Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. máj 2019

Život, rodina, vlasť a my

Keď som pred pár dňami diskutoval na Bratislavských hanusových dňoch, pýtal som sa sám seba v čom som iný ako ostatní kresťanskí kandidáti? Prečo by som mal dostať čo len jeden hlas?
Život, rodina, vlasť a my

Život

Začnem tým, čo kadidátov všetkých troch strán so slovom kresťanský v názve spája. Je to ochrana života. Ochrana života ako základná a nespochybniteľná podmienka pre dobrú politiku.

Cieľom musí byť takáto ochrana života. Akéhokoľvek. Nedonoseného, postihnutého, chorého, starého. Každého bez výnimky.

Nie, nie som za prázdne slová typu: do vlády nikdy, ak nezrušíme potratový zákon. Takéto výzvy vnímam ako politikárčenie a nie politiku. Politiku ako uprimné remeslo snažiace sa dosahovať dobro.

Rovnako nesúhlasím so skrývaním sa za frázy o (ne)podporení návrhov na obmedzenia potratov z dôvodu, že sa mi napáči ten, kto návrh predkladá či návrh nemá nádej na úspech. V základných hodnotách sa nedá skrývať, taktizovať, politikárčiť. Ak politici majú mať dôveru, musia byť úprimní nielen v slovách, ale aj v skutkoch a vedieť ísť proti prúdu.

S mnohými kresťanmi v politike nesúhlasím v ich taktike. To čo nás, pevne verím, spája sú spoločné hodnoty. Na nich musíme budovať spoločné porozumenie a postup.

Rodina

Rodina je základ. Je to viac ako národ, viac ako štát, viac ako Európska únia. To všetko musí ustúpiť rodine. Iba rodina má rozhodovať o výchove svojich detí. Iba ona má odovzdávať základné hodnoty. Štát, komunita, spoločnosť majú rodine pomáhať. Vytvárať podmienky pre jej zdravý a všestranný rozvoj.

Rodina nemá byť politický slogan, ale maxima každého konania. Pri každom politickom rozhodnutí, rozmášľam ako sa to dotkne rodín. Čo im to prinesie. Ekonomicky, morálne, mravne. Akokoľvek. Toto znamená pre mňa mať rodinu na prvom mieste.

Dnes sa stalo módou, aby v politike bolo čoraz viac ľudí bez skúsenosti s manželským spolužitím či výchovou detí. Aby sme dosiahli návrat rodiny do stredu politického záujmu, musíme povolať matky a otcov do služby v politike.

Vlasť

Inzercia

V uplynulých rokoch sa stalo módou byť multikultúrny, svetoobčiansky či aspoň kritizovať všetko, čo je doma. Na cestách som strávil veľa času a možno aj preto som si uvedomil, že Slovensko je moja vlasť. Zem, kde spočívajú moji drahí. Že nebudem mať druhú domovinu.

Staromódne slovo vlasť nás volá k práci na jej zveladení. Ku každodennému boju za lepší život pre nás i tých okolo nás. Toto zahŕňa boj s korupciou, neporiadkom na našich uliciach či v lesoch a mnohými ďalšími ťažkosťami. Už toto je ohromná práca, ale ani tu vlastenecká politika nekončí, ona tam začína. Výsledky našej práce, ktoré sme dosiahli, musíme ochrániť aj smerom navonok.

Dnes sa často hovorí o tom kam patríme, komu straníme. Západu či Rusku? Pre mňa je to divná otázka. Straním Slovensku. Nežijem ani v Rusku, ani v Nemecku, či v Spojených štátoch. Želám im všetko dobré, ale usilujem sa o ochranu Slovenska, našej kultúry, nášho spôsobu života.

My a ja

Kresťanské strany a ich predstavitelia sú dnes veľmi podobní. Asi preto, že vzišli z jednej liahne – KDH. To, v čom sa líšime sú dôrazy a taktiky. Rozdiely naviac nie sú iba medzi stranami, ale aj medzi kandidátmi jednej strany.

Keď som uvažoval o svojej kandidatúre do Európskeho parlamentu, debatoval som s manželkou prečo do toho ísť. Prečo obetovať mnoho času, energie, peňazí či priateľstiev? Odpoveď sa zrodila v manželských rozhovoroch a modlitbe. Kresťanská politická scéna je v najhoršej kríze za ostatných tridsať rokov. Osobné spory nám znemožnili vidieť spoločný cieľ. Potrebujeme prekonať toto rozdelenie a to aj cez príchod nových ľudí. Zároveň sa potrebujeme vrátiť k zdrojom kresťanskej politiky: hodnotám života, rodiny a vlasti.

To, čo mi uplynulé mesiace išlo hlavou bolo: Kedy keď nie teraz? Kto keď nie ty?

A keď sa vrátim k časti o rodine, otcoch a matkách: Kto keď nie vy?

 

Autor je nezávislým kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine KDH.

Odporúčame