16 ročné deti v šiestej triede? Situácia sa zlepšuje vďaka zahraničným darcom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
16 ročné deti v šiestej triede? Situácia sa zlepšuje vďaka zahraničným darcom

Podľa indexu ľudského rozvoja, ktorý každoročne meria OSN, sa Haiti umiestnilo na 168. mieste zo 180-tich meraných krajín. Jednou z najdôležitejších hodnôt, z ktorých sa tento index vypočítava, je vzdelanie obyvateľstva. Priemerný Haiťan počas svojho života strávi v školských laviciach len 5,3 roka. Pre porovnanie, priemerný Slovák či Slovenka až 12,5 roka.

Haiti je dnes najchudobnejšou krajinou na americkom kontinente. Štátne školy tam prakticky neexistujú a tie súkromné sú buď drahé a dostupné len pre pár vyvolených, alebo sú zriadené charitatívnymi organizáciami zo zahraničia. Práve v nich dostáva šancu vzdelávať sa množstvo detí z chudobných rodín.

Dĺžka štúdia je na Haiti takmer totožná so Slovenskom. Keď majú deti tri roky, mali by nastúpiť do škôlky. Základné vzdelávanie potom trvá deväť rokov a deti začínajú školskú dochádzku ako šesťročné. Je rozdelené na dva stupne, prvý stupeň je od 1. do 6. ročníka a druhý od 7. do 9. ročníka. Nasleduje štvorročná stredná škola. Univerzita je pre Haiťanov skôr snom, než realitou.

Práve chudoba je najväčším nepriateľom vzdelania. Rodičia často nemajú dostatok peňazí na to, aby poslali svoje dieťa do školy včas. Čím je naopak dieťa staršie, tým väčší je tlak, aby začalo pracovať a čo najskôr finančne pomohlo svojej rodine. Len 2 % detí, ktoré nastúpia do prvého ročníka, dokončia aj strednú školu.

Pre mnohé deti je jedinou šancou, ako sa dostať do školy, pomoc zo zahraničia. Deti, ktoré by bez podpory nemohli študovať, vyberajú miestne koordinátorky do projektu Adopcia na diaľku®. Mnohé tak začnú študovať v tom správnom veku a majú potenciál prejsť počas svojho dospievania celým vzdelávacím systémom. V roku 2003 bol priemerný vek haitských školákov v šiestej triede 16 rokov, odvtedy sa počet detí, ktoré sú so štúdiom pozadu znižuje. Tu sú príbehy niektorých z nich:

Wislande Dema je 18-ročné dievča, ktoré dlho nemohlo chodiť do školy. Dnes vďaka projektu chodí do štvrtej triedy na základnej škole, aj keď by už mala končiť strenú školu. Škola Riviere Froide, ktorú navštevuje, má aj večerné vyučovanie pre takýchto študentov. Vďaka nemu bude Wislande prechádzať ročníkmi rýchlejšie a postupne zmenšovať toto oneskorenie. Zlá finančná situácia rodín je niekedy spôsobená aj absenciou niektorého z rodičov. To je aj Wislandin prípad, nakoľko otec rodinu opustil a matka sa musí o rodinu starať sama.

Možnosť začať študovať skôr dostal vďaka projektu Adopcia na diaľku® aj 10-ročný chlapec Herntz Petit-Homme. Vzhľadom na svoj vek by mal byť štvrták alebo piatak, chodí však do tretej triedy. Tiež navštevuje večernú školu. Má päť súrodencov a otec z rodiny odišiel podobne, ako ten Wislandin.

Ďakujeme všetkým darcom, ktorí sa zapojili do projektu. Dávajú tak deťom  vzdelanie a s ním nádej na lepšiu budúcnosť.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo