Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. február 2019

Idem ďalej

Blog Igora Matoviča bol uverejnený v sobotu večer. Je až zarážajúce, aký je hrubý a ako falošne narába s pravdou. Po prečítaní tohto zvláštneho textu som dlho premýšľal a modlil sa. Na druhý deň bola nedeľa a v kostole zaznela stať: „… dobre robte tým, čo vás preklínajú, modlite sa za tých, čo vás potupujú... !”
Idem ďalej

Igorov text nevdojak pôsobí, akoby chcel potupiť. Možno som bol pri jeho čítaní príliš citlivý, to nechávam na posúdenie iným. Tvrdím však, že je v ňom mnoho poloprávd, aj úplne lživých tvrdení. No slová evanjelia ma nabádajú, aby som nereagoval podľa prvého popudu, hoci by sa mi to mohlo zdať spravodlivé.

Začnem tým, že si vážim všetko dobré a správne, čo Igor Matovič vykonal. Jemu a ďalším trom “Obyčajným ľuďom” patrí úcta a vďaka za myšlienku dať na kandidátku v r. 2012 do NR SR aj v r. 2014 do EP 14 nových ľudí. Bola to šanca na vstup do politiky nielen pre mňa, ale aj pre ďalších konzervatívne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sa chceli aktívne zapojiť do verejného života a robiť Slovensko aj Európu lepšími.

Pocit vďačnosti za poskytnutú príležitosť však zo mňa nerobí nesvojprávneho a mlčiaceho podriadeného. Igor Matovič vytvoril v OĽaNO aj veľa nesprávneho. V mnohom je autokrat, ktorý nie je ochotný prijať nastavené zrkadlo. Nepredvídateľnosť toho, čo urobí, považuje za cnosť, zatiaľ čo pre ľudí okolo neho je to neúnosné bremeno. Preto od neho odchádzajú.

Nechcem a nebudem útočiť na Igora Matoviča. Cítim však, že je dôležité, aby som reagoval na niektoré nepravdivé tvrdenia, ktoré odzneli na moju adresu.

Predovšetkým chcem, aby bolo zrejmé jedno: V Európskom parlamente naozaj pracujem, a pracujem veľa. Igor sa však o moju prácu vôbec nezaujímal, a to ani vtedy, keď sa týkala boja proti korupcii. Spolupracoval som s kolegami, pokiaľ im ich zaneprázdnenosť dovoľovala predovšetkým na týchto témach:

1. Korupcia:

Dohodli sme spoluprácu s Veronikou Remišovou (SK), ktorá sa týkala konferencie o zneužívaní eurofondov. Spoločne sme pripravili 5 podaní na najvyšší vyšetrovací orgán EÚ - OLAF.  Oficiálne som požiadal Európsku komisiu o preverenie novinárskych podozrení.

V spolupráci s poslancom Ivanom Mintoffom (Malta) sme prispeli k odhaleniu obrovskej aféry korupčného kupčenia so schengenskými vízami.

2. Rodinná politika a zdravotníctvo:

V spolupráci s Annou Verešovou (SK) sme pripravili programovú konferenciu Európskeho kresťanského politického hnutia (ECPM).  

S poslancom Marekom Krajčím (SK) sme spolupracovali pri návrhu zákazu nových nebezpečných drog na Slovensku.

3. Ľudské práva a postavenie žien:

Spoločne s Annou Verešovu (SK) sme zorganizovali konferenciu o prenasledovaní kresťanov. Angažoval som sa proti odoberaniu orgánov väzňov v Číne.   

S Richardom Vašečkom (SK) sme pripravili medzinárodnú konferenciu v Bruseli o budúcnosti Európy pod názvom “Quo Vadis Európa”.

4. Poľnohospodárstvo:

V témach ako vlastníctvo pôdy a geneticky modifikované potraviny sme nadviazali dobrú spoluprácu s Martinom Feckom (SK).

