Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. marec 2019

Harakter náš každodenný. (Pohľad do duše voliča)

Pojem „harakter“ sa tradične zaužíval ako označenie vierolomnosti politika, ktorý poprel svoje predchádzajúce vyjadrenie a následne ho interpretoval spôsobom, ospravedlňujúcim opačné konanie. Lenže je to trošku inak.

Pojem „harakter“ sa tradične zaužíval ako označenie politika, ktorý poprel svoje predchádzajúce vyjadrenie a následne ho interpretoval spôsobom, ospravedlňujúcim opačné konanie. (Bugár tvrdil, že bojuje proti SMERu a po voľbách šiel so SMERom do vlády).
Ako označenie vierolomnostii.

Lenže je to trošku inak.

22. 1. 2019 Do prvého kola pôjde len jeden z kandidátov. Mistrík a Čaputová sa dohodli, slabší z nich podporí silnejšieho.

30. 1. 2019 Odstúpenie nemá zmysel. Čaputová: Nevzdám sa. Iba ak by hrozil duel Šefčovič – Harabin

Vidíme priam učebnicový príklad vierolomnosti. „Dohoda bola, že ak by mal byť v druhom kole kandidát Smeru alebo pán Harabin, urobia to rozhodnutie," hovorí Vernonika Remišová. (Okoreniť to môžeme ešte Čaputovej výrokom z 22.1. – Som na to až hrdá /že takúto, Bugárovskú, skúsenosť s politikou nemám/).

A predsa, táto vierolomnosť sa na „lepšom a spravodlivejšom Slovensku“ považuje za progresívnu cnosť. („Najlepšiu odpoveď na otázku, či sa vzdám alebo zotrvám v kampani, dali ľudia“).

Núkala by sa odpoveď – u svojich ľudí prehliadame. Lenže to asi nie je úplne ono. Aj Bugár bol „náš človek“, až kým neprejavil harakter.

Inzercia

Takže sa núka ďalšia odpoveď – ak urobí politik chybné rozhodnutie, jeho korekciu nepovažujeme za chybu, ale za čnosť (Mikloško povedal, že je nemiestne dohadovať si odstúpenie s nejakým Matovičom, no ak by odstúpil, toto rozhodnutie by bolo vítané.) Čiže zdalo by sa, že Čaputovej sľub odstúpiť bol považovaný za chybu.

Lenže ani to nie je pravda. Od kandidátov sa očakával prísľub odstúpiť, danie tohto prísľubu bolo ocenené (nárast preferencií), jeho nedanie hejtované (nezodpovedné, nevoliteľný, pokles preferencií), no následné porušenie tohto prísľubu bolo tiež očakávané a patrične ocenené (ďalší nárast preferencií).

Čiže „harakter“ nie je synonymom pre vierolomnosť ako takú, ale znamená označenie len takej vierolomnosti, ktorá je v rozpore s očakávaním voliča. Vierolomnosť ako prostriedok na dosiahnutie „nášho“ cieľa je naopak označovaná za šikovnosť a je voličmi očakávaná a žiadaná.

"Harakterovou plasticitou" sa vyznačuje štandardný volič. A vyžaduje ju aj od svojho zástupcu. Zdieľať

Čo je ešte smutnejšie zistenie, keďže ukazuje, že harakterovou plasticitou sa vyznačuje štandardný volič.
A vyžaduje ju aj od svojho zástupcu.

Názorová pirueta 2 x 180 Zuzany Čaputovej.

Odporúčame