Pocta Jánovi Volkovi

Vážme si ho v prvom rade ako človeka s názorom, ktorému sa podarilo stať vynikajúcim športovcom.

Po Petrovi Saganovi máme na Slovensku ďalšieho športovca, na ktorého môžeme byť mimoriadne hrdí – Jána Volka.

P. Sagan je trojnásobným majstrom sveta v cyklistike, no napriek tomu si zachováva úprimný šarm, zdvorilosť, úctu ku kolegom.  

Ján Volko sa ešte nestal majstrom sveta, no na posledných halových pretekoch trónil medzi Európanmi a skončil ako najlepší z nich, celkovo na šiestom mieste.

Pozorne som sledoval jeho finálové vystúpenie, zaujal ma hneď pri nastupovaní na atletickú plochu. Každý z ôsmich finalistov vbehol do haly v žiari ohňostrojov a každý vystrúhal divadelné gesto. Jeden napínal svaly, druhý sebavedomo vztýčil prst. A Ján Volko? Prežehnal sa.

Nevedno, či náboženský úkon J. Volka obmäkčil Nebesia, no do cieľa dobehol ako najlepší Európan.

Ani po dobehu nenapínal svaly, ostal skromný. Nielen pre výkon, ale aj pre správanie som bol na neho ako na Slováka hrdý.

No nemyslite si, že ospevujem nedostatočné sebavedomie J. Volka. On je sebavedomý dostatočne, inak by nedosahoval takéto výkony. Na druhej strane si uvedomuje, že je tu niekto, kto ho obdaril talentom, a zároveň stavia limity jeho telu.

Vzácne u J. Volka je to, že je oddaný vyššej myšlienke, nehľadá len toporné sebauspokojenie, ako často vídame u vrcholových atlétov.

Nemyslím si, že hrdosť na kus zeme, odkiaľ pochádzame, pestujú fyzické výkony športových reprezentantov. Výkon športovca s dvojkrížom na hrudi určite poteší, no prínosom pre spoločnosť je až vtedy, ak vzbudí pozitívnu emóciu podoprenú jeho vnútorným prístupom, ktorá je hodná nasledovania.

J. Volko ukazuje, ako môže skvelý výkon spojený s výrazným charakterom významom prerásť hranice Slovenska. Na J. Volka som hrdý ako na Európana.

J. Volko sa podobne ako P. Sagan hlási k našim starým európskym hodnotám. Dnes to už nie je samozrejmá vec.

Vrcholoví športovci sú na trhu často na predaj. A tak vidíme súťažiť vo farbách bohatých arabských štátov donedávna afrických atlétov, hrať za národné týmy v Európe čínskych stolných tenistov či vidieť na súpiskách východoáziských hokejových reprezentácií naturalizovaných Kanaďanov.

J. Volko, P. Sagan a dúfajme, že čoskoro aj ďalší, sú Slovákmi, Európanmi a nimi aj ostanú. Multietnickú pestrosť sveta, bez ktorej by bol život na našej planéte nudný, držia stále v kurze.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo