Snaha KDH o konštruktívny dialóg

Keď som sa prvý krát dozvedel o prípadnej Dohode medzi Kdh a PS-Spolu, tak som hneď zbystril pozornosť. Dovtedy som si myslel, že s tým politickým zoskupením si nemáme čo povedať. V hodnotových otázkach sú presne na opačnej strane zmýšľania ako my a sú našimi hlavnými oponentmi. My chceme posilniť práva rodiny, oni chcú registrované partnerstvá. My považujeme za manželstvo zväzok muža a ženy, oni chcú niečo iné.

Priznám sa, že ako som takto uvažoval, podvedome mi prichádzali na myseľ výroky, ktoré som tak nerád počúval a čítal v médiách, ktoré s radosťou používali predstavitelia vládnych strán: „Opozícia nejestvuje, lebo sú rozhádaní a nikdy nebudú vedieť spolupracovať!“, alebo keď vládu p. Radičovej jeden známy politik s radosťou nazýval „Zlepenec“.

Ak k hádkam prichádza v rodinách, v ktorých panuje láska, tak je prirodzené, že k hádkam príde aj medzi politickými zoskupeniami. Zároveň však treba povedať, že rozumní ľudia sa snažia nezhody riešiť za zatvorenými dverami. K tomuto vedie vzájomná Dohoda.

S politickým zoskupením PS – Spolu máme rovnaký cieľ: poraziť vládne strany, lebo ich považujeme za nekompetentné a škodlivé pri spravovaní Slovenska. Nepodarí sa nám to, ak budeme počas kampane na seba vyťahovať rôznu „špinu“ a prepierať ju na verejnosti.

Každý člen predsedníctva čítal priority PS-Spolu. Treba povedať, že s 80% priorít sa dá súhlasiť, sú aj našimi prioritami a sú dobré. Tých 20% na ktorých sa nezhodneme, sa týka práve hodnôt v oblasti rodiny a LGBT. Pán Štefunko mal nevhodné vyjadrenia na Dúhovom pochode o tom, že presadí manželstvá rovnakého pohlavia. Na predsedníctve sme sa hneď tomu výroku venovali a dohodli sa, že potrebujeme dať vedeniu PS-Spolu jasnú informáciu o tom, že budeme zo všetkých síl bojovať proti uzákoneniu registrovaných partnerstiev a využijeme na to všetky dostupné prostriedky. Taktiež, že budeme vplývať na ostatných politických partnerov ohľadne správneho pohľadu na rodinu a manželstvo.

Najjednoduchšie by bolo odmietať akékoľvek dohody s PS-Spolu a nechcieť mať s nimi nič spoločné. Veď sme vzájomne presne na opačných póloch hodnotového myslenia. Ale práve naopak, cieľom vedenia Kdh je ukázať spoločnosti, že aj napriek rozličným názorom sme ochotní viesť tvorivý a trpezlivý dialóg. K otvorenému dialógu s ľuďmi iného zmýšľania nás učí a nabáda aj cirkev. Existujúca Dohoda je dobrou správou pre Slovensko. Pretože z politického spektra sú v hodnotových otázkach práve najviac vzdialené PS-Spolu a Kdh. A ak je medzi nami záujem o dialóg, tak ostatné politické strany sa budú vedieť dohodnúť oveľa jednoduchšie. Takto sa začína budovanie spravodlivej krajiny.

Na záver ešte dodám jednu skúsenosť. V Piešťanoch máme neslávne známy Pochod Čertov. Veriaci politici sme aktívne vystupovali proti jeho organizovaniu. No napriek tomu sa konal už druhý ročník. Ale uvedomil som si, že najviac hriechu tento pochod nevykoná v deň jeho organizovania, ale niekoľko dní pred jeho uskutočnením (zvyčajne býva v tretí adventný víkend), keď sa jeho zástancovia a odporcovia v „dobrom“ vzájomne osočujú a urážajú a tak si vo svojom vnútri ničia prípravu na príchod Vianočných sviatkov.

Preto všetkých "komentátorov" tejto Dohody chcem poprosiť o opatrnosť pri ich písaní, lebo samotná Dohoda nie je hriech, ale to, čo napíšeme do komentárov môže byť hriechom.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora