Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. máj 2019

Zastavme eurodotovanie výrubu slovenských lesov

Keď prechádzam našimi horami, šokujú ma rôzne holoruby. Uvažoval som, prečo tak viditeľne ustupujú slovenské lesy. Je to lykožrút? Či niečo iné? Sú za tým aj eurodotácie.
Zastavme eurodotovanie výrubu slovenských lesov

Obnoviteľné zdroje energie sú v posledných rokoch povinnou mantrou každého „zelene mysliaceho“ politika. Čo sú to tie obnoviteľné zdroje energie a ktoré sa najviac využívajú? Ide hlavne o solárnu energiu, veternú energiu, vodnú energiu a tzv. biomasu. Možno prekvapivo je najvyužívanejším zdrojom energie biomasa, ktorá sa vyrába hlavne z dreva. Keďže ide o obnoviteľný zdroj energie, je jej výroba, teda hlavne výrub lesov v Európskej únii dotovaná.

Logiku to má jednoduchú: Keď sa les vyrúbe, dorastie a z pálenie dreva sa uvoľní len toľko CO2, koľko sa do neho pri raste stromu uloží. Teoreticky. Najskôr musí pôvodný les dorásť, a to trvá desiatky rokov, počas ktorých je CO2 v atmosfére zvýšené. Nadôvažok sa namiesto pôvodného lesa, vysádzajú rýchlorastúce monokultúry stromov, ktoré toľko CO2 neukladajú. Z odlesnenej pôdy sa tiež uvoľňuje CO2 rýchlejšie, ako by to bolo, keby sa les nevyrúbal. Rúbanie lesa, spracovanie a preprava dreva tiež znamená CO2 navyše. A to všetko za optimistického predpokladu, že ten les nakoniec naozaj vysadený bude a dorastie.

Biomasu samozrejme treba spaľovať, aby sa premenila na energiu. To často robia staré prerobené uhoľné elektrárne, ktoré produkujú ľuďom škodlivé emisie síry.  Odhaduje sa, že spaľovanie biomasy spôsobuje v EÚ ročne 40-tisíc ďalších úmrtí a rast astmatických ochorení u detí.

V biomasovej peci skončil aj tento kopec v Národnom parku Nízke Tatry. V decembri 2018 sa podarilo presadiť novelu zákona, ktorá biomasaker ukončila a obmedzilo sa spaľovanie kvalitné drevo.

Inzercia

Potrebujeme ísť ďalej. Cestou je zásadná reforma dotačného systému. Cieľom nesmie byť dotovanie rúbania, ale starostlivosť o les s výhľadom jeho postupného obnovovania a využitia na hospodárske či rekreačné účely.

Samozrejme, časť lesov by mala ostať úplne nedotknutá. Nech aj naše deti zažijú ten úžasný pocit divočiny, ktorý predchádzajúce generácie dopriali nám.

 

Autor je nezávislým kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine KDH.

Odporúčame

Blog
Slovensko v ideologickej pasci

Slovensko v ideologickej pasci

Slovensko má skúsenosť s dvomi totalitnými ideológiami: komunizmom a fašizmom. Zákaz ideologickej indoktrinácie, vymývania mozgov na školách je posvätná hodnota. Dnes, keď sa bojuje s pravicovým extrémizmom, ideológia genderu sa toleruje a podporuje.