Ešte je tu tretia možnosť – liberálna vláda Smeru a progresívcov!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ešte je tu tretia možnosť – liberálna vláda Smeru a progresívcov!

Ako zabránit najhoršiemu scenáru? Nedovoľme, aby Smer bol prvý na ťahu zostavovať vládu!

Odstupovanie od Istanbulského dohovoru je divadlo, ktoré Smer rok hral na svojich konzervatívnejších voličov. Dúfa tak v sebazáchranu, no možno aj v to, že si prezidentka znova nájde právne výhovorky, ktoré už boli znova vznesené voči právnej forme i zákonnosti dnešného hlasovania. Mal rok čas to urobiť právne korektne, pravdepodobne zmenou ústavného zákona o kompetenciách odstúpenia od dohovoru, ako tvrdia právnici. Veď eurosocialisti ho vyrazia z klubu za odmietnutie tohto Európskeho dohovoru proti násiliu na ženách (ID). Smer doteraz stále hlasoval za LGBT agendu a za urgovanie k ratifikácii ID v Bruseli, hoci sa doma tváril ako obhájca manželstva.

Schválené odmietnutie ID už nie je ani dôvodom, aby Smer šiel do koalície s ĽSNS. Kotleba vyhlásil, že za koaličného partnera chcú iba stranu bez korupcie a oligarchov. To bude ako možné so Smerom? Jedine, že ako to robí Smer, prehlásia čierne za biele a biele za čierne. Keď sa stále oháňajú hodnotami, azda ich Kuffovci môžu podľa svojich doterajších prehlásení tlačiť do toho, aby žiadali od koaličného partnera zmenu potratového zákona. No a na to Smer nepristúpi. Smer nepovolil posun v obmedzení potratov ani o máčik. Nedovolil to predložiť svojim poslancom, aj keď ich zopár chcelo, a SNSke až na konci schôdzi, aj to tak obmedzene, že celý návrh sa zredukoval len na deklaratórnu kozmetiku a aj tak bol nepriechodný pre Smer, a teda neprešiel. Vláda so stranou Mariána Kotlebu, už aj v zahraničí onálepkovanou ako neonacistickou, by mala medzinárodný problém a Smer predsa chce zodpovednú zmenu!

Takou by mohlo byť spojenie s progresívcami, čo by bolo splnením eurosocialistického sna. Najdokonalejším koaličným partnerom vo vláde, ktorú by v Bruseli oslavovali, by bolo spojenectvo Smeru s PS/Spolu. Obe strany sú sociálne liberálne a ekonomicky ľavicové. Zakladateľ PS Ivan Štefunko si už dlhšie robí ambície na ministerské kreslá. Aj slepý to vidí, že Smer bude potrebovať niekoho na spoluvládnutie. Veď tento donor strany dlhodobo dojil štát vďaka konexiám so Smerom, prečo by sme si mali myslieť, že už to nechce robiť naďalej. Zlomiť progresívcov na vytvorenie vlády proti fašizmu by bol nejmenší problém – tí si rovnako ako Smer želajú status quo v potratoch, viac štátneho prerozdeľovania i nové dane a obludne túžia po registrovaných partnerstvách, čo Smer s modernou tvárou by nemal problém sľúbiť.

Neverím, že tieto voľby Smeráci nechali na náhodu. Nie raz si vytvárali politické strany pre oslabenie svojich konkurentov, aby im zobrali hlasy, percentá. Ak by Smer potreboval nového partnera, tak si vytvorí práve takého ako Progresívne Slovensko. ĽSNS je moc kontroverzné, riadne neeurópske, dosť konkurenčné (preberá mu voličov), ale radšej ho nechať fungovať, kým nie je úplne priamou hrozbou. Aký však skvelý ťah s novou liberálnou stranou, ktorá prevezme liberálnych voličov aj ostatným opozičným stránam a dokonca pošle na prah zvoliteľnosti stranu odporcu európskych socialistov Richarda Sulíka. Bublina PS síce medzitým spľasla a Smer bude potrebovať ešte niekoho iného, Tomáš Drucker je ďalšia poistka, ak sa mu vôbec podarí vyšplhať na 5%. Ak tú hranicu zdolá Bugár, ozve sa v ňom znova zodpovedný charakter a podporí protifašistickú koalíciu socialistov!

Smer/PS by problém s ID už navždy zahnali a potešili Brusel. Progresivisti predstavujú totiž modernejšiu nadstavbu súčasnych sociálnych demokratov, nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Jediný problém môže spôsobiť strana Beblavého, ktorá je teraz naoko garantom zdania, že PS/Spolu ide proti Smeru. Ale veď, keď sa mu bude protiviť podporiť zodpovednú zmenu, tak znova môže skočiť cez palubu, ako z Procházkovej siete, alebo sa jednoducho „umúdri“. Aj pre Smer by to bola idylka, nepriamo by mohol mať pod palcom aj prezidentku, ktorá sa stala ikonou protismeráckeho odboja. No ohrozila by ona fungovanie demokracie, imidžu tejto krajiny a svoje liberálne ambície? Aj ona podporí zodpovednú zmenu, lebo veď to najnezodpovednejšie by bolo pustiť k moci fašistov.

Je preto múdre, že sa Matovič drží stranou od progresívcov v poslednej dobe. Nemyslím, že Kiska urobí takú hlúposť, že svoju stranu by nechal zničiť v koalícii so Smerom, ktorý navyše vedie kampaň proti nemu. Aj jeho program je konzervatívnejší a sama Remišová garantovala, že žiadne registrované partnerstva s ich podporou nehrozia. Ak by sa Smeru podarilo zložiť liberálnu vládu, v opozícii by potom ostali všetky konzervatívnejšie strany, a tak by hrozilo, že nálepku fašizmu ponesú všetci akokoľvek kresťanskí politici. Ako povolebný scenár vypáli, závisí však od toho, ktorá strana sa stane víťazom a dostane poverenie zostavovať vládu. Tá totiž bude prvá na ťahu. Ak nechceme liberálnu a zároveň pokračujúcu vládu Smeru, je treba víťazstvo OĽaNO, ktoré nepochybne, ak sa bude dať, postaví konzervatívnu pravicovú vládu so SaS, ale bez PS. Ak nie, dostatok konzervatívcov vo vládnej koalícii a premiér Matovič budú dostatočne garantovať (ako už aj sám prisľúbil), že liberálna agenda PS sa nebude realizovať. A len tak sa konečne môže prestať realizovať aj korupčný Smer!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo