Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. október 2019

Spytovanie svedomia – registrované partnerstvá

V poslednom období sa veľa hovorí, píše a komentuje o tom, že Kdh zrádza svojich voličov v oblasti registrovaných partnerstiev, že by bolo iróniou, ak by za vlády Kdh boli registrované partnerstvá uzákonené, že Kdh chce vládnuť len 3,5 roka a potom nám už je všetko jedno. Rovnako zaznievajú názory, že nikto z kompetentných sa k tomu ani nevyjadruje, resp. že sa nebudeme snažiť, aby registrované partnerstvá neboli uzákonené.
Spytovanie svedomia – registrované partnerstvá

Keďže mnohé komentáre považujem za účelové, s cieľom zneistiť voličov Kdh, ako člen najužšieho vedenia Kdh znovu opakujem, že Kdh nikdy nepodporí registrované partnerstvá, sme za ochranu života od počatia po prirodzenú smrť a neplánujeme tieto témy opustiť. Je to potrebné zopakovať, lebo ak by sme boli ticho, mohlo by sa zdať, že sú nám tieto témy ukradnuté. A to nie je pravda.

A aby vyššie uvedené neznelo ako vynútená reakcia na komentáre a rýchle „vyžehlenie“ situácie môžem uviesť, že hneď ako bola uzatvorená dohoda o neútočení medzi Kdh a PS/Spolu som napísal blog v ktorom opisujem, že nielen že nepodporíme registrované partnerstvá, ale „budeme zo všetkých síl bojovať proti ich uzákoneniu a využijeme na to všetky dostupné prostriedky“.                      (https://blog.postoj.sk/46281/snaha-kdh-o-konstruktivny-dialog)

Taktiež je potrebné uviesť, že členmi najužšieho vedenia a predsedníctva Kdh je profesorka z Univerzity zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Eva Grey, ktorá je spolu s Renátou Ocilkovou celoslovensky známa ochrankyňa života, že členmi sú aj ďalší čestní ľudia, nazval by som ich, čisté duše Milan Kabina, Albín Maslaňák a ďalší, ktorí majú v týchto témach jasno a sú zárukou, že pre politikov Kdh sú registrované partnerstvá neprípustné.

Náš predseda má dar povedať zložité veci veľmi jednoducho. Ľudia to oceňujú. Ale je potrebné priznať, že naopak niekedy chce dať veciam správny tón a nevyjde to podľa predstáv. A tak keď hovoril o tom, že po 3 a pol roku PS/Spolu predstaví návrh na hlasovanie o registrovaných partnerstvách, tak to nemyslel tak, že našim cieľom je byť vo vláde len toto krátke obdobie a potom sa na všetko vykašleme, resp. že opustíme tému neuzákonenia registrovaných partnerstiev. Chcel to povedať jednoducho a vyznelo to komplikovane. Do mysle človeka nikto nevidí, ale na základe toho, ako ho za posledné roky poznám viem s istotou povedať, že predseda je kresťansky hodnotovo silne osadený a nikdy by nepodporil niečo, čo nie je v súlade s kresťanskými zásadami.

Mnoho ľudí nás oslovuje s tým, že najviac je počuť predsedu. Áno, je to tak. Keď prichádzajú pozvánky na diskusie do televízií, prichádzajú len pre predsedu. Pevne verím, že raz bude možnosť, aby na túto tému vystupovali aj ďalší členovia Kdh, ktorí sa jej dlhodobo venujú. Potom ľudia nebudú musieť mať pochybnosti o tom, či ich chceme zrádzať.

Treba povedať, že ak k hlasovaniu o registrovaných partnerstvách nakoniec predsa len príde a Kdh bude mať možnosť pôsobiť v tom čase v parlamente, resp. vo vláde, tak budeme zásadne proti. Ale budú za výsledok prípadného hlasovania zodpovední len kresťanskí politici?

Ak bude trend taký ako je nastavený momentálne, tak uzákonenie registrovaných partnerstiev nemusí byť až tak vzdialenou hudbou budúcnosti. Veď sa len pozrime ako porozbíjané sú naše rodiny, v ktorých sa má dieťa učiť základným hodnotám. Alebo koľko nábožných rodičov toleruje svojim deťom aby bývali s partnermi „na skúšku“ bez sobáša, ale aj niektoré nepriaznivé informácie z diania  cirkvi vo svete, ktoré sa k nám dostávajú, komplikujú celkovú situáciu. Toto všetko drtí dušu a uvažovanie jednotlivcov.

Preto si myslím, že máme všetci čo robiť (politici, rodiny, kňazi), aby v prípade že by skutočne k hlasovaniu o registrovaných partnerstvách prišlo, všetci vedeli ako treba hlasovať. Táto téma je celospoločensky veľmi rozsiahla a na všetkých úrovniach treba robiť náležitú osvetu o prínose rodiny tak ako ju poznáme. Preto zodpovednosť politikov je len špičkou ľadovca.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Drahá predvolebná jeseň

Drahá predvolebná jeseň

V posledných týždňoch sa formou „opatrení pre ľudí“ rozbehla predvolebná jeseň. Jedným z týchto opatrení je zvýšenie „nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka“.

Blog
Dúhový New York a najmenší v ňom

Dúhový New York a najmenší v ňom

Ohúrila ma rozsiahla a dokonalá marketingová kampaň, do ktorej sa obliekol New York v júni 2019. Prajem im, aby využili svoj potenciál prenikať do myslenia a cítenia ľudí a nadchli ich pre vyššie ciele. Mohli by začať láskou a toleranciou k najmenším členom ľudskej rodiny.

Blog
Rakúsko-Uhorský úradnícky systém na Slovensku

Rakúsko-Uhorský úradnícky systém na Slovensku

Život v monarchii bol iný. Neboli internety, neboli sociálne médiá, pošta bola približne rovnako rýchla ako dnes (vtip) a dostupnosť a vymožiteľnosť práva bola závislá na úradníkoch. Paradoxne, tá dostupnosť a vymožiteľnosť práva bola omnoho rýchlejšia a efektívnejšia ako dnes. Jedna z vymožeností monarchistického úradníckeho modelu. Ktorá však nezodpovedá dnešnej realite. Keďže nebolo ako komunikovať zákony a spory o to, kto komu ukradol sliepku, kto komu zabral kus pozemku alebo prečo si sused umiestnil chliev hneď pod oknom mojej spálne nemohol riešiť kráľ, ani nikto z dvora. Ten bol na to príliž ďaleko. Tak boli ustanovení rôzni zemepáni, grófovia, notári, farári a ďalší, ktorí sa starali o veci úradné a právne. Dostali pečať a mali v rukách autoritu.