Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. 10. 2019, 23:42

Humanae Vitae

Encyklika, ktorú všetci kritizujú, no nikto ju nečítal.
Humanae Vitae

Encykliku Humanae Vitae som si kúpil ešte niekedy po maturite. V tom čase som netrávil toľko času internetovými diskusiami, tak som mal kedy čítať literatúru.

Ako vieme, Humanae Vitae bola prijímaná rozporuplne už v dobe svojho vzniku. Podľa niektorých prorocká, podľa iných spiatočnícka, nerealizovateľná a neviem čo všetko ešte.

No povedal som si, že lepšie, než sto komentárov z každej strany, bude poznať priamy zdroj.

Niečomu som porozumel, niečomu neskôr, niečomu nerozumiem dodnes.

Ale nie o tom som chcel.

Knižka sa mi stratila. Či som ju niekomu požičal, alebo len niekam založil neviem. Každopádne ju nemám. A slovenské vydanie je dlhodobo beznádejne vypredané. Iste, dá sa prečítať elektronická verzia na stránke KBS, čo je super. No papier je papier.

S nádejou som očakával, že pri príležitosti 50 výročia príde nové vydanie. Márne.

Tak som si povedal, že si ju vytlačím sám. Zobral som text z KBSky, trochu som to vizuálne učesal a pripravil na domácu samotlač. Vo výsledku brožúrka A5, stačí obojstranne vytlačiť na bežný kancelársky papier, prehnúť, zošiť a hor sa do štúdia.

Dávam PDFko k dobru, na Ulož.to, alebo cez Scribd.

Odporúčame

Blog
Vstupná brána k svätosti

Vstupná brána k svätosti

Evanjeliový úryvok slávnosti Všetkých svätých (Mt 5, 1 – 12) ponúka Ježišove blahoslavenstvá. Cez blahoslavenstvá sa vstupuje do centra náuky, kde Ježiš hovorí o modlitbe, pôste a almužne ako o pilieroch nábožnosti, kde učí svojich nasledovníkov modlitbu Otče náš, ktorá je vzorom každej ľudskej modlitby, a upozorňuje učeníkov, že majú byť svetlom a soľou pre tento svet.

Blog
Nadežda Krupská reinkarnovala ...

Nadežda Krupská reinkarnovala ...

V časoch totality som sa v zamestnaní odmietla zúčastniť prednášky „Svoboda sovesti“ (Sloboda svedomia). Bolo nad moje psychické sily počúvať tie lži o slobode vierovyznania. Tak som radšej riskovala. Tá depresia, ak by som sa prednášky zúčastnila a nič nepovedala, mi nestála za to ...

Blog
Mladí na periférii Bratislavy

Mladí na periférii Bratislavy

Keď som v minulosti počul slovo chudoba na periférii miest, väčšinou sa mi v mysli vynorili obrázky slamu v Afrike alebo chudobných predmestí indických miest. Ani som nerozmýšľal nad tým, že aj v Bratislave môžu byť periférie, na ktorých sa žije na výrazne nižšej úrovni ako je štandard. A tiež som sa nezamýšľal nad tým, aký život tam žijú mladí ľudia a deti. Keď opustíte svoju malú bublinu a otvoríte oči, často objavíte svety, o ktorých ste ani len netušili.