Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. november 2019

Dušičková nádej

V posledných troch rokoch sa môj pohľad na život dosť radikálne menil, nakoľko som prechádzal rôznymi problémami a skúškami. Uvedomil som si svoju smrteľnosť a nedokonalosť omnoho viacej ako predtým. Zároveň aj v mojom okolí bolo omnoho viac smrti ako som dovtedy zažil, či už v mojej najbližšej rodine alebo u známych a kamarátov. Videl som ľudí odchádzať s nádejou stretnutia s nebeským Otcom, iných zás akoby úplne bez života. Nechcem tymto článkom kázať ani posudzovať ci polarizovať. Naopak, rád by som len poukázal na hodnotu a vzácnosť sviatku, ktorý slávime, hoci si ho občas “vyprázdňujeme”.
Dušičková nádej

Dnes mi udrel do očí na jednom nemenovanom webe článok o “dušičkách” s nadpisom Dušičky sú milé, ale – mŕtvi už našu lásku necítia... Článok bol obsahom v mnohom veľmi pravdivý. Poukazoval na to, že máme dbať a starať sa o našich žijúcich -  chorých a starých, odprevádzať ich v posledných dňoch, venovať im čas a dať im pocítiť našu lásku. Uprednostňoval túto činnosť pred návštevou cintorínu “po funuse”. S touto myšlienkou naozaj treba súhlasiť. Zamýšlal som sa však nad vetou, ktorú autorka napísala do nadpisu - "mŕtvy našu lásku už necítia". Akoby sme v týchto dňoch robili na cintorínoch len prázdne gestá a nechávali prežívať spomienku na našich blízkych. Ako by to bolo celé len pekné chvályhodné gesto, slúžiace viac nám ako naším blízkym po smrti.

V dnešný den slávime ako kresťania sviatok Všetkých svätych. Je sviatkom, kedy si pripomíname náš prvoradý ľudský ciel - spočinúť v Bohu, našom Otcovi, v nebi. Prosíme všetkých tých, ktorí veríme, že túto cestu absolvovali úspešne, aby za nás orodovali a vyprosovali nám potrebné milosti. Pre kresťanov nie je dnešok len sviatkom spomienkom a giest. Je to sviatkom vyznania hlbokej pravdy - ani nie tak o smrti ako o živote. Pravdy, že náš život dáva zmysel len keď je postavený na Pôvodcovi života. Že nie je len o materiálnom svete, ale predovšetkým o tom duchovnom. A že náš život nespočíva len v tom, čo vidíme, ale v tom, ako je na tom naša duša. Pripomíname si, že našim prvoradým cieľom v živote je snaha už tu na zemi a neskôr vo večnosti spočinúť v Bohu a v jeho láske. A že má preto zmysel milovať všetkých - malých aj veľkých, starých aj chorých, nenarodených aj tých, čo s nami našu lásku nezdieľajú.

Dnešok nie je sviatkom smrti, ani sviatkom prázdnych giest. Je to oslava života s Bohom, ktorý ma cieľ. Nie je len cestou do neznáma, je cestou za dokonalým spočinutím v láske. V tom nám majú byť svätí a sväté veľkým príkladom. Som rád, že môžeme zakusovať túto nádej v dnešný deň. Nenechajme si ju vyprázdniť lacnými rečami o “spomienke, ktorá prežíva”. Nevyprázdňujme sviatok plný života. Nedá mi to na záver. Včera mnohí žúrovali pri príležitosti Halloweenu. O pôvode tohto sviatku sa dá polemizovať a nechcem v tomto momente nikoho posudzovať. Ja to celé ani tak tragicky nevnímam. Väčšina “oslavujúcich” si však v ten večer na seba obliekali čierne veci, kostlicové symboli, malovovali si umelú krv - všetko symboly smrti. V kontraste s tým - kresťania dnes oslavovujú nádej na plnosť života - život pokračujúci aj po smrti. Vážme si túto dušičkovú nádej, predsalen sa všetci zhodneme, že život a láska sú tými najväčšími hodnotami.

Inzercia

Som dobrovoľník, animátor, IT analytik, komunikatívny typ človeka a rád píšem o čomkoľvek, čo hýbe mojím malým svetom.

Odporúčame

Blog
Mladí na periférii Bratislavy

Mladí na periférii Bratislavy

Keď som v minulosti počul slovo chudoba na periférii miest, väčšinou sa mi v mysli vynorili obrázky slamu v Afrike alebo chudobných predmestí indických miest. Ani som nerozmýšľal nad tým, že aj v Bratislave môžu byť periférie, na ktorých sa žije na výrazne nižšej úrovni ako je štandard. A tiež som sa nezamýšľal nad tým, aký život tam žijú mladí ľudia a deti. Keď opustíte svoju malú bublinu a otvoríte oči, často objavíte svety, o ktorých ste ani len netušili.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.