Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. novembec 2019

Pokojní v nepokoji sú Underground! - pár čriepkov z hudobnej kuchyne

Pokojní v nepokoji sú Underground! - pár čriepkov z hudobnej kuchyne

Oslovil nás Timotej Križka. Urobil krásnu knihu a na uvedení do života by bolo pekné niečo zahrať.

Človeku sa v súvislosti s témou komunistická totalita, prenasledovanie a hudba asi ako prvé vybaví pred očami Šostakovičovo kvarteto č. 8 op. 110 (známe tiež ako Komorná symfónia op. 110a). Považuje sa za akýsi hudobný pomník autora, ktorý použil v diele silný motív D Es C H, čo predstavuje prepis jeho iniciálov D. Sch. (Podobnú hračku použil o.i. aj J. S. Bach – motív B A C H)

Skvelá nahrávka v interpretácii Borodin Kvartet. Mimochodom bratranec prvého huslistu Borodinovcov z tohto obdobia, Mikhaila Kopelmana, Jozef žije v Bratislave, dlhé roky pôsobil ako sólista u Warchalovcov v časoch ich najväčšej slávy a jeho pedagogickými rukami prešla značná časť úspešných huslistov zo Slovenska.

Ale ako sme nad tým uvažovali, nebolo to celkom ono, predsa len hudba je to skôr dramatická a ťaživá, a téma – pokojní v nepokoji.

Timotej má rád Pärta. Aj my máme radi Pärta. Len obava, či sa tá, skôr tichá hudba v hluku podchodu presadí. A vtedy nám to došlo. Priestor podchodu, ruch okoloidúcich ako prvok „nepokoj“. Hudba Pärta ako prvok „pokoj“. „Pokojní v nepokoji“.

Inzercia

Pärt vraví, že ak chce skladateľ začať komponovať, musí sa najskôr stíšiť, počuť ticho. Ticho, z ktorého Boh stvoril vesmír. Kardinálovii Sarahovi vyšla kniha rozhovorov „Sila Ticha – proti diktatúre hluku“.

Takže to dnes skúsime. Sila ticha Pärtovej hudby proti hluku životného zhonu.

Pokojní v nepokoji.

Odporúčame

Blog
Rodinná omša vo Svätom Jure

Rodinná omša vo Svätom Jure

Na Slovensku je populárne nariekať nad našou situáciou, chváliť socializmus, hovoriť o našej „žumpe“, beznádeji, strachu a pasivite.  Keď vidím státisíce na púťach, stovky ľudí v rade v meste, ktorí čakajú na spoveď a mnohých mladých na nedeľných omšiach, vidno, že tu existujú aj mnohí, ktorí, napriek problémom, radostne žijú svoj život.

Blog
16 ročné deti v šiestej triede? Situácia sa zlepšuje vďaka zahraničným darcom

16 ročné deti v šiestej triede? Situácia sa zlepšuje vďaka zahraničným darcom

Podľa indexu ľudského rozvoja, ktorý každoročne meria OSN, sa Haiti umiestnilo na 168. mieste zo 180-tich meraných krajín. Jednou z najdôležitejších hodnôt, z ktorých sa tento index vypočítava, je vzdelanie obyvateľstva. Priemerný Haiťan počas svojho života strávi v školských laviciach len 5,3 roka. Pre porovnanie, priemerný Slovák či Slovenka až 12,5 roka.