Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. jún 2019

Volebný potenciál kresťanov

Slovensko je aspoň nominálne kresťanská krajina. To, že kresťania majú v politike výtlak sa ukazuje vždy pred voľbami. O ich hlasy sa uchádza skoro každý. Napriek tomu je zastúpenie kresťanov v parlamente v kríze so zlými vyhliadkami.

Prach sa usadil. Oslavný Hubert vyšumel. Ostali iba reálne výsledky eurovolieb. Ako sme dopadli?

Prvý pohľad

KDH získalo približne 95 000 hlasov. O cca.  17 000 hlasov viac ako pred 5 rokmi. Výsledkom sú dvaja europoslanci, hoci jeden nastúpi  až po brexite. Pre mimoparlamentnú stranu je to povstanie z popola a prísľub pre nadchádzajúce parlamentné voľby.

Kresťanská únia (KÚ) získala asi 38 000 hlasov. Pre stranu s trojmesačnou históriou dobrý výsledok. Trochu menej vajatania na začiatku, rýchlejší rozbeh a teda viac času pre kampaň a mohli mať aspoň jeden mandát.

Kresťanská demokracia – život a prosperita (KDŽP) a jej 22 000 hlasov. Skoro bez kampane (ak nerátame o. Kuffu) veľmi dobrý výsledok.

Pre všetky tri strany sľubný rozbeh pred kľúčovými voľbami v marci 2020.

Inzercia

Druhý pohľad

Tri strany,ktoré sa aspoň nominálne hlásia ku kresťanskej demokracii získali asi 153 000 hlasov. To by už stačilo na vstup do Národnej rady. A to pri účasti približne 22%. Čo by sa stalo pri účasti okolo 60%, teda takej akú máme bežne pri parlamentných voľbách?

Pozrime sa na dobré časy KDH, keď ešte nebolo trieštenia, spoločenstvá nemali svojich kandidátov mimo kandidátky KDH: voľby 2010 a 2012. Výsledky boli medzi 215 a 225 tisíc hlasov. Inými slovami politická kresťania vo svojich dobrých časoch dokázali mobilizovať v parlamentných voľbách maximálne 225 000 voličov. Iba o 60 000 viac ako dosiahli v eurovoľbách.

Schopnosť kresťanov mobilizovať je úžasná a prináša výsledky, najmä keď príde málo voličov iných strán. Čo ale vo voľbách, kde príde bežných 60% či vari aj viac? Odpoveď je jasná: možno nič. Bez spolupráce by sa do parlamentu dostalo iba KDH a aj to by muselo získať všetkých ostávajúcich kresťanských voličov. Športovou terminológiou: KÚ a KDŽP by síce stáli na ihrisku proti KDH, ale nič by nerobili, iba ak útočníkom KDH prihrávali na kopačky. A to sa asi nestane. Takouto „kresťanskou láskou“ zrejme nikto z nich nehorí. Šanca tak pre KDH byť v budúcom parlamente existuje, ale bez spolupráce je malá. Tak teda?

Ideme všetci samostatne a bratovražedne do ďalších prehratých parlamentných volieb alebo skúsime prehltnúť osobné spory a obetovať čosi z vlastnej pýchy?

Odporúčame