5. Doprava a ekonomika:

Spoločne s Jánom Maroszom (SK) sme pracovali na témach pretáčania počítadiel kilometrov v autách, diaľničných poplatkov a cezhraničných motoristov.

Zároveň sme spolu s  Edom Hegerom (SK) pripravili programovú konferenciu ECPM o problémoch slovenských pracovníkov v zahraničí a zahraničných pracovníkov na Slovensku.

Zhrnuté a podčiarknuté, prepájal som našich slovenských politikov s kolegami z Európy a dokázali sme spolupracovať na množstve rôznych tém. Igora Matoviča som listom informoval o svojom zvolení za predsedu ECPM a ponúkol širšiu spoluprácu, takisto som ho pozval na významne podujatie ECR frakcie v Bratislave a ani na jedno nereagoval.

Ale ťažiskom práce poslanca je parlamentná aktivita - vo výboroch, v pléne, pri písaní pozmeňujúcich návrhov a hlasovaní. Tu je malá štatistika z mojej ďalšej práce europoslanca:

  • 661 ústnych vystúpení počas schôdzi v pléne EP,

  • 215 podpísaných návrhov uznesení,

  • 178 konferencií a seminárov zorganizovaných na pôde EP,

  • 65 pozmeňujúcich návrhov k legislatívnym návrhom/správam,

    Inzercia

  • 10 uznesení ako tieňový spravodajca.

Nebudem vás unavovať celým výpočtom. Kompletnú štatistiku nájdete na tomto linku.

Toto však nie je len moja práca, ale aj celého môjho tímu spolupracovníkov. Patrí im za to česť a vďaka. V tíme som mal už na začiatku dvoch stážistov z OĽANO a jedného bývalého asistenta z OĽANO, dalej Holanďana, Brita, Češku a samozrejme Slovákov. Jednoducho aj tím spolupracovníkov je medzinárodný, naddenominačný, lebo si ctím ich skúsenosti a pomoc, odbornosť, schopnosť obety a ochotu učiť sa novým veciam.

Tak, ako cítim potrebu obhajovať výsledky mojej práce, nemôžem nechať bez odpovede ani pokus o pošpinenie môjho charakteru. O to skôr, že obvinenia Igora Matoviča v blogu, že som od spolukresťanov pri kandidatúre do EP chcel peniaze boli mimoriadne nízke - nehodné muža, ktorý chce vystupovať ako morálny kompas v boji s korupciou…

Nerobil som to a je nemožné, aby o Veronike Remišovej napísal, že nevedela ako ju odporúčam verejnosti. Ja a Veronika Remišová sme viedli spoločnú predvolebnú kampaň ako kandidáti na poslancov Európskeho parlamentu. Naša spolupráca bola dobrovoľná, pretože obaja chápeme, že v politike nie je možné bez spolupráce dosiahnuť dobré ciele. Náklady na túto kampaň sme rovnako znášali obaja.

Moje rozhodnutie opätovne kandidovať do EP sa nerodilo ľahko.

Uvedomujem si zodpovednosť, ktorú mám ako europoslanec a súčasne predseda Európskeho kresťanského politického hnutia (ECPM). Spolupracujem s kresťanskými politikmi z 19 krajín Európy, aby hodnoty vychádzajúce zo židovsko-kresťanskej tradície bolo viac počuť, národné štáty boli silnejšie a tým aj Európska únia. Dostal som ich dôveru a ako prvého Slováka ma zvolili za  svojho predsedu, čo je veľká česť, zaiste nielen pre mňa ale aj našu vlasť. Som skutočne rád, keď môžem povedať na medzinárodných fórach, že som zo Slovenska. Uvedomujem si, aké dôležité je, že spájame kresťanov z celej Európy s cieľom reevanjelizovať európsku politiku.

Preto som veľa na cestách medzi Bruselom, Štrasburgom, Bratislavou, Budmericami či inými mestami Slovenska aj celého sveta. No čas, ktorý strávim cestovaním, potom niekde chýba. Moja neprítomnosť je náročná pre celú našu rodinu, najmä však pre mojich dospievajúcich chlapcov.

No ukázalo sa, že v rozhádanej slovenskej politickej realite bolo moje rozhodovanie tým najľahším krokom. Tak ako sa nezadržateľne blížil termín uzatvárania kandidátok do EP, bolo stále jasnejšie, že možnosť kandidovať za OĽANO sa rozplýva vo vzduchu. Igor Matovič mi najprv sprostredkovane a potom aj cez médiá odkázal, že má podmienku: ak uspejem a OĽANO získa iba jeden mandát (ten môj), tak sa ho vzdám v prospech iného nekonzervatívneho kandidáta. Počuli to poslanci klubu, povedal to v médiách a vyplýva to aj z jeho blogu, kde si neraz protirečí.

Takáto podmienka je neslýchaná. Predstavuje plán podviesť voličov a porušuje etický kódex poslanca EP.

Pri osobnom stretnutí mi Igor Matovič potvrdil, že na tejto podmienke trvá. Opýtal som sa preto, či je to len jeho predstava, alebo s tým súhlasí aj predsedníctvo. Na vystúpenie tam som sa žiadal ja, nepozval ma on. Až po mojej žiadosti.

Chcel som si totiž overiť, či je to skutočne pravda a aká je ich úloha v tvorbe kandidátky do EP. Na zasadnutie predsedníctva, ktoré je nevoleným orgánom strany OĽaNO som preto prišiel s jasným očakávaním - buď jeho členovia potvrdia, že súhlasia s Igorovou podmienkou, alebo ju vyvrátia a budeme hovoriť o budúcej spolupráci. Stretnutie sa však skončilo hádkou, pretože jeho členovia si začali navzájom protirečiť a počas mojej prítomnosti sa nehlasovalo.

Ešte v tom čase stretnutia odišiel zo zasadnutia jeden člen predsedníctva a počas mojej prítomnosti sa nevrátil. Preto chcem spochybniť, že sa mohlo vôbec nejaké hlasovanie o kandidátke do EP konať a tobôž, s výsledným hlasovaním v pomere 4:3. Predsedníctvo tvorí 7 členov a ak hlasovali po mojom odchode, tak stále tam chýba jeden hlas. No jednoducho, podľa toho ako to uvádza pán Matovič to nesedí.

Vzápätí nato ma verejne pozval na kandidátku KDH jeho predseda A. Hlina. Jeho ponuku som však ako predseda ECPM nemohol prijať. ECPM je členom frakcie ECR (konzervatívci), zatiaľ čo KDH je v konkurenčnej frakcii (EPP - ľudovci), ktorá má pravidlo, že člen ECPM nemôže ani na národnej úrovni kandidovať za stranu, ktorá je členom EPP. Musel by som sa vzdať členstva v ECPM aj v ECR, čo by mohlo znamenať zastavenie spolupráce kresťanských politikov v rámci ECPM.

Túto okolnosť som komunikoval aj pánovi predsedovi Alojzovi Hlinovi viackrát a napriek tomu ma marketingovo pozýval na kandidátku do KDH cez FB. Som však otvorený spolupracovať s KDH v rámci Európskeho parlamentu, ako som bol nakoniec aj doteraz.

Situácia v Európe je vážna a nemôžeme si dovoliť strácať čas nebiblickým, ako aj neetickým konaním. Európsku úniu už v týchto voľbách čaká rozhodujúci zápas o ďalšie smerovanie.

Z rozhovorov s kolegami z EP viem, že mnohí skúsení kresťanskí politici z rôznych krajín EÚ  sa po tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu už nevrátia. O to dôležitejšie je, aké hodnoty budú presadzovať novozvolení poslanci, ktorí budú niesť zodpovednosť za budúcnosť Európy.

