Nedotujme ideologicky angažovanú kultúru

Nedotujme ideologicky angažovanú kultúru

Dúhový Pride nedostal na rok 2019 štátnu dotáciu. Prečo ju však dostával? Dostal Národný pochod za život dotáciu? Nie. Ani nemal. Štát nesmie dotovať politické activity konkrétnych skupín. Ak nás naučil komunizmus niečo, tak aspoň toto.

Jedna zo zásad nášej ústavnosti je, že Slovenská republika sa neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Z dôvodu našej historickej skúsenosti podpory tzv. angažovaného umenia, to bolo vpísané do našej Ústavy. Priznám sa, že až do včera som veril, že sme sa z dejín poučili a nepodporujeme ideologizáciu umenia a ani podporu rôznych ideológií cez akože angažované umenie.

Včera som bol z tohto dojmu prebudený. Vo štvrtok sa viacerí odmietnutí žiadatelia o štátnu dotáciu z forndov Ministerstva kultúry SR ohradili proti rozhodnutiu dotáciu im po rokoch prvý krát neposkytnúť. Nie som odborník na umenie a teda nehodnotím, o akú kultúru či umenie išlo. Podstata tkvie inde a to v kritériách samotných dotačných schém. Tie umožňujú/umožňovali podporu konkrétnych politicko-stranícko-kultúrnych aktivít. A to napriek našej historickej skúsenosti a nášmu ústavnému poriadku.

Všetci vnímame, že konsenzus našej spoločnosti sa vytráca už niekoľko ostatných rokov. Slovensko sa atomizuje. Bujnie nenávisť. A Ministerstvo kultúry podporovalo celé roky jednu zo súperiacich ideologických strán. Je dobre, že táto podpora sa skončila. Slovensko sa musí vrátiť k svojmu ideálu, teda k podpore spoločnosti, ktorá sa neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo.

Len poznámka na záver: Ako to je s financovaním cirkví na Slovensku? Nefinancuje tu štát náboženstvo? Zdanlivo áno. Každý rok registrované cirkvi dostávajú minlióny eúr, najviac Katolícka cirkev. Dôvod ale nie je financovanie náboženských aktivít, ale nedoriešené majetkové vysporiadanie s cirkvami. Cirkvi stále od štátu čakajú návrátenie majetku, ktorý im zabral za komunizmu alebo vyplatenie adekvátnej náhrady. Kým sa tak neudeje, cirkvi dostávajú almužny zo štátneho rozpočtu. A áno, aj toto potrebujeme zmeniť. 30 rokov po novembri 1989 je už načase.

 

Autor je nezávislým kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine KDH.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo