Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. september 2019

Musí problém registrovaného partnerstva rozdeľovať spoločnosť na Slovensku?

Registrované partnerstvo by nemuseli odmietať ani konzervatívci. Stačilo by ho zbaviť konotácie ako iba dočasnej náhrady manželského zväzku homosexuálov.

Ľudia, a na Slovensku možno viac ako v iných krajinách, radi túžia po tom, čo je nedostupné, zakázané a ostatnými, mimo komunity dotknutých, odsudzované. Dnes sa mladí ľudia nechcú ženiť a vydávať i keď, alebo práve preto, že sú k tomu okolím nabádaní a ich spolužitie vo voľnom zväzku je neraz odsudzované. Úlohu tu hrá aj nechuť k oficialitám, "šaškovaniu" na úradoch, kde im nejaká postaršia teta alebo ujo budú kázať o tom, čo majú robiť, aby ich manželstvo bolo šťastné. Na druhej strane manželstvo mnohým dvojiciam, prípadne aj viacčlenným skupinkám ústava nekompromisne zakazuje.Títo podľa môjho úvodného tvrdenia, naopak, po manželstve túžia a intenzívne pochodujú, publikujú, lobujú a zakladajú politické strany, aby sa ich predmet túžby  naplnil.

Keďže manželstvá iných skupín, ako páru muža a ženy sú u nás ústavou zrejme na dlhý čas zablokované, možno hľadať iný spôsob zoficiálnenia zväzku spoločne žijúcich partnerov. Na prvom mieste sa ponúka inštitút registrovaného partnerstva, rozšírený vo viacerých krajinách sveta. Zákon o registrovanom partnerstve môže veľmi efektívne a promptne vyriešiť práva a povinnosti partnerov, ktoré by museli ináč riešiť zložitými, dlho trvajúcimi a možno í finančne náročnými  právnymi úkonmi. Problém je však v tom, že záujem o inštitút registrovaného partnerstva momentálne prejavujú v podstate len homosexuálni jedinci. Tu však  veľká časť spoločnosti vidí v zavedení takýchto registrovaných partnerstiev faktické odobrenie ich neprirodzeného a hriešneho sexuálneho správania. Mnohí hovoria o sodómií. Do problému registrovaných partnerstiev sa vnieslo príliš mnoho sexuálnych predstáv, čo vždy vedie k vyostreniu vášní a absencii pokojného konštruktívneho myslenia.

Otupenie tohoto ostria by malo byť jednou z hlavných úloh politikov. Pochopilo to KDH a PS/Spolu, keď sa dohodli, že nebudú využívať túto tému na vzájomne predvolebné napádanie sa. KDH by však mohlo ísť ešte ďalej a odstrániť sexuálny podtext registrovaných partnerstiev, čo by zabránilo hlboko zakorenému reflexívnemu odmietaniu tohoto inštitútu konzervatívcami.

I pre KDH by mohli byť prijateľné  registrované partnerstvá ako niečo vzdialene pripomínajúce občianske združenia so stanovami danými zákonom o tomto inštitúte.  Neuzatvárali by ich len homosexuálni jedinci, ale aj heterosexuálne dvojice odmietajúce manželský zväzok, ale túžiace po niektorých vymoženostiach, ktoré poskytuje inštitút manželstva. Podobne skupiny viacerých heterosexuálov majúcich dlhodobo spoločné bydlisko či už z ekonomických alebo vzťahových dôvodov, by určite privítali, keby mohli napríklad dediť po svojich partneroch a majetok zomrelého by automaticky nepripadol príbuzným, ktorých zomrelí desaťročia ani len nevideli. Taktiež informácie o zdravotnom stave sú asi najužitočnejšie pre členov spoločnej domácnosti a nie napríklad pre súrodencov chorého, ktorí žijú v zahraničí.

Týmto opatrením by sa utíšili vášne, ktoré nevidia v registrovaných partnerstvách nič iného ako len trik na obídenie zákazu manželstiev párov rovnakého pohlavia. Ak by i PS/Spolu prijali takúto zmäkčenú definíciu registrovaného partnerstva, nič by nebránilo vzniku koaličnej vlády, ktorá by mohla tento ťaživý problém hodiť za hlavu a venovať sa ekonomickému, zdravotnému a vzdelanostnému pozdvihnutiu Slovenska.

Taktiež adopcia detí povedzme dvojicou kvalifikovaných heterosexuaálnych vychovávateliek pre prácu v detských domovoch žijúcich v spoločnej domácnosti by sa asi nestretla  až s takým odporom. Či by adoptívni registrovaní partneri neohrozovali sexuálny vývoj adoptovaných detí by musela posúdiť odborná komisia tak, ako to teraz robia sudcovia pri rozvodovom konaní, keď zakážu styk detí s rodičom, ktorý by mohol neblaho vplývať na svoje dieťa, (ktoré potom má fakticky len mamu a žiadneho otca).  

Inzercia

Homosexuáli pochodujúci raz do roka po mestských uliciach by asi s takýmto riešením neboli úplne spokojní, ale mlčiaca väčšina, ktorej ide hlavne o praktickú stránku veci, by toto riešenie určite uvítala. Homosexuáli by mali možnosť ukázať, že toleranciu nielen požadujú, ale ju dokážu prejaviť aj iným túžiacim po po výhodách registrovaného partnerstva. Jedného spokojného s týmto riešením môžem hneď predstaviť: je to predseda SAS Richard Sulík, ktorý už prejavil ochotu žiť so svojou družkou v registrovanom partnerstve.

A, ako čerešnička na torte by bola možnosť vyfúknutia kritiky Slovenska západnými liberálmi, keby sa ukázala možnosť registrovaného partnerstva moslimského muža a jeho štyroch žien. Dúfajme len, že by táto komparatívna výhoda neprevýšila odplašujúci účinok nízkej životnej úrovne na Slovensku a nezvýšila počet k nám prichádzajúcich bohatých moslimských imigrantov, ktorí si môžu dovoliť viac ako jednu ženu, z nuly na nejakú konečnú hodnotu.

 

 

Odporúčame

Blog
Modlite sa!

Modlite sa!

"Kto sa modlí, určite sa spasí. Kto sa nemodlí, určite sa zatratí." - Sv. Alfonz Mária de´ Liguori

Denník Svet kresťanstva