Extrémizmus podľa Mistríka

Odhaľovať a demaskovať extrémizmus je dobrá a užitočná vec. Ak ale niekto začína vidieť extrémizmus všade, je to na škodu veci.

Treba hodnotiť pozitívne ak sa v dnešnej dobe niekto zaoberá hrozbou extrémizmu, jeho vysvetľovaním a poukazovaním na jeho korene. Je zlyhaním spoločnosti, ak si nechá ovládnuť časť mládeže iracionálnymi a nebezpečnými myšlienkami, ktoré priamo alebo nepriamo plodia nebezpečné a násilné správanie.

Ešte pozitívnejšie treba hodnotiť, ak záujem o predchádzanie extrémizmu ide z pedagogického prostredia, ktoré má priamy vplyv na výchovu mladých generácií. Čo si mám ale myslieť o názore, ktorým sa  v  rozhovore pre Denník N prezentuje Erich Mistrík, ktorý hovorí, že „klasická ukážka extrémizmu je Pochod za život. To je extrémizmus ako hrom.“

Zaujímalo by ma, na základe čoho považuje snahu o lepšiu ochranu ľudského života za extrémizmus? V čom boli požiadavky pochodu extrémistické? Je podľa neho extrémizmom pomáhať tehotným matkám v núdzi, snažiť sa o zvýšenie humanizácie v zdravotníctve, vytvárať predpoklady na zníženie počtu umelých potratov, zlepšovať rodinnú politiku, aby mohli mladé rodiny ľahšie prijať deti? To si naozaj myslí, že státisíce ľudí, ktorí na pochodoch boli, ktorí ich sledovali doma pri televíznych obrazovkách alebo ich vnútorne podporovali, sú extrémistami?

Je mi smutno z takýchto názorov, aké šíri p. Mistrík. Namiesto toho, aby sa vytváral priestor na spájanie síl zo širokého okruhu občianskej spoločnosti v boji proti extrémizmu, aby sa vytvárali mosty k spoločnému postupu proti týmto negatívnym javom, niekto tu naopak spoluprácu znemožňuje a vytvára hrádze.

Nemôžem sa zbaviť dojmu, že podľa Mistríka je extrémista kdekto. Pretože ak je extrémizmom Národný pochod za život, potom je extrémizmom aj ... - tu radšej nič nenapíšem, nech si doplní každý sám. Nerád by som totiž dal príležitosť rovnakej nerozumnosti ako mnou kritizovaná pán.

Definovať niekoho ako extrémistu za to, že má vyhranený názor alebo odlišný názor, je absolútne nedostatočné. Ba povedal by som, že takto definovať extrémizmus, je extrémne nebezpečné. Čím viac a čím širší okruh ľudí bude takto označovaný za extrémistov, tým menej bude spoločnosť schopná identifikovať a pomenovať skutočný extrémizmus. Zahmlením tohto výrazu do všeobecnej definície, ktorá sa hodí prakticky na každú skupinu, či človeka, je vodou na mlyn skutočnému extrémizmu. A to, predpokladám, nechceme.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo