Game of Thrones - seriál s nečakaným záverom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Game of Thrones - seriál s nečakaným záverom

Game of Thrones si od roku 2011 získal širokú základňu fanúšikov. Tí so zatajeným dychom očakávali poslednú sériu, ktorá mala byť vyvrcholením celého príbehu. Aké posolstvo v sebe nesie záverečná séria, v čom je iná ako predchádzajúce a prečo je skutočným vyvrcholením príbehu?

Hneď na úvod sa musím priznať, že nie som fanúšikom Game of Thrones (GoT). Seriál som si všimol až v momente, kedy si získal značný počet fanúšikov na Slovensku. Brutálne násilie, výrazná absencia morálnych hodnôt a zvrátené predstavovanie sexuality ma odrádzali od toho, aby som mu venoval pozornosť. Tú si však získala posledná séria, ktorá vyvrcholila tento týždeň. Sloboda, mier a budovanie lepšieho sveta, aj toto ponúkli tvorcovia seriálu svojim divákom. To najkrajšie posolstvo však príde v závere poslednej časti (aj v závere tohto blogu). Tak ako stále, netvrdím, že môj pohľad je úplne bezchybný a správny. Prikladám len kamienok do mozaiky. 

Oslobodiť svet od tyranov

Daenerys, hlavná hrdinka posledných sérii, sa vracia do krajiny, z ktorej bola vyhnaná po smrti svojho otca. Prichádza s tromi drakmi a obrovskou armádou, aby získala, čo jej právom patrí. Je prezentovaná ako osloboditeľka, kráľovná, ktorá vytrhne utláčaných z rúk tyranov a vybuduje nový, lepší svet. Sprevádzaná svojimi najbližšími postupuje priamo k cieľu. V prvých častiach poslednej série sa vydá na sever, aby bojovala proti starobylému zlu a zachránila celý svet. To sa jej podarí, avšak za cenu, ktorá je príliš vysoká.

Keď sa z osloboditeľa stáva tyran

V závere siedmej séria stratí jedného zo svojich drakov. Strata sa naplo rozvinie v poslednej sérii, kedy Daenerys stráca všetkých svojich blízkych, priateľov a poradcov. Je kráľovnou, ale je opustená. Samota, ktorú prežíva, ju vedie k uzavretosti do svojho vnútra, zmocňuje sa jej smútok a strach, pretože sa objaví nový dedič na trón, muž, ktorého šialene miluje. 

Daenerys, žena s najväčšou mocou, je najviac opustená. Miesto jej priateľov, s ktorými chcela budovať lepší svet, zaujmú hnev, strach, smútok a sklamanie. Začne zdôvodňovať svoje postavenie, právo na trón a kroky, ktoré podniká, prostredníctvom osudu. Verí, že je predurčená vládnuť a odplatiť nespravodlivosť spravodlivosťou. Tí, ktorí prežili a sú pri nej blízko, sa snažia upriamiť jej kroky na cestu milosrdenstva, ktoré je lepšou voľbou odplaty za nespravodlivosť. Daenerys, opustená a uzavretá do seba, sa postupne stáva tým, čo prišla zničiť. 

V rozhodujúcom momente si vyberá pomstu, ktorá jej rozožrala vnútro. Trestá nevinných, odpláca nespravodlivosť spravodlivosťou, teda tým, čo ona pokladá za spravodlivosť. Ona, ktorá prišla zlomiť jarmo tyranov sa stáva tyranom. Moc nad životmi ostatných jej zatemní srdce a osloboditeľka sa stane väzenkyňou túžby po moci a strachu, že o ňu príde. Z vizionárky lepšieho sveta sa stáva ničiteľka, z tvorkyne mieru žena bažiaca po ohni a krvi. 

Keď prichádza oslobodenie

Daenerys porazila všetkých svojich nepriateľov, získala Železný trón, symbol vlády nad okolitými kráľovstvami. Opustená, plná strachu, hnevu a túžby po pomste sa už nedokáže zastaviť. Chce ísť ďalej, chce dobíjať a oslobodzovať. Žiaľ, už niet koho. Z tých, ktorých prišla oslobodiť je už len popol. Tí, ktorým prišla vládnuť a, a pre ktorých chcela budovať lepší svet, sú mŕtvi - zahynuli jej rukami.

Jon Snow, muž, ktorého miluje, a ktorého sa zároveň bojí, lebo má právo na jej trón, vidí, že sa z kráľovnej osloboditeľky, stáva kráľovná tyranka. Moc ktorú Daenerys dostala jej skazila srdce. Stáva sa kráľovnou popola, vládne nad zrúcaninami. Toto je nový, "lepší svet", ktorá vzniká jej rukami. Jon vidí, že sa z nej stalo to, proti čomu prišla bojovať. 

Jon Snow je charakter, ktorý sa v seriáli vždy snažil postaviť za to, čo bolo správne. Preto vrazí dýku do srdca svojej kráľovnej, ktorú skutočne miluje. Sľúbil jej oddanosť, dal sa do služieb tej, ktorá prišla zbaviť svet tyranov. A keď sa stala ďalším tyranov, je potrebné, aby odišla aj ona. Akokoľvek kruto to môže znieť. Možno toto je jedna z vecí, prečo sú fanúšikovia sklamaní, že hlavná hrdinka sa stáva zlou a zomiera. Je však potrebné preniesť sa cez obraz a prečítať posolstvo. Súhlasím, že obraz vraždy rukou milovaného človeka je krutý, ale pozrime sa čo hovorí. 

Daenerys prináša svetu slobodu od tyranov, a keď sa z nej stane tyranka, musí byť svet oslobodený od nej samej. Jon robí krok, ktorý ona sama urobiť nemohla, ale ktorý zavŕšil jej poslanie. Smrť Daenerys je naplnením jej poslania, je zavŕšením jej osudu. To je krásne znázornené v jednej z posledných scén, kedy drak Drogon spáli Železný trón, symbol moci, ale aj zdroj Daenerysinej skazenosti. Vezme do rúk jej mŕtve telo a odlieta s ním preč. Posledný symbol tyranstva opúšťa známy svet (jemná paralela s Pánom prsteňov - prsteň zatemní myseľ tých, ktorí po ňom túžia, je zničený v ohni a Frodo, posledný, kto ho nosil, na konci príbehu opúšťa známy svet).

Keď zjednocuje príbeh

Nečakaný koniec plný emócií, zvlášť pre skalných fanúšikov. Alebo nie? Nie je práve tento nečakaný záver, hlbokým vyvrcholením celého príbehu? Nie je teraz naozaj svet lepším miestom, bez tyranov a utláčaných? Nenaplnil sa teraz príbeh oslobodenia, ktorého súčasťou sa diváci stali? Panovníci siedmich kráľovstiev sa zišli, aby hovorili o spoločnej budúcnosti. Ako žiť vo svete, v ktorom nemajú kráľa?

"Čo spája ľudí? Armády, zlato, vlajky? Príbehy. Na svete nie je nič mocnejšie, než dobrý príbeh. Nič ho nemôže zastaviť, žiaden nepriateľ ho nemôže poraziť. A kto má lepší príbeh, než Bran, Zlomený? Chlapec, ktorý padol z vysokej veže a prežil. Vediac, že už viac nebude chodiť, naučil sa lietať. Prenikol poza svet, chromý chlapec. On je našou pamäťou, uchovávateľ všetkých našich príbehov - vojen, svadieb, narodení, masakrov a hladov, triumfov, porážok a našej minulosti. Kto nás lepšie povedie do budúcnosti? Deti kráľov môžu byť hlúpe a týrať nás. To je jarmo, ktoré naša kráľovná chcela zlomiť. Odteraz sa vládcovia už nebudú rodiť, ale budú vyberaní, aby slúžili. 

Nič nie je mocnejšie než dobrý príbeh. Veľký príbeh, ktorého sme súčasťou. Kto má ten najlepší príbeh, kto prenikol tam, kam nik iný? Kto je večnou pamäťou, kto uchováva osudy nás všetkých? Kto je naším najlepším vodcom v ústrety budúcnosti? Kto zlomil jarmo, ktoré nás všetkých utláčalo, kto nás oslobodil a začal tvoriť nový, lepší svet? Kto je tým kráľom, ktorý bol vyvolený, aby slúžil svojmu ľudu?

Záver

U mnohých sa tento seriál nestretol s pochopením. Ja sám si nemyslím, že je vhodný na pozeranie, pretože brutalita a krutosť sú v ňom prítomné tak silno, že zakrývajú záverečné posolstvo. Zároveň však vidím, že si získal srdcia mnohých mladých ľudí. Ako je to možné? Opäť je to príbeh, tak ako Avengers: Infinity war a Avengers: Endgame, ktorý hovorí o hlbokých základoch ľudského srdca. O túžbe po slobode, o službe druhým, o budovaní spravodlivého sveta, v ktorom niet utrpenia, o túžbe po záchrancovi. Preto si zaslúži istú pozornosť. Nebuďme ľahostajní voči tomu, čo si získava a formuje mladú generáciu. 

Game of Thrones sa vo svojej poslednej sérii stáva mýtom, príbehom, ktorý vysvetľuje svet a princípy na ktorých stojí. Hovorí o slobode, ktorá má byť chránená, uznávaná a neobmedzovaná svojvôľou mocných. Hovorí o svete, v ktorom každý prevezme zodpovednosť za svoj diel a spolu s druhými bude pracovať na novom, lepšom svete pre všetkých. Nie vláda mocných tyranov, ktorí určujú, čo je správne. Ale vláda kráľa osloboditeľa, ktorý uchováva v pamäti osudy sveta a všetkých ľudí. Vláda kráľa, ktorý zjednocuje zodpovedných ľudí, spoločne a spravodlivo pracujúcich na vytváraní lepšieho sveta pre každého. Vláda, ktorá je iná než každá predošlá.  

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo