Čo (možno) neviete o blahoslavenej Anke Kolesárovej

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo (možno) neviete o blahoslavenej Anke Kolesárovej

Niekoľko zaujímavostí zo života blahoslavenej Anny Kolesárovej (1928-1944) a udalostí spojených s jej osobou.

* Domček - Pastoračné centrum Anny Kolesárovej bol pôvodne rodným domom pátra Michala Potockého, SJ (1912-1996), ktorý už v období komunizmu zhromažďoval svedectvá o Anne Kolesárovej. Potocký patril k Spoločnosti Ježišovej (jezuiti) a zaoberal sa dielami Pierra Teiharda de Chardina. Zaujímavé je, že Potocký študoval v talianskom Chieri, kde pravdepodobne stretol Titusa Zemana. (1915-1969) Anna Kolesárová sa zúčastnila primičnej svätej omše pátra Potockého. 

* Rodný dom Anny Kolesárovej bol zbúraný v 90. rokoch a na jeho mieste je postavený nový dom. Rovnako sa nezachovala ani pivnica, kde bola Anna zastrelená. 

* Ankin otec Ján bol prezývaný „Hruška.“ Táto prezývka sa používala na rozlíšenie jednotlivých vetiev rozšírenej rodiny Kolesárovcov.

* Identita vojaka, ktorý zastrelil Annu, nie je známa. Chýr o vražde sa rýchlo rozniesol a dozvedel sa o ňom aj veliteľ oddielu, v ktorom bojoval aj neznámy vojak. Veliteľ dal nastúpiť mužstvo, zavolal Ankinho otca aj brata, aby usvedčili útočníka. Otec však vraha svojej dcéry nedokázal rozpoznať.  

* Annina matka - Anna (rod. Kušnírová) sa vydala za Andreja Kolesára a odišla s ním do Ameriky. Neskôr Andrej zomrel a Anna zostala v Amerike sama s jedinou dcérou Máriou (Mery). Po návrate z Ameriky sa vydala za Jána, ktorý bol mladším bratom jej predošlého manžela. Mali spolu dve deti - Michala a Annu. Anna Kolesárová staršia zomrela v apríli 1942 na zápal pľúc vo veku 51 rokov. Jej dcéra Anna mala vtedy 13 rokov a keďže žila iba so svojim otcom a starším bratom, musela sa chopiť neľahkej úlohy ženy v domácnosti.  

* Anna Kolesárová absolvovala povinnú osemročnú školskú dochádzku a patrila medzi lepších žiakov. Navštevovala Obecnú ľudovú školu v rodnej Vysokej nad Uhom.

* Velenie Červenej armády pred jej vstupom na slovenské územie vydalo smernicu kde sa píše: „Vysvetliť všetkým príslušníkom vojsk, že Československo je naším spojencom, a preto sa Červená armáda musí správať k obyvateľstvu oslobodeného československého územia a k povstaleckým československým jednotkám priateľsky.“

* V období komunizmu sa nemohlo verejne hovoriť o tom, že vojak Červenej armády zastrelil Anku. Sovietsky zväz bol vnímaný ako osloboditeľ a tento propagandistický obraz nebolo možné vtedy narúšať. Na Anku sa však ani počas tohto obdobia nezabudlo.

* Ankin otec Ján aj starší brat Michal si vyčítali to, že neboli schopní zabrániť vražde jedinej ženy, ktorú mali v rodine. Keď sa v kruhu najbližších spomínalo na Anku, Michal Kolesár z miestnosti radšej odišiel. Zomrel v roku 1965 vo veku nedožitých 43 rokov. 

* Výrok „Radšej smrť ako hriech“, ktorý možno nájsť na jej náhrobnom kameni, nie je citátom Anny Kolesárovej. (Jej posledné slová pred smrťou boli: „Apočko, zbohom. Ježiš, Mária, Jozef ... “ ) Anka sa pred tým, ako pristúpila k prvému svätému prijímaniu inšpirovala svätým Dominikom Saviom (1842-1857) a jeho štvrtou zásadou - „radšej zomrieť ako zhrešiť. Tento výrok teda vystihuje život bl. Anny Kolesárovej, ktorá bola vždy pripravená voliť aj smrť, akoby mala stratiť priateľstvo s Bohom.   

* Anna Kolesárová zomrela 22. novembra na sviatok svätej Cecílie (okolo 200-230), panny a mučenice. 

* Na základe Viedenskej arbitráže (2. november 1938) pripadli Maďarsku územia, kde žilo maďarské obyvateľstvo. Rodná obec bl. Anny Vysoká nad Uhom bola v časoch druhej svetovej vojny pohraničnou obcou s Maďarskom. 

* Vo Vysokej nad Uhom žili a dodnes žijú popri rímskokatolíkom a gréckokatolíkom aj protestanti-kalvíni. Najlepšou Ankinou kamarátkou bola kalvínka.

* Anna Kolesárová navštevovala aj gréckokatolícke liturgie (v dedine bolo zvykom, že ak nebola sv. omša v kostole, veriaci chodievali do Cerkvi a naopak) a údajne putovala aj do neďalekého mariánskeho pútnického miesta Klokočov. Na jednej z týchto púti bol prítomný aj biskup (a taktiež blahoslavený) Pavol Peter Gojdič. (1888-1960)

*Ankin farebný portrét, ktorý sa objavil aj na jej blahorečení nie je identickým znázornením toho, ako Anna skutočne vyzerala. Autorka portrétu sa inšpirovala Ankinou náhrobnou fotografiou, Ankinou praneterou a snažila sa zachytiť jej vnútornú krásu.

*Pri exhumácii pozostatkov Anny Kolesárovej sa okrem jej kostí a kúskov rakvy našli aj tri spojené zrniečka z Ankinho ruženca. Tieto zrniečka sú dnes zasadené do Ankinho relikviára, ktorý je umiestnený v Kostole Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom. 

*Existujú tri skupinové fotografie, na ktorých môžeme nájsť aj blahoslavenú Annu. Jej fotografia je aj na jej náhrobnom kameni vo Vysokej nad Uhom.

*V roku 1957 zomrel Ankin otec, ktorého pochovali blízko jej dcéry. Prítomní dedinčania videli, ako sa od jej rakvy odvalila hlina a na nej boli živé kvety. Mnohí si to vysvetľovali ako zázrak. 

* Anna Kolesárová je patrónkou mladých, obetí zneužívania, znásilnenia, ale aj patrónkou dobrého počasia a to nielen vonku ale aj v rodinách.  

* Proces blahorečenia Anny Kolesárovej sa na diecéznej úrovni začal 2. apríla 2005 (dátum úmrtia pápeža Jána Pavla II.) Pôvodne bol proces vedený ako kauza super virtutibus (o čnostiach), až neskôr sa prekvalifikovala na kauzu o mučeníctve (super martyrio).  

Použitá literatúra

https://casopisverbum.sk/wp-content/uploads/2019/08/Verbum_1-2019_archiv.pdf

https://www.zivotopisysvatych.sk/anna-kolesarova-panna-mucenicka/

Titulný obrázok

http://www.prehladsprav.sk/blahoslavena-anna-kolesarova-oslovuje-jej-odkaz-bude-sirit-novy-film/573

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo