Volebný potenciál kresťanov

Slovensko je aspoň nominálne kresťanská krajina. To, že kresťania majú v politike výtlak sa ukazuje vždy pred voľbami. O ich hlasy sa uchádza skoro každý. Napriek tomu je zastúpenie kresťanov v parlamente v kríze so zlými vyhliadkami.

Prach sa usadil. Oslavný Hubert vyšumel. Ostali iba reálne výsledky eurovolieb. Ako sme dopadli?

Prvý pohľad

KDH získalo približne 95 000 hlasov. O cca.  17 000 hlasov viac ako pred 5 rokmi. Výsledkom sú dvaja europoslanci, hoci jeden nastúpi  až po brexite. Pre mimoparlamentnú stranu je to povstanie z popola a prísľub pre nadchádzajúce parlamentné voľby.

Kresťanská únia (KÚ) získala asi 38 000 hlasov. Pre stranu s trojmesačnou históriou dobrý výsledok. Trochu menej vajatania na začiatku, rýchlejší rozbeh a teda viac času pre kampaň a mohli mať aspoň jeden mandát.

Kresťanská demokracia – život a prosperita (KDŽP) a jej 22 000 hlasov. Skoro bez kampane (ak nerátame o. Kuffu) veľmi dobrý výsledok.

Pre všetky tri strany sľubný rozbeh pred kľúčovými voľbami v marci 2020.

Druhý pohľad

Tri strany,ktoré sa aspoň nominálne hlásia ku kresťanskej demokracii získali asi 153 000 hlasov. To by už stačilo na vstup do Národnej rady. A to pri účasti približne 22%. Čo by sa stalo pri účasti okolo 60%, teda takej akú máme bežne pri parlamentných voľbách?

Pozrime sa na dobré časy KDH, keď ešte nebolo trieštenia, spoločenstvá nemali svojich kandidátov mimo kandidátky KDH: voľby 2010 a 2012. Výsledky boli medzi 215 a 225 tisíc hlasov. Inými slovami politická kresťania vo svojich dobrých časoch dokázali mobilizovať v parlamentných voľbách maximálne 225 000 voličov. Iba o 60 000 viac ako dosiahli v eurovoľbách.

Schopnosť kresťanov mobilizovať je úžasná a prináša výsledky, najmä keď príde málo voličov iných strán. Čo ale vo voľbách, kde príde bežných 60% či vari aj viac? Odpoveď je jasná: možno nič. Bez spolupráce by sa do parlamentu dostalo iba KDH a aj to by muselo získať všetkých ostávajúcich kresťanských voličov. Športovou terminológiou: KÚ a KDŽP by síce stáli na ihrisku proti KDH, ale nič by nerobili, iba ak útočníkom KDH prihrávali na kopačky. A to sa asi nestane. Takouto „kresťanskou láskou“ zrejme nikto z nich nehorí. Šanca tak pre KDH byť v budúcom parlamente existuje, ale bez spolupráce je malá. Tak teda?

Ideme všetci samostatne a bratovražedne do ďalších prehratých parlamentných volieb alebo skúsime prehltnúť osobné spory a obetovať čosi z vlastnej pýchy?

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo