Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. máj 2019

Spor o povinnú škôlku vo svetle mediálnej manipulácie

Diskusia o povinnej škôlke je dôležitá. Hovorí o základoch fungovania našej spoločnosti a štátu. Môžeme ju robiť tak ako na postoj.sk a vypočuť si rôzne strany alebo sa nechať zvábiť snahou potvrdiť svoj názor v médiách ako na sme.sk.
Spor o povinnú škôlku vo svetle mediálnej manipulácie

Naše médiá sa menia. Vidíme to všetci. Diskusia názorov sa často mení na snahu propagovať svoje názory. Akýkoľvek pokus klamať v médiách sa stretáva s oprávnenou kritikou, pri menej zjavných manipuláciách je však ticho, hoci sú často škodlivejšie ako samotné klamstvo.

Lož má krátke nohy. Skôr či neskôr sa na ňu príde. Pri manipulácii to tak nie vždy býva. Manipulácie sa šíria aj v našich najväčších médiách. Viackrát som si všimol, že nadpisy nekorešpondujú s obsahom článkov. Zdanlivo detail. Ale koľko článkov si detailne prečítame a koľko ibe preskrolujeme a pri koľkých si vystačíme s názvom? Naš názor teda často nevytvára obsah článkov, ale ich nadpis.

Príklad článku z dnešného denníka SME: Povinné škôlky rodičia odmietli, väčšina odborníkov je za. Nadpis evokuje, že článok bude pojednávať o názoroch predškolských pedagógov, psychológov a pod. Opak je pravdou. Ako odborníci, ktorí návrh podporujú boli oslovení: Jarmila Lajčáková, ktorá sa zoberá výskumom rómskej menšiny a verejných politík na ňu zameraných, Branislav Tichý, ktorý sa zaoberá rozvojovou pomocou a ľudskými právami. Najbližšie k odboru má Marie Palečková, ktorá je na Karlovej univerzite v Prahe doktorandkou s témou práce: Problematika začleňování dětí ze sociálně vyloučených lokalit do mateřských škol. Všetci traja respondenti sa teda venujú oblasti začleňovania znevýhodnených skupín do vzdelávacieho procesu a nie sú odborníci na predškolské vzdelávanie ako také. Na druhej strane v článku stoja faktografické alebo mierne kritické vyjadrenia Daniela Prokopa, ktorý sa v Českej republike tiež viac zaoberá voličským správaním ako predškolskou výchovou a riaditeľky základnej školy v Jánovciach Márie Rusnákovej, ktorá je citovaná iba v jednej vete o nultých ročníkoch na základných školách.

Čo nám teda článok chcel povedať o povinnej škôlke? Vzhľadom na kvalifikáciu odborníkov ako aj ladenie článku to, že sociálne znevýhodnení, inými slovami Rómovia, do škôlok chodiť musia pre svoje vlastné dobro. Prečo je použitý zavádzajúci titulok? To ponechám na zváženie čitateľov. Kľúč možno leži v poslednom odstavci článku: „Opatrenia sa podľa nej (Lubyovej) pripravia tak, aby boli v súlade a aby žiadnemu dieťaťu nebolo znemožnené absolvovať povinné predprimárne vzdelávanie.“ Zdá sa, že SME a národniarska ministerka si notujú.
 

Autor je nezávislým kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine KDH.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Nedotujme ideologicky angažovanú kultúru

Nedotujme ideologicky angažovanú kultúru

Dúhový Pride nedostal na rok 2019 štátnu dotáciu. Prečo ju však dostával? Dostal Národný pochod za život dotáciu? Nie. Ani nemal. Štát nesmie dotovať politické activity konkrétnych skupín. Ak nás naučil komunizmus niečo, tak aspoň toto.

Blog
Homosexuáli, bisexuáli, trans-sexuáli... aj takých berie autobus

Homosexuáli, bisexuáli, trans-sexuáli... aj takých berie autobus

Bolo krátko po prezidentských voľbách. Na sporadickom stretnutí s priateľmi z úst jedného z nich zaznela takáto veta: „Hocičo vydržím a som tolerantný, ale tých buzerantov fakt nemusím!,“ obhajoval farbisto svoje volebné preferencie v prospech Harabina. Má Boh plán aj pre homosexuálne cítiace osoby? Je pre takýchto ľudí miesto v Cirkvi? Na tieto a podobné otázky skúsim odpovedať v tomto blogu.

Blog
Prenasledovaní kresťania, eurovoľby a Slovensko

Prenasledovaní kresťania, eurovoľby a Slovensko

Slovensko od Európskej Únie nielen finančne omnoho viac dostalo, ako do nej vložilo. Osobitnou úlohou Slovenska pri budovaní Európy, ktorú spomenul Ján Pavol II. iste nie je podpora marxizmu, nacizmu a extrémizmu, ani nominovanie v Moskve študovaných komunistov do vedúcich funkcií EÚ a OSN. Môže ňou byť aj pomoc tým, ktorí sú vo svete prenasledovaní pre svoju vieru. Najväčšiu časť z nich tvoria kresťania. Podľa toho treba konať aj v eurovoľbách.