických potrieb, rúšok alebo respirátorov. Majitelia novovzniknutých firiem sa zrazu stávajú milionármi. Stačí byť bez charakteru a mať kontakty na správnom mieste. Alebo ak si nejaká firma objedná rúška a nakoniec ich nepreberie, lebo niekde našla o pár centov lacnejšie. Taktiež sa mi zdá ako zneužívanie situácie, ak mohli byť doteraz otvorené len obchody s potravinami, ale veľké zahraničné obchodné reťazce veselo predávali celý sortiment, nielen potraviny. Naopak mnoho našich malých obchodov s rovnakým nepotravinárskym sortimentom muselo byť zatvorených. Myslím si, že za týmto rozhodnutím sa javí veľká lobby obchodných reťazcov.

V Taliansku som čítaval komiks Mafalda. Je o malom dievčatku, cez ktorú sa autor ironickým spôsobom zamýšľal nad životnými situáciami. V jednej časti nebola v Madaldinom dome elektrina a tak nemohol byť celý večer zapnutý televízor. Na druhý deň Mafalda hovorila spolužiačke, že takto zistila, akí sú rodičia nudní.

Obdobie koronavírusu trochu zmení naše vzťahy. Verím, že tento čas zoberieme ako príležitosť na vylepšenie toho čo nebolo až také dobré a keď epidémia pominie, zostaneme k sebe navzájom lepší. Taktiež verím, že na konci epidémie budú môcť deti konštatovať, akých majú skvelých rodičov :-)

Inzercia

Ekonóm, komunálny politik, člen Kdh

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.