Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. apríl 2019

Krv na rukách

Zamyslenie. Veľký piatok. Pašie.
Krv na rukách

Mať krv na rukách je hanba.

Barabáš ju mal. Krv mužov a žien, ktorí sa mu priplietli do cesty, keď chcel vzburou a povstaním oslobodiť Izrael od nadvlády Ríma. Možno si vravel, že to boli obete vojny. A možno iba cena za slobodu, za ktorú bol rozhodnutý bojovať aj cez mŕtvoly.

Mať krv na rukách nie je hanba.

Ježiš ju mal. Svoju. Keď mu klince prebodli dlane. Krv za všetkých mužov, ženy a deti, na ktorých sa iní dožadovali svojich práv, slobôd a lepšej budúcnosti. Krv za všetkých chudobných, ktorých bohatí zotročili. Krv za všetkých utláčaných, ktorých mocní zneužívali. Krv za všetkých osamelých, ktorých opustili a za všetkých ubolených, o ktorých sa nepostarali.

Ježiš má na rukách krv a tá prináša spásu všetkým, ktorí v neho dúfajú viac, než v lepší svet.

A ľud na nádvorí pred tvárou Piláta si volí Barabáša. Koho vám mám prepustiť? A ľud kričí: Barabáša.

Svet je pomýlené divadlo, ak dav nasleduje vodcov, čo majú na rukách krv slabších a bezmocných. A keď sa hanbíme za otcov a matky, čo celý život kropili dlane vlastnou krvou, len aby deti mali lepší život než oni.

Inzercia

Krv na rukách môže a nemusí byť hanba.

Všetci ju tam máme. Zmes čiernej a červenej. Našej a cudzej. Krv, z ktorej sme vzali a krv, ktorej sme sa vzdali pre iných.

Ľud si volí Barabáša. Ale dnes vieme, že spasiteľom bol ten, ktorého odmietli. Aj dnes si ľud často volí Barabášov… uhladených rečníkov, ktorí chcú lepší život a slobodu pre utláčaných. Barabáš o tom kecal, ale Ježiš to urobil. Nie cez cudzie mŕtvoly, ale cez tú vlastnú. Nie krvou iných, ale vlastnou.

Ani vo mne to nie je iné. Denno-denne sa v mojom vnútri rozhoduje dav, ktorý vo mne volá: koho mám zo seba prepustiť? Kým dnes budem na svojich cestách svetom? Barabášom? Ježišom?

A denno-denne sa musím rozhodovať, kým sa stanem a akú krv chcem mať na rukách? Lebo na rukách krv máme všetci. A je iba na nás, či to je alebo nie je hanba…

Katolícky kňaz. Zlatá Idka.

Odporúčame

Blog
"Hľa, to je on!"

"Hľa, to je on!"

Michelangelo Merisi, zvaný Caravaggio (1571 - 1610) venoval pozoruhodnú časť svojho diela témam Kristovho utrpenia. Keď sa pri nich človek pristaví a dopraje si čas..., možno sa pristihnúť pri nečakanej záplave myšlienok. Tie diela skutočne vedia "osloviť"! Ponúkam svoje zamyslenie pred jedným z nich, ktoré poznáme pod názvom "Ecce, homo". Je to olej na plátne, 128 x 103 cm, vytvorený pravedpodobne v rokoch 1605/06 v Messine, v súčasnosti sa nachádza v Musei di Strada Nuova, Galleria di Palazzo Bianco v Janove

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.