Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. december 2019

Otec Márián Kuffa a svetlo do nášho života

Slovenskí kňazi, ktorí sa zapísali do sŕdc pospolitého ľudu. Andrej Hlinka, Anton Hlinka a Marián Kuffa. Pozdrav k šesťdesiatym narodeninám.
Otec Márián Kuffa a svetlo do nášho života

Osobne poznám mnoho kňazov a biskupov a hlboko si vážim ich prácu. Každý z nich má určité danosti, ktoré vkladá do svojho pôsobenia.

V histórii Slovenska sa však objavilo niekoľko kňazov, ktorí mali schopnosť osloviť v širokom meradle pospolitý ľud. Určite ním bol Andrej Hlinka- otec národa, ktorého význam pre Slovensko definuje aj osobitný zákon prijatý Národnou radou SR. V novodobej histórii Anton Hlinka a v súčasnej dobe Marián Kuffa.

Mnohí ľudia hľadajú vieru v intelektuálnom svete, vo vede a prehlbovaním poznania. Iste, vedomosti majú svoju úlohu v hľadaní pravdy. Väčšina ľudí však nemá mentálnu výbavu intelektuálnych géniov a na tých sa často zabúda. Pritom najkrajšia pravda je skrytá v jednoduchosti.  

Na začiatku 90-tych rokov prišiel na Slovensko Anton Hlinka, vysokoškolský profesor, ale aj redaktor rádia Slobodná Európa, známy ako Otec Anton. V totalite sme počúvali jeho kázne s prilepeným uchom na rádiu, ktorého zvuky rušili komunistické rušičky. Teraz sme ho počúvali na živo, bez rušenia vo vysielaní Slovenského rozhlasu, pri jeho nedeľných kázňach. Sledovalo ho celé Slovensko bez ohľadu či to boli veriaci kresťania, alebo nie. Jeho kázne oslovovali svojim obsahom každého. Mali hĺbku, boli pre každého zrozumiteľné a múdre. Keďže som sa s ním často stretával viem, že na každú kázeň sa svedomito pripravoval, mal ju dokonca vyhotovenú aj v písomnej forme a pri odchode z kostola si ju vytlačenú mohli ľudia zobrať domov a k nej sa vracať. Škoda, že od určitého času ho z verejných kázní v rozhlase eliminovali. Možno by sa Slovensko bolo ináč vyvíjalo, keby jeho kázne, ktoré otvorene pomenovávali aj negatíva v spoločnosti, mohli naďalej formovať vedomie ľudí. Kázal na Kalvárii v Bratislave, chodil po Slovensku a ďalej sa snažil, až do svojich zdravotných problémov, pozitívne ovplyvňovať dianie. Už to ale nemalo taký široký záber. Vtedy žiaľ neexistoval internet a na ňom videá. 

V súčasnej dobe má postavenie kazateľa, ktorému rozumie aj pospolitý ľud, otec Marián Kuffa. Jeho autenticita je zase podopretá jeho životom tak, ako to bolo u predchádzajúcich kňazov či už Andreja Hlinku, alebo Antona Hlinku. Jeho skoro 30 rokov pôsobenia v Žakovciach ho naplnilo hlbokým poznaním ľudských duší a množstvom skutočných príbehov, ktoré spoznal pri živote s týmito ľuďmi. Jeho kritici mu pri jeho skúsenostiach a poznaní pravdy nesiahajú ani po členky. Ktorí z nich prežili niečo podobné, ktorí z nich by boli ochotní pre niečo užitočné obetovať toľkú časť svojho života. V drvivej väčšine prípadov je to iba nehanebné posudzovanie skutočného Božieho kňaza z pohodlia svojich fotelov a vylievaním žlče na web.stránkach, väčšinou skrytých v anonymite.

S otcom Mariánom Kuffom som sa spoznal koncom 90-tych rokov ako poslanec NR SR vo výbore pre životné prostredie. Boli sme pomáhať riešiť jeho problémy v čase kedy žil s vrahmi a rôznymi bezdomovcami pričom spával s nimi v jednej miestnosti na poschodových posteliach. mudrlanti čo ho kritizujú by s tými ľuďmi nedokázali bývať ani cez deň, nieto v noci.

Inzercia

V končiacom sa roku som sa s otcom Mariánom stretol veľa krát. Niekoľko krát som spal aj Žakovciach a bol som svedkom, ako to tam funguje. To čo vybudoval s týmito ľuďmi je dielo, ktoré nemá páru vo svete. No nejde iba o materiálne veci, aj keď aj tie sú skutočným zázrakom, ale aj o tie duchovné, ktoré sú ešte omnoho väčšie. Preto jeho pochôdzky po Slovensku, ako to nazval šéfredaktor Postoja pán Múčka, sú Božím darom, v ktorom odovzdáva svoje 30 ročné skúsenosti a zážitky, v ktorých Božou pomocou, Pána Ježiša a jeho matky Panny Márie, vracia zúbožené ľudské bytosti zničené dnešným svetom Bohu. Znovu z nich, takto Božou pomocou, robí ľudské bytosti.

Citovať jeho myšlienky, ktorými vieru v Boha podáva zrozumiteľným spôsobom sa neodvažujem komentovať. Nakoniec každý si ich môže vypočuť vo zverejnených videách http://slovenskydohovorzarodinu.sk/category/videa/ , alebo aj s ostatnými kazateľmi na linke https://www.misiefilmom.sk/  .

Otec Marián Kuffa sa 24.decembra dožíva 60-tych narodenín. Som presvedčený, že všetci ľudia, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska, mu v týchto dňoch úprimne ďakujú za to čo pre nás všetkých urobil a robí a poprajú mu do ďalších rokov života veľa šťastia, pevné zdravie a Božie požehnanie. Ja sa samozrejme pripájam ku gratulantom a zároveň mu chcem poďakovať za všetky chvíle, ktoré som mohol prežiť v končiacom sa roku v jeho blízkosti. Boli pre mňa veľkým povzbudením a naplnili ma v mnohých oblastiach poznaním, ktoré mi pomáhajú v mojom živote a živote mojich blízkych.

Otec Marián ďakujeme.

národohospodár, minister vlády SR vokoch 1990-1992, poslanec SNR a NR SR

Odporúčame

Blog
Falošní proroci a dôsledky ich spravovania štátu.

Falošní proroci a dôsledky ich spravovania štátu.

Čo sa deje okolo kontajnerov na smeti. Bublina blahobytu pre niektorých, ktorá určite časom praskne. Kto a čím založil chudobu na Slovensku podobnú rozvojovým krajinám. Morové rany postihujúce doterajších dôchodcov. Falošnosť kritikov zvyšovania dôchodkov. Bohatí lídri politických strán nezrealizujú účinné zmeny.

Blog
Trápna bodrosť v rozhlasovom éteri

Trápna bodrosť v rozhlasovom éteri

Mnohí ľudia počúvajú pri svojej práci rozhlas, ako určitú zvukovú kulisu. Ak patríte medzi nich, asi vám neušlo, že veľa moderátorov priam oplýva radostným nadšením a entuziazmom. Akoby tesne pred reláciou užili nejaké zázračné pilulky šťastia. Za každú cenu sa snažia vyvolať dojem pohody a dobrej nálady.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.