Dnes je zrejmé, že po brexite sa uskutočnia zásadné rozhodnutia. V hodnotových otázkach budú noví europoslanci čeliť snahe o nastolenie tzv. nových ľudských “nadpráv”.  Preto považujem za dôležité, aby v takto rozhodujúcich časoch aj Slovensko malo v EP zástupcov, ktorí budú hodnotovo vyprofilovaní, budú mať skúsenosti s európskou politikou a nebudú strácať čas tým, že sa budú potrebovať zorientovať. Ja aj Anna Záborská sme pripravení pokračovať vo výkone mandátu od našich voličov už od prvého dňa.

Práve preto sme sa rozhodli ponúknuť slovenským kresťanom politickú alternatívu - Kresťanskú úniu. Na jej kandidátke do eurovolieb sa stretli kresťania rôznych denominácií, ženy aj muži, zastupujúci všetky regióny aj generácie. Ponúkame spoluprácu, nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Lebo ak chceme ako kresťania niečo dosiahnuť, musíme sa spájať a podporovať.

Chcem sa ešte trošku vrátiť k mojej činnosti v NRSR, kde som pôsobil 2 roky. Za ten čas som podal 21 návrhov, ktoré sa napr. týkali zakázaniu vstupu poslancov NR SR v podnapitom stave do rokovacej miestnosti, ochrany rodín pred exekúciami, mediátorstva v rozvodovom konaní  atď. Tu je link, kde sa môžete dočítať viac. Nevenoval som sa len jednej téme, ako bolo chybne intepretované v blogu pána Matoviča. Za túto spoluprácu som vďačný bývalým kolegom - opäť jemu, ako aj ostatným vtedajším kolegom poslancom NR SR.

Na záver by som chcel vyzvať kresťanských politikov, aby sa ohradili voči osobným útokom, osočovaniu a nepravdám. Možno dnes naše cesty idú jedna vedľa druhej, ale keď sa raz v budúcnosti stretnú, nesmie nás ťažiť bremeno zlých vzťahov.

Dnešný svet zvádza bitku o kresťanské hodnoty, o zachovanie nášho životného štýlu. Netreba nám brojiť medzi sebou, pretože sme všetci naliehavo potrební na omnoho väčšom bitevnom poli. Preto sa, prosím, zamerajme na to, aby sme ponúkli dobrú alternatívu pre konzervatívnych voličov a v EP bolo čo najviac kresťanských politikov. Sú tam potrební ako soľ.

 

Branislav Škripek

Inzercia

Poslanec Európskeho parlamentu a predseda Európskeho kresťanského politického hnutia (ECPM). Kandidát na poslanca EP za Kresťanskú úniu. K aprílu 2019 bol vyhodnotený ako najvplyvnejší slovenský europoslanec.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Pošlime viac kresťanov do Bruselu

Pošlime viac kresťanov do Bruselu

Na prvý pohľad sa môže zdať, že voľby do Európskeho parlamentu sú zbytočné a pre Slovákov nedôležité. Preto bolo v minulosti voliť málo ľudí. Lenže tento rok to tak nemôže byť. Ja som sa viackrát vážne znepokojil, keď nám začali z Bruselu chodiť čudné správy o dokumentoch ako bol Estrela, Lunaček a ...

Blog
Ján Kollár rozumel európskej integrácii viac ako dnešní politici

Ján Kollár rozumel európskej integrácii viac ako dnešní politici

V 19. storočí zrodil náš národ viaceré veľké postavy. Jednou z nich je nepochybne Ján Kollár. Dnes sa tento gigant svojich čias vynára pred našimi očami iba v hmle. Málokto si pri ňom povie viac ako to, že je autorom  básnickej skladby Slávy dcera. Podľa veršu „neb raději k velikému přichyl tomu tam se dubisku“, ho mnohí mylne považujú za „apoštola“ rusofilstva. Jeho idea bola však iná a v rôznych podobách žije dodnes.