Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. marec 2020

KDH žije

Tohtoročné lízanie rán po volebnej porážke má predsa len trošku pozitívnejší priebeh ako tomu bolo pred 4 rokmi.
KDH žije

Dnes je to týždeň odkedy boli vyhlásené výsledky volieb. Nie je to dostatočný čas na hĺbkovú reflexiu, ale snáď na prvotné zhodnotenie situácie, aspoň tých pozitívnych momentov, už áno.

Ak porovnám atmosféru po prehratých voľbách v roku 2016 a teraz, vnímam rozdiel. Vtedy sa skleslosť a nervozita dala, obrazne vyjadrené, krájať ako tma v rozprávkach. Bol to šok, ktorý nik nečakal a nikto si nepripúšťal. Pre motiváciu ísť ďalej bolo treba siahať až na dno síl. Dnes, napriek tomu, že porážka je de facto rovnaká, vnímam viac pokoja, prirodzeného zostatkového optimizmu i chuti pokračovať. Prečo je tomu tak? Predpokladám, že príčin je viac, ale spomeniem aspoň tri.

Z pohľadu krajiny voľby dopadli dobre. SMER stratil väčšinu a víťazi skladajú vládu bez potreby prizývať toxické strany. Preto celková atmosféra v spoločnosti a tiež medzi voličmi KDH nie je fatálna, ako by tomu bolo v prípade, keby sa kvôli prepadnutým hlasom dostal k moci opäť SMER.

Voľby a im predchádzajúca kampaň predstavili na kandidátke KDH generáciu nových ľudí s potenciálom, ktorí sú pripravení na prevzatie zodpovednosti za vedenie strany. Výsledky preferenčných hlasov a 4 roky práce v mimoparlamentnej opozícii ukázali na niektorých z nich a vykreovali ďalších s evidentným potenciálom. Niektorí z nich možno nedosiahli výrazný výsledok, ale pri pohľade na zisky hlasov aktuálnych poslancov sa v žiadnom prípade nestratili. 

Dopyt po KDH bolo cítiť hneď po voľbách. Bol som milo prekvapený, že po voľbách silne prevládali spätné väzby plné solidarty a najmä povzbudenia pokračovať ďalej. Iste, môže to byť prejav ukazujúci sa iba v našej "bubline", ale pred štyrmi rokmi som takéto niečo nebadal, aspoň nie v takom rozmere. 

Toľko k odôvodneniu. Základné kroky nevyhnutné k reštartu hnutia už urobilo predchádzajúce vedenie. Teraz je potrebné v nich pokračovať a niektoré veci zmeniť. V rámci hnutia isto pripravíme aj komplexnejšiu analýzu príčin neúspechu. Viaceré z nich v mediálnom éteri alebo v rámci interných diskusií už zazneli. Myslím si, že okrem pravdivého pohľadu do zrkadla a sypania si popola na hlavu, by sme ale nemali zabúdať na to, že zajtra je nový deň. A s ním prichádzajú nové príležitosti, nové výzvy a zodpovednosť žiť ďalej.

Inzercia

generálny manažér KDH, dlhoročný pro-life a pro-family aktivista, hlavný koordinátor Národných pochodov za život v Bratislave a v Košiciach, spoluzakladateľ Fóra života a projektov Poradňa Alexis a Zachráňme životy, správca Nadácie Prameň, profesionálne sa tiež venuje manažmentu a marketingu zvlášť mimovládnych organizácií

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Zlatá stredná cesta

Zlatá stredná cesta

Dnešnej mediálnej dobe praje vyhraňovanie sa, a to až do extrému. Ak chcete zaujať, niet inej cesty. Kto sa chce presadiť v mediálnej realite, musí vybočiť zo stredu a atakovať krajnú polohu. Pričom sa zabúda, že priateľkou pravdivosti a správnosti je často zlatá stredná cesta a nie rôzne skratky.

Blog
Kresťanská politika, pomýlení proroci, valec a buldozér

Kresťanská politika, pomýlení proroci, valec a buldozér

Dobrým výsledkom volieb 2020 je koniec skorumpovanej vlády Ficovho SMERu, vypadnutie SNS z parlamentu a pokles preferencií ĽSNS. Varovný je rast populizmu a úpadok štandardných politických strán s jasnou hodnotovou a ideovou orientáciou. Škoda je, že sa do parlamentu nedostali Kresťanskí demokrati. Tým okrem vlastných chýb silno uškodila intenzívna antikampaň niektorých pro-life aktivistov, ex-kádehákov a kňazov konajúcich proti učeniu Cirkvi o politike.