Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. jún 2019

Vieš, čo ti treba? Spoločenstvo! A to bez debaty.

Možno vám to už niekto povedal: „Mal by si ísť do nejakého spoločenstva!“. A vás hneď striaslo od hrôzy, naskákala vám husia koža a zalial studený pot. Spoločenstvo, to je strašná predstava. Emancipovaný človek si predstaví, ako sedí v kruhu čudných ľudí, ktorí to v živote tak trochu nezvládli a nevedia, kde je sever.
Vieš, čo ti treba? Spoločenstvo! A to bez debaty.

Kamoš mi to raz povedal presne takto. Že nech nečakám od spoločenstva príliš kvalitných ľudí. Sú to tí, ktorí sa nedokázali normálne etablovať vo svete, nájsť si svoju bandu kamarátov, a tak chudáci skončili v kostole. Keďže vo svojom živote pokazili asi všetko, čo mohli - tak dnes už len poslušne šúchajú nohami v spoločenstve a počúvajú slová pána farára. Hm. Mohla som mu vynadať? Mohla. A možno by som sa doňho aj bola pustila, keby som pred časom o spoločenstvách nezmýšľala rovnako. Ale ako som sa mýlila!

Prišla som na to, že aj keď slovo spoločenstvo je tak trochu neimidžové a v mysliach svetsky zmýšľajúcich ľudí evokuje istý druh fanatizmu alebo katolíckeho brainwashu, je a naozaj s plnou vážnosťou hovorím, JE pre človeka dobré, prospešné, ba dokonca úplne nevyhnutné. A to v takom prípade, ak sa jeden už rozhodol stať sa dobrým, chce na sebe pracovať a pochopil, že sám zo seba to skrátka nedá. Myslím, že žijeme dobu, kedy si tvoríme vlastné vesmíry. Jeden človek vo svojom vlastnom byte, vo svojej izbe, so svojím autom, so svojím kalendárikom, kde ma zaznamenané to svoje a vás do toho nič. A tak miesto toho, aby vznikla kooperácia a zdravá medziľudská interakcia, svet je posiaty smutnými ostrovčekmi, kde sa človek nebadane dostáva do stavu hibernácie a čaká len na sladkú pani smrť. Ale toto nechceme. Chceme život, slobodu, ktorá rastie, dobro, ktoré všade svieti! A na to nevyhnutne - okrem modlitby a duchovného vedenia - potrebujeme spoločenstvo ľudí, ktorí majú rovnaký cieľ ako my.

4 PILIÉRE DOBRÉHO SPOLOČENSTVA

1. V interakcii s ľuďmi rastieme

Život v spoločenstve je psychologický tréning zadarmo. Takže vykašlite sa na všetky motivačné literatúry a choďte rovno do terénu. Garantujem vám, že vás osvieti a sebapoznanie na seba nenechá dlho čakať.  Tak na príklad o sebe zistíte, že ste leniví. Pohodlní. Nekonečne sebastrední. Márnomyseľní. Precitlivení. Po zopár stretnutiach, kedy budete riešiť, kto je vlastne divný - či vy alebo tí druhí - zistíte, že vy a na konci dňa vás to oslobodí. Svoje neresti budete mať možnosť totiž neustále obrusovať. Ak bojujete s pocitom, že ste najmúdrejší na svete, pomôže vám upokorenie duchovného otca a tichá modlitba. Ak ste márnomyseľní a myslíte si, že ste svetová hviezda, celkom isto pomôže, keď vás budú mať na háku práve tí, ktorých chcete ohúriť. Ak ste leniví, počká na vás umývanie riadov a ak ste elitári, máte skvelú šancu ísť čistiť spoločné záchody.  Ak ste introverti a neviete sa s nikým baviť, celkom isto vás v spoločenstve odchytí niekto, kto vám nedá pokoj, bude vás nútiť do konverzácie, vy sa budete potiť a trpieť, ale.... potom príde ovocie. A to, moji drahí, to OVOCIE, verte mi, chcete. Nie je nič krajšie, ako o sebe zistiť pravdu, aj keď je veľakrát dosť biedna. Ale keď už viete, že ste biedni, môžete s tým niečo robiť! Nuž a keď aj robíte, za chvíľu bieda mizne a vy rastiete. Začnú vám rasť svaly - svaly ozajstnej radosti, lásky a slobody. Prestanete byť precitlivení a začnete mať nadhľad.

2. Duchovné vedenie a spoločný rast

Budem úrpimná. Počula som o všelijakých spoločenstvách – a mám podozrenie, že existujú aj také, ktorým by sa isté povahy mali vyhnúť. Nie je nič horšie, ako sa dostať do spoločenstva, kde nielen nevyrastiete, ale zakrpatiete a naučíte sa zvykom, ktoré sú pre vás neprospešné. Z tohto dôvodu odporúčam cirkvou schválené ustanovené spoločenstvá, ktoré v rukách drží jeden alebo dvaja duchovní otcovia - kňazi či rehoľníci. Skrátka je vhodné, aby spoločenstvo smerovalo niekam, malo ten cieľ zadefinovaný a ten cieľ bol všetkým jasný. U nás v Oratóriu sv. Filipa Nériho máme za cieľ svätosť. Reálne chceme a dúfame, že sa staneme svätými. Tomuto najvyššiemu cieľu je potom podriadené všetko a netreba nič zvlášť vysvetľovať. Viete, že musíte pracovať na svojich čnostiach, takže skrátka sa zapájate aj do aktivít, ako je umývanie záchodov alebo príprava občerstvenia. Robíte to, lebo potrebujte opilovať hrany svojho sebeckého vesmíru a stať sa konečne človekom, ktorý vie a chce dávať. Spoločenstvo potrebuje láskavé ale pravdivé usmernenie. Potrebuje správnu hodnotovú teóriu ale aj príležitosť na prax. Toto v dobrom spoločenstve nájdete. A práve tu započnete svoju pravú metamorfózu.

3. Priateľ je ten, ktorý chce pre teba tvoje dobro

Inzercia

Poznám také tie názory druhých ľudí, že spoločenstvo nepotrebujú, lebo kamarátov majú dosť. Fajn, ak sú to ozajstní priatelia, môže byť. Ale vie dnešný človek vôbec, kto je to dobrý priateľ? Priateľ nie je ten, ktorý vám bude stále hovoriť ľúbivé reči. Priateľ je ten, ktorý si želá, aby ste naplnili svoj potenciál, aby ste konečne zanechali zlozvyky, boli nekompromisní voči svojim hriechom a nerestiam a s celou silou a nadšením sa vrhli do sebazdokonaľovania a konania dobra. Z jednoduchého dôvodu - lebo inak šťastní nebudete! A váš dobrý priateľ chce, aby ste boli šťastní. Nefunguje to tak, že najprv treba byť populárny a ľúbivý, aby ste človeka nestratili. Ale tak, že človeku láskavo predostriete aj nepríjemnú pravdu o ňom a pomôžete mu prekročiť svoj tieň. A on, keď tú pravdu rozpozná a obráti sa – tak vás začne milovať a už sa ho viac nezbavíte. To je pravá popularita. A pravé priateľstvo.

4. Príležitosť na konanie DOBRA

Západná spoločnosť už objavila silu dobrovoľníctva. Keďže človek uväznený vo svojom režime workoholika – v sklenej korporátnej mašinérií – pomaly vyhára a odpadáva, firmy zistili, že človeku predsa len treba dať niečo, čo má naplňujúci rozmer (aké prekvapivé). Preto sa vo firmách odrazu sadia stromy, maľujú škôlky, čistia trávniky od odpadu. V spoločenstve máte takýchto aktivít až až! Kto chce, prácu si nájde. Ak ste zručnejší, môžete upratovať alebo variť, opraviť elektrinu, postaviť knižnicu. Ak ste viac intelektuál, môžete sa zapojiť do organizovania, písania, propagačnej činnosti. Úplne bazálna vec je finančný príspevok. Lebo veď niekam chodíte, ste v priestoroch, ktoré treba udržiavať, platiť. Takže zanechávate svoje lakomstvo a občas svojmu spoločenstvu prispejete aj finančne, čo je opäť príležitosť na rast. Je krásne vychádzať zo svojho vlastného sebectva!  A prekvapivo, po prvotných trochu boľavých a asketických dobrách (Už zase musím ísť upratovať?! To už zase pripravujeme občerstvenie?!) , prichádza satisfakcia. Tá krásna ľahkosť, s ktorou začnete pomáhať a konať dobro onedlho. Dobré skutky vás už nebudú kváriť, ale napĺňať radosťou. A to už je level konania dobra: expert. Gratulujem, takto máte veľkú šancu stať sa naozaj šťastným.

Nuž a na záver zopár praktických rád. Ak ste introvertní ako ja, je dosť možné, že máte problém len tak niekam prísť, predstaviť sa a tváriť sa, že ste v pohode. Poznám to. Ten pocit, že by ste najradšej ušli, unikli všetkým pohľadom prítomných. Nehovoriac o tom, že o polovici účastníkov máte svoju vlastnú neblahú mienku. (Neskôr zistíte, že vy ste takisto veľmi neočarili.) V takomto prípade treba byť rozhodní, uprednostniť to väčšie dobro pred chvíľkou nepohodlia. Skôr, ako vás pred prihlásením sa do spoločenstva odradí panika a vnútorné strachy,  majte na zreteli  ten konečný cieľ. Sloboda! Šťastie! Dobro! Svätosť! Nezabúdajte, že vy chcete rásť. Bez rastu sa budete len bezprizorne potulovať, viesť neperspektívne vzťahy, úplne zakrpatiete pri ľúbivých rečiach vami vyvolených. Nebuďte trpaslík. Vyjdite zo svojej komfortnej zóny a chcite byť veľkí! Trpaslíkov máme už vo svete dosť.

__________________________________________

Ani som si neuvedomila, že som blog napísala na sviatok sv. Petra a Pavla. Kiež by Pán požehnal to najväčšie spoločenstvo - našu svätú Matku Cirkev.

Moderná žena, akých je v Bratislave plno. Akurát, že som katolíčka. Milujem hĺbku našej viery, hľadanie pravdy a konverzie svetákov. Na Postoji píšem najmä úvahy, no kde tu narazíte aj na vecný komentár. Vyštudovala som publicistiku na Viedenskej univerzite. Živím sa tvorením textov a marketingom na sociálnych sieťach. Kedysi som písala pre fashion magazíny. Občas tam čosi ešte "plácnem". Inak ste ma mohli čítať aj na Slovo+ alebo bezhranicnalaska.sk. Milujem kávu a krásu. Najlepšie v tomto poradí. 💌 mikulova.writing(at)gmail.com 📸 IG: kejt_mikulova

Odporúčame

Blog
Manuál na prežitie v čase smútku

Manuál na prežitie v čase smútku

Dnes, kedy oslavujeme Turíce a zoslanie Ducha radosti, akosi intenzívnejšie myslím na tých, ktorí sú smutní. Koľko ľudí je depresívnych? Koľko ľudí aj dnes hľadí von oknom a nie je schopných vidieť krásu letného dňa? Pozrite sa na chvíľu do zrkadla: Nie ste náhodou smutní aj Vy?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.