Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. september 2017

Bojí sa toho ako Lidl kríža!

Český humor mám veľmi rád a zaujala ma karikatúra z poslednej kauzy o odstránení krížov na výrobkoch vrámci gréckeho týždňa v Lidli.
Bojí sa toho ako Lidl kríža!

Lidl je známy tým, že je lacný. Lacná a úplne zbytočná bola aj jeho posledná kauza. Úplne by postačilo, keby do letáku odfotili Akropolu alebo na "grécke" výrobky (Made in Germany resp. Poland) namaľovali dórsky či jónsky stĺp a nikto by ani nepípol. Ale oni tam dali kostoly, z ktorých však vymazali kríž. Rovnako lacné je aj "vysvetlenie" Lidlákov z Bruselu: vraj tak urobili kvôli rešpektovaniu rozmanitosti. To je ako keby vybielili černocha a indiána kvôli rešpektovaniu farebnosti. Prúser z toho mali Lidláci nielen u nás a v ateistickom Česku, ale aj v liberálnom Belgicku. Nuž ale nechajme teraz Lidl Lidlom a pozrime na tú karikatúru z inej strany, oveľa dôležitejšej. Nebyť tej karikatúry, ani by mi to nenapadlo.

Kríž na kostole je vlastne paradox: nádhera kostola, vnútorná aj vonkajšia, je korunovaná na samom vrchole niečím, čo kedysi dávno slúžilo ako nástroj na krutú popravu. Ako keby sme na nádhernú stavbu mestskej radnice dali na vrchol gilotínu, šibenicu, elektrické kreslo alebo rovno model plynovej komory. Kríž na kostole nie je na ozdobu, ale má symbolizovať bolesť a utrpenie nielen nášho Spasiteľa, ale aj to naše, ľudské. Kríž na kostole nám ukazuje, že to utrpenie má zmysel, aj keď je niekedy neznesiteľné. Kríž na samotnom vrchole kostolnej veže nám ukazuje, že to utrpenie má veľkú hodnotu (dokonca väčšiu ako celoročný obrat Lidlu). Aj keď nás za to nikto neocení, ani finančne a často ani slovom. Ten kríž je aj našou realitou. A podobne ako Lidláci, aj my si túto realitu radi upravujeme, tak ako sa nám to hodí, retušujeme si svet na svoj obraz. Deti s downovým syndrómom zlikvidujeme ešte pred narodením (aby náhodou niekto netrpel), starých ľudí nechávame umierať v nemocnici za plachtou, aby sme nevideli ich utrpenie. Pred kolegom, susedom, kamarátom, či rodinou svoje problémy zakrývame a na Facebooku nahodíme masku úspešného supermana. Zo svojho života vyretušujeme ľudí, ktorí nám nejakým spôsobom nevyhovujú, lebo nespĺňajú naše predstavy alebo nerobia to, čo od nich očakávame: odhodíme kamaráta, brata, manželku, rodičov, lebo sú nám už na obtiaž. Každý z nás si spomenie na príklad zo svojho života, kedy sme nejaký kríž odmietli niesť. Jednoducho robíme presne to isté, čo Lidl: odstraňujeme kríže zo svojich životov. Často si to "odnesie" aj samotný Spasiteľ, na ktorého kvôli svojmu ťažkému krížu zanevrieme (Bože, prečo práve ja, prečo práve takto a prečo práve teraz?).

Lenže má to dva problémy: Ten kríž síce odstránime, ale len navonok, virtuálne, presne tak ako v Lidli. Pravdu ale nevyretušujeme, kríže na kostoloch na ostrove Santorini stále sú, taká je realita, či sa nám to páči alebo nie. A rovnako kríž bude prítomný aj v našom živote, aj keď sa tvárime, že nie. Druhý problém je ale zásadnejší: samotný Spasiteľ nás k prijatiu kríža priamo vyzýva: "Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma." Petrov návrh "to sa Ti nesmie stať Pane" bol nemilosrdne zhodený zo stola slovami "Choď mi z cesty, satan! Na pohoršenie si mi, lebo nemáš zmysel pre Božie veci, len pre ľudské!" Retušovaním kríža z nášho života my sami retušujeme podstatnú časť evanjelia: nepríjemnú, vyrušujúcu, zraňujúcu, takú, ktorá sa nás dotýka na najcitlivejšom mieste.

Preto prosím všetkých nás (aj seba), ktorých Lidl právom naštval, aby sme sa zamysleli najprv nad tým, či aj my nerobíme presne to isté. Vymazať kríž zo svojho života je lacné rovnako ako Lidl. A zľavy sú niekedy také lákavé. Poznám to z vlastnej skúsenosti, veď už som sa párkrát v živote na rôzne výhodné akcie nechal nachytať aj ja...

 

Zdroj: titulný obrázok prevzatý z Facebooku.

Inzercia

Konzervatívny katolík - hriešnik plný vďaky...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.