Spor o povinnú škôlku vo svetle mediálnej manipulácie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spor o povinnú škôlku vo svetle mediálnej manipulácie

Diskusia o povinnej škôlke je dôležitá. Hovorí o základoch fungovania našej spoločnosti a štátu. Môžeme ju robiť tak ako na postoj.sk a vypočuť si rôzne strany alebo sa nechať zvábiť snahou potvrdiť svoj názor v médiách ako na sme.sk.

Naše médiá sa menia. Vidíme to všetci. Diskusia názorov sa často mení na snahu propagovať svoje názory. Akýkoľvek pokus klamať v médiách sa stretáva s oprávnenou kritikou, pri menej zjavných manipuláciách je však ticho, hoci sú často škodlivejšie ako samotné klamstvo.

Lož má krátke nohy. Skôr či neskôr sa na ňu príde. Pri manipulácii to tak nie vždy býva. Manipulácie sa šíria aj v našich najväčších médiách. Viackrát som si všimol, že nadpisy nekorešpondujú s obsahom článkov. Zdanlivo detail. Ale koľko článkov si detailne prečítame a koľko ibe preskrolujeme a pri koľkých si vystačíme s názvom? Naš názor teda často nevytvára obsah článkov, ale ich nadpis.

Príklad článku z dnešného denníka SME: Povinné škôlky rodičia odmietli, väčšina odborníkov je za. Nadpis evokuje, že článok bude pojednávať o názoroch predškolských pedagógov, psychológov a pod. Opak je pravdou. Ako odborníci, ktorí návrh podporujú boli oslovení: Jarmila Lajčáková, ktorá sa zoberá výskumom rómskej menšiny a verejných politík na ňu zameraných, Branislav Tichý, ktorý sa zaoberá rozvojovou pomocou a ľudskými právami. Najbližšie k odboru má Marie Palečková, ktorá je na Karlovej univerzite v Prahe doktorandkou s témou práce: Problematika začleňování dětí ze sociálně vyloučených lokalit do mateřských škol. Všetci traja respondenti sa teda venujú oblasti začleňovania znevýhodnených skupín do vzdelávacieho procesu a nie sú odborníci na predškolské vzdelávanie ako také. Na druhej strane v článku stoja faktografické alebo mierne kritické vyjadrenia Daniela Prokopa, ktorý sa v Českej republike tiež viac zaoberá voličským správaním ako predškolskou výchovou a riaditeľky základnej školy v Jánovciach Márie Rusnákovej, ktorá je citovaná iba v jednej vete o nultých ročníkoch na základných školách.

Čo nám teda článok chcel povedať o povinnej škôlke? Vzhľadom na kvalifikáciu odborníkov ako aj ladenie článku to, že sociálne znevýhodnení, inými slovami Rómovia, do škôlok chodiť musia pre svoje vlastné dobro. Prečo je použitý zavádzajúci titulok? To ponechám na zváženie čitateľov. Kľúč možno leži v poslednom odstavci článku: „Opatrenia sa podľa nej (Lubyovej) pripravia tak, aby boli v súlade a aby žiadnemu dieťaťu nebolo znemožnené absolvovať povinné predprimárne vzdelávanie.“ Zdá sa, že SME a národniarska ministerka si notujú.
 

Autor je nezávislým kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine KDH.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo