Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. január 2018

Pro - lifer Trump

Donald Trump ako prezident USA čelí veľkej kritike v rôznych krajinách sveta, zvlášť v krajinách EÚ. Stal sa dennodenným terčom ideologicky motivovaného zosmiešňovania zo strany novinárov neustálym vyzdvihovaním negatívnych čŕt jeho povahy. K totálnemu odsúdeniu Trumpovej politickej kariéry prispela aj nedávno publikovaná kniha Michaela Wolffa „Fire and Fury: Inside the Trump White house“ (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu). Slová, ktorými Trump reagoval na konflikt so Severnou Kóreou, sa stali hlavným motívom na otvorenie diskusie, či je prezident duševne stabilný a spôsobilý na vykonávanie svojej funkcie. Zdá sa, že Wolff kritikou washingtonského establišmentu predpovedá prezidentovi jeho skorý koniec.

O to väčšie je prekvapenie, že práve v USA obdržal Trump cenu „Malachi Award“ za jeho osobnú angažovanosť vo veci ochrany života. Stal sa „pro life osobnosťou roka“. Organizácia „Operation Rescue“, ktorá cenu za pro life aktivity každoročne udeľuje, je kresťanskou organizáciou so sídlom v Kansase. Bola založená v roku 1985 a odvtedy na jej čele stojí Troy Newman. Operation Rescue sa v minulosti zaslúžila o zatvorenie viacerých potratových kliník v Kalifornii a  Kansase. Centrála organizácie sa nachádza v jednej z najväčších kansaských potratových kliník, ktorú sa ochrancom života podarilo v roku 2006 zrušiť. Každý rok táto organizácia vyznamenáva tých, ktorí sa zvláštnym spôsobom pričinili o ochranu nenarodených. Organizácia na ochranu života poďakovala prezidentovi,  že napriek veľkému odporu dodržal predvolebné sľuby a podnikol kroky na ochranu života. Troy Newman, predseda organizácie, v laudáciu uviedol: „Dokázal, že je naozaj pro life prezidentom, akého potrebujeme. Svoje výroky za život uviedol do praxe ako nikto iný pred ním“. Od príchodu do prezidentského úradu 

  • Trump povolal na Najvyšší súd sudcu Neila Gorsucha, ktorý je pro life.
  • Odmietol medzinárodným organizáciám, ktoré podporovali potraty, peniaze z verejných zdrojov,.
  • Ministerstvo spravodlivosti Trumpovej vlády začalo vyšetrovanie voči Planned Parenthood kvôli ilegálnemu zaobchádzaniu s telesným časťami zabitých detí.
  • Trump aktivizoval v parlamente pro life zákonodarstvo pod názvom „Pain – Capable  Unborn Child Protection Act“ (zákon na ochranu nenarodeného dieťaťa pred možnou bolesťou), ktorý bol schválený veľkou väčšinou 3. októbra 2017 v Snemovni reprezentantov  a postúpil do Senátu.
  • Podporil zákonodarstvo zakazujúce financovanie Planned Parenthood  a zrušil dekrét z čias Baracka Obamu, ktorý nútil USA financovať túto organizáciu z verejných zdrojov. Odteraz môžu jednotlivé štáty financovanie zastaviť.
  • Povolal do vlády a na vysoké úradnícke posty veľký počet ochrancov života
  • Trumpova vláda nariadila zdravotníckym zariadeniam a ostatným vládnym ustanovizniam dodržiavať líniu pro life na ochranu nenarodených detí.
  • Dbá na to, aby náboženské a morálne  presvedčenie všetkých občanov USA bolo chránené pred Obamacare, ktorá ich nútila hradiť prostriedky na umelý potrat. Stále sa pracuje na tom, ako Obamovu zdravotnícku reformu zrušiť a nahradiť novou.

Všetko to, čo prezident Trump pre záchranu života urobil, odkrýva druhú stránku jeho prezidentskej činnosti. Je to oblasť, ktorú si svetové médiá nevšímajú a neúprosne podsúvajú Wolffove videnie amerického prezidenta. Avšak mnohé nepresnosti, ktoré Wolff v knihe uvádza, sa podľa novinárky  Susan Glasser dajú nazvať aj chybami. Pravidelná korešpondentka, ktorá sa dvakrát do mesiaca zaoberá životom amerického prezidenta dokonca tvrdí, že kniha môže uvádzať i väčšie nepresnosti, nakoľko čerpá poväčšine z prostredia Trumpových protivníkov.

Európske krajiny, ktoré trpia stratou pamäti o svojom kultúrnom kresťanskom dedičstve môžu o takomto type prezidenta iba snívať. Na Slovensku často používané klišé, že „všetko zlo prichádza zo Západu“ budeme musieť upraviť na „nie len zlo prichádza zo Západu“. Zvlášť teraz pri voľbe českého a v budúcnosti aj slovenského prezidenta si musíme uvedomiť, že mnohé postupy voči nenarodeným sme nedokázali ani pomenovať a nie ešte zavádzať patričné opatrenia. A naši prezidenti sa o agende nenarodených nezmieňujú ani v predvolebnej kampani a ani ich nepovažujú za prioritu počas vykonávania prezidentskej funkcie. Nezostáva nám  nič iné, ako s obdivom a vďačnosťou sledovať kroky „tvrdo kritizovaného“ amerického prezidenta a dúfať, že raz aj v EÚ sa nájdu prezidentskí kandidáti chrániaci nie len náboženské práva občanov ale aj práva tých, ktorí sa chceli ako občania narodiť.

 

 

 

 

Inzercia

 

 

 

 

 

bývalá veľvyslankyňa SR pri Svätej stolici

Odporúčame

Blog
Katolícka škola bez otca a mamy

Katolícka škola bez otca a mamy

. Nebezpečenstvo gender ideológie sa neustále zväčšuje adekvátne k tomu, ako rýchlo a atraktívne sa dokáže šíriť zlo. Pre človeka uznávajúceho tradičnú rodinu zostáva stále nezodpovedaná otázka ako ochrániť naše deti pred budúcimi útokmi, prípadne možnou diskrimináciou a prenasledovaním. Vychádzam z Dreherovej knihy „Benediktova voľba“ a citujem slová Kinzera: „.........existuje skutočná potreba kultúrneho oživenia a obnovy nie mimo cirkvi ale vo vnútri cirkvi, ktorá sa musí udiať pred tým, ako by sme mohli uvažovať o oveľa dlhodobejších cieľoch“.

Blog
Pane, aj na mňa si sa pozrel

Pane, aj na mňa si sa pozrel

Evanjeliový úryvok tejto nedele (Jn 1,35-42) opisuje povolanie prvých Ježišových učeníkov. Učeníctvo je cesta, na ktorej sa rodí aj naše povolanie. Ide o dynamickú udalosť, ktorá nekončí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.