Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. júl 2019

Kde urobila Marta chybu

Po podobenstve o Milosrdnom Samaritánovi máme pred sebou úryvok, ktorý sa opäť nachádza iba v Lukášovom evanjeliu. Ide o rozprávanie o tom, ako Ježiš na ceste do Jeruzalema našiel prijatie v dome dvoch sestier menom Marta a Mária. Ježišova prítomnosť v nich vyvolá rozdielne správanie. Mária sa správa ako učeníčka a pozorne počúva slová hosťa. Marta sa zameriava na to, aby nič nechýbalo príznačnej blízkovýchodnej pohostinnosti. Po prvom čítaní sa zdá, že Ježišom pokarhaná Marta obstála ako čisto negatívny príklad. To by sme jej ale krivdili. Jej zmysel pre potreby hostí totiž vytknutý nebol. Aj počas nasledujúcich dejín sa preto naopak predkladala ako vzor. Väčšina kresťanov si ju navyše dodnes uctieva ako svätú. No stať sa svätým neznamená neurobiť v živote žiadne chyby. Aby sme sa mohli poučiť aj my, našiel som tri.
Kde urobila Marta chybu

Ježiš vošiel do ktorejsi dediny, kde ho prijala do domu istá žena, menom Marta. Tá mala sestru menom Máriu, ktorá si sadla Pánovi k nohám a počúvala jeho slovo. Ale Marta mala plno práce s obsluhou. Tu zastala a povedala: „Pane, nedbáš, že ma sestra nechá samu obsluhovať? Povedz jej, nech mi pomôže!“ Pán jej odpovedal: „Marta, Marta, staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno. Mária si vybrala lepší podiel, ktorý sa jej neodníme.“ (Lk 10, 38-42) Zdieľať

Situácia, keď sa žena v domácnosti namiesto obsluhovania zapojí do spoločnosti mužov, bola vo vtedajšej dobe naozaj nezvyčajná. Ešte väčší kontrast pritom vyvolávala rovnako postavená sestra, ktorá vo svojej role ostala. Na prvý pohľad nespravodlivá a nevyvážená situácia. Marta to nevie zniesť a vyberá si veľmi nepekný spôsob riešenia. Namiesto priameho oslovenia chce použiť Ježiša ako toho, kto má Máriu napomenúť a o to ju viac ponížiť. Podobne ku Kristovi pristupuje aj človek sporiaci sa s bratom o dedičstvo, či voči svojmu otcovi starší brat z podobenstva o márnotratnom synovi. Ježiš na to Marte neskočí. On tu nie je preto, aby rozsudzoval v záležitostiach vzťahov. Nechce z jedného urobiť víťaza a z druhého porazeného. Z jeho rečí skôr badať, že vždy apeloval na to, aby sa ľudia navzájom zmierili. Uzdravenie a nie rozseknutie vzťahov je riešenie.

Uzdravenie a nie rozseknutie vzťahov je riešenie. Zdieľať

Marta totiž na svoju sestru pozerala len egoistickou optikou. A priznajme si, či by sme v takej situácii nekonali rovnako. Naoko sa tu proti sebe stavia pracovitosť a lenivosť. To čo Mária robila Marta považovala za neužitočné a menejcenné. Výčitkou voči nej sa chcela nepriamo pochváliť. Ja som tu tá, ktorá čaká pochvalu. Ja robím čo sa očakáva a čo sa patrí. Ja som nevyšla zo svojej tradičnej roly. Jej slovám už predchádzal vnútorný súd. Keďže bola žena chcela, aby rozsudok vyšiel z úst rešpektovaného mužského učiteľa.

Naoko sa tu proti sebe stavia pracovitosť a lenivosť. Zdieľať

Namiesto očakávanej výčitky smerom k Márii sa prekvapivo Ježiš obracia proti Marte. Nie však tak ostro ako ona napadla svoju sestru. Láskavo poukazuje na to, v čom by mala zmeniť svoj prístup. Kritizuje jej prehnanú zaneprázdnenosť. Ňou si spôsobila, že sa zabudla venovať hosťom aj po inej než materiálnej stránke. A dôležitejšie je, že jej preto pomedzi prsty uniká slovo, pre ktoré Ježiš cestuje. Dôležitejšia ako česť hostiteľa je pozornosť voči samotnej osobe. A tak sa aj nám môže stať, že pri prehnanom aktivizme sa minieme cieľu. Nie vždy je lepšie to, čo mi práve považujeme za najdôležitejšie. K zdravému životu je potrebné sa z času na čas aj zastaviť.

Dôležitejšia ako česť hostiteľa je pozornosť voči samotnej osobe. Zdieľať

Snaha zneužiť Ježiša na svoje ciele, posudzovanie blížneho a nepozornosť voči osobe a Božiemu slovu. Tri prešľapy sv. Marty. Ponaučenie? Nezanedbať pohostinnosť a zároveň sa vyhnúť spomenutým chybám.

Lukáš Durkaj

Autor je kňazom Košickej arcidiecézy a členom Centra pre štúdium biblického ablízkovýchodného sveta.

Foto - wikimedia

Inzercia

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.abuke.sk

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Vyzývam pána Čarnogurského, aby sa ospravedlnil

Vyzývam pána Čarnogurského, aby sa ospravedlnil

Dva pochody, ktoré sa uskutočnia zajtra v Bratislave, môžu vzbudzovať rôzne emócie. V slušnej a vyspelej spoločnosti, medzi príčetnými a úprimne pravdu hľadajúcimi ľuďmi, sa debata o rodine, hodnotách a právach rôznych menšín dá viesť slušne a konštruktívne.

Blog
Spása je dôležitejšia

Spása je dôležitejšia

„Po týždni ma prepustili,“ pokračovala manželka. „Ešte pri záverečnej kontrole ma lekár varoval, že budem silne krvácať. To je prečisťovanie, vysvetľoval; mám to brať ako prirodzené, nemám sa vraj toho báť. Ja som však mala istotu, že nebudem. Už som vedela, že Boh reagoval na moju modlitbu a túžbu."

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.