Z rozbehnutého vlaku

Zamyslenie. Piata veľkonočná. Zj21,5
Vladimír Štefanič
Vladimír Štefanič
Katolícky kňaz. Zlatá Idka.

Urobil som si kávu. Otvoril balkónové dvere a posadil sa do kresla s operadlom. Vyložil som si nohy na maličký stolček a sledoval svet na sídlisku.

Niektorí ľudia sa už nedokážu vzdať svojich už rokmi vychodených cestičiek.

Prešedivený chlap s hnedou baretkou, čo sa každé ráno posadí cestou do práce na lavičku vedľa pieskoviska. Môže aj pršať, vždy sa na ňu posadí. Zapáli si cigaretu. Spokojne sa díva pred seba. Potom ju zahasí o okraj dreveného sedadla a pokračuje svojim pokojným krokom ďalej. Mamka, čo s kočíkom urobí tri okruhy okolo parku medzi bytovkami, kým sa posadí na tú istú lavičku. Ak na nej niekto práve sedí, urobí aj štvrtý okruh, hoc by si mohla sadnúť na lavičku vedľa nej.

Tie isté rozhovory susedov pod balkónom. Zdvorilostné frázy, len aby si pripomenuli, že život nie je žiadne dobrodružstvo, ale mozoľnaté ruky a jazvy na tvári.

Vodiči, ktorí hľadajú vždy to isté parkovacie miesto a ak sa im to nepodarí, obzerajú si auto, čo parkuje tam, kde zvyknú oni. Deduško s nákupom a s novinami pod pazuchou v tom istom čase ako včera. Dievča, čo každé ráno beháva okolo sídliska, len aby sa v lete zmestila do plaviek, čo sú o dve čísla menšie. Vždy sa vydýchava pri tom istom strome, akoby bola na jeho kmeni ceduľka s nápisom, že to môže urobiť iba tu. Ľudia takto žijú…

Pozrel som sa na hodinky. Postavil som sa a naklonil som sa z balkóna. Potichu som odpočítaval. Sedemnásť. Šestnásť. Deväť. Osem. Sedem. Tri. Dva. Jeden. Teraz. Vchodové dvere sa otvorili a vyšla z nich babička s maličkým psíkom v náručí. Vždy na sekundu presne.

Posadil som sa naspäť na stoličku a odpil som z kávy. Ako deti sme chceli byť Robinom Hoodom, či Lady Marion. Winnetuom, či Ribanou. Snehulienkou, či princom, čo hravo porazí dvojhlavého draka. Ako deti sme chceli každý deň zažiť nové.

Ako dospelí chceme iba byť. Koľajnice sú položené, vlak rozbehnutý a miestenky rezervované. A stačí nám už iba dívať sa cez okno rozbehnutého vlaku... aj v tej viere… akoby bola iba o prikázaniach, mŕtva, bezDuchá a iba tak istá…

 

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť