Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. október 2017

Októbrová stávka

Október je v katolíckej tradícii mesiacom, ktorý podčiarkuje mariánsku úctu. Nie som odborníkom na túto časť teológie, ale pár myšlienok mi v hlave vŕta už niekoľko dní.
Októbrová stávka

Na jednej strane by sme mohli povedať, že postava Panny Márie sa stala akýmsi katolíckym folklórom, ktorý poskytuje emocionálne a kultúre „vyžitie“ určitej skupine obyvateľstva. Preplnené výklady, svetielkujúce plastové sošky, sladké pobožnosti a monotónne, nekonečné opakovanie toho istého Zdravasu. Vskutku, nie je to veľmi príťažlivý obraz, zvlášť keď na vás z každého druhého bilboardu hľadí sporo odetá slečna s akciovou ponukou na kúpu motorovej píly alebo záhradných dlaždíc. Tu by sme mohli naše uvažovanie aj zastaviť, veď sme sa dopracovali k celkom uspokojivému záveru. Na čo ďalej riešiť tie kostolné veci, keď nám do oka padlo niečo príťažlivejšie? Už, už by som aj... no jedna vec mi vŕta v hlave: môže byť „ne - príťažlivosť“ úcty k Panne Márii oproti príťažlivosti slečny z reklamy dostatočným záverom takmer 2000 ročného fenoménu súvisiaceho s osobou tej, ktorú mnohí označujú za Božiu Matku?

Úcta je určitá forma vzťahu, ktorý prechovávame k druhej osobe. A možno by sme sa zhodli na tom, že prejav úcty by mal zodpovedať druhu a hĺbke vzťahu. Iný vzťah bude mať k mužovi jeho žena, jeho syn alebo kolega v práci. A podľa tohto vzťahu by sa mala realizovať aj ich úcta. Teda úcta k osobe by mala byť priamoúmerná vzťahu, aký s ňou máme. V našom prípade, úcta k Márii by mala mať takú formu, aký vzťah s Máriou máme. Ak s Máriou nemáme žiaden vzťah, potom sa tradičná forma úcty k nej, s akou sa stretávame v katolíckych chrámoch, stáva nevydarenou komédiou, ktorá je skôr na zaplakanie. S prehlbovaním vzťahu, sa však mení aj forma úcty. Preto úcta, ktorú Márii prejavuje človek s hlbokým vzťahom k nej, bude asi nepochopiteľná a divná pre toho, kto ju pozná len z výkladových skríň katolíckych náboženských obchodov. A naopak, môže sa stať, že tento človek, prechovávajúci vrúcny a hlboký vzťah k Ježišovej matke, nebude mať pochopenie pre negatívny postoj 15 – ročného gániaceho chalana so skateboardom v ruke.

Ako z toho všetkého vyjsť? Poďme sa staviť, skúsme niečo podobné Pascalovej stávke. Urobme Márii ponuku, v ktorej dáme do hry niečo cenné. Prečo práve stávka, nenesie to so sebou azda závan rúhania sa? Inšpiroval ma nový slovenský blahoslavený, salezián don Titus Zeman. Keď ako malý chlapec vážne ochorel, niečo podobné s Máriou vyskúšal. Dal do hry svoj život, ponúkol jej, že sa stane saleziánom – kňazom, ak ho zachráni a uzdraví. Titus vyzdravel, Mária stávku prijala a splnila svoju časť. Potom sa on rozhodol bez výhovoriek splniť tú svoju. O úcte k Panne Márii sa toho asi neoplatí príliš veľa hovoriť, koniec koncov tak ako sa asi neoplatí priveľa hovoriť o viere. Toto sú skutočnosti v našich životoch, ktoré musíme ochutnať, do ktorých sme volaní vstúpiť. Uzavrieť stávku, v ktorej pôjde o to, čo je dobré a správne, ponúka každému jedinečnú možnosť zistiť, či je za prvým dojmom ne - príťažlivosti vyblednutej sadrovej sošky čosi viac, alebo nám postačí slečna z akcie na motorovú pílu.  

Inzercia

Odporúčame

Blog
Na počiatku bolo vedomie 2

Na počiatku bolo vedomie 2

Z predchádzajúceho článku vyplýva, že nadobudnutie nášho vedomia bolo predpokladom toho, aby sme sa stali slobodnými a mohli sa z vlastnej vôle rozhodnúť pre Stvoriteľa. Zlo je v tomto prípade druhá možnosť voľby, niečo, čo je sa javí ako nevyhnutná podmienka – akoby muselo existovať, aby sme mali možnosť výberu. Je teda možné, aby raz zaniklo? Nezanikla by spolu s ním aj naša sloboda? Pravdepodobne áno.