Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. február 2017

Kde bývaš? V kostole. (Fotovýber)

Dizajnové prestavby kostolov na rodinné domy.
Kde bývaš? V kostole. (Fotovýber)

Pred niekoľkými desaťročiami by nikoho v Západnej Európe nenapadlo, že stručné slovné spojenie "z kostola domov" môže mať iný ako zaužívaný význam cesty z kostola domov. Doba však vychytrale prehĺbila jeho zmysel i o doslovný význam. Ten bol dovtedy v realite nemysliteľný alebo nanajvýš zriedkavý. Návštevnosť bohoslužieb z roka na rok klesala, sila ťahaných chválospevov pozvoľna chradla a šepot modlitieb bolo počuť čoraz zriedkavejšie. Odslúžila sa posledná nedeľná bohoslužba pre hŕstku miestnych a napokon i posledný farár definitívne a nenávratane opustil svoj kostol. 

Čo ale s kostolom? Logická dilema, ktorú musia následne v cirkvi riešiť. "Predať a to komukoľvek," tak znela odpoveď na danú otázku v niektorých cirkvách a zboroch.

Nočná mora kňazov, kde síce máte kostol, ale nemáte spoločenstvo veriacich, je naopak vítaným javom u inej záujmovej skupiny. Táto komunita nevníma veriacich v kostole len ako samozrejmú náplň kostolných lavíc a poslucháčov kázní, ale vidí osobu, pocit a účel v priestore. Mnohí túžia dostať možnosť mentálne sa napojiť na prácu dávno zosnulých murárov, projektantov a architektov a obohatiť pôvodný účel o gusto súčasnosti, o ktorom sa pôvodným staviteľom nikdy ani len nesnívalo. Šanca uspokojiť túto túžbu vyvoláva u mnohých súčasných architektov a nadšených laikov väčšiu radosť, ako je stavba novej budovy. Následne je už len krôčik ku kacírskej myšlienke, prečo neprerobiť nepotrebný kostol na rodinný dom! 

Ak máte financie, energiu na prestavbu a boj s pamiatkovými úradmi a nevadí vám, že s vysokou pravdepodobnosťou na vykurovaní miniete majland, máte príležitosť oslobodiť sa od zaužívaných schém priestorového plánovania. Tento rozlet fantázie a myslenia je v našich končinách limitovaný nielen rozpočtom ale i urbanistickou realitou uniformného brizolitového moru na dedinách a zateplených socialistických panelákov v mestách.  Genius loci chrámov bol vysedený, vykľačaný a vyspievaný desaťtisícmi veriacich a stovkami kňazov v priebehu dlhých desaťročí a stáročí. Pre niekoho je to bláznovstvo, zvrhlosť či rúhanie. Pre iného fascinujúci pocit oslobodzujúcej a ľahkej dekadencie zaspávať s partnerom v posteli na miestach, kde veriaci cítili prítomnosť Najvyššieho. Alebo oslavovať životné úspechy a udalosti prípitkami a štamprlíkmi pozdvihovanými ku kamennej klenbe, ku ktorej človek-milión  pokorne zdvíhal svoj zrak, keď prosil o pomoc prežiť rany osudu.  

Napriek nesúhlasu s takýmto osudom, sú nepotrebné kostoly bez veriacich realitou. V drvivej väčšine je škoda, ak sa kostoly dostanú do rúk jednotlivcov a prestanú slúžiť miestnej komunite alebo verejnosti aj inak ako spirituálne stredisko. Na druhej strane je fascinujúce nazrieť za zamknuté brány týchto odpredaných "rodinných kostolov" a vidieť ako majitelia zúžitkovali ponúknutý priestor. Viete si sami predstaviť žiť v kostole? Ako ho využiť? Ako ho prerobiť? Ako zariadiť?

V texte máte možnosť zhodnotiť prestavbu 19 chrámov, ktoré v súčasnosti plnia už len funkciu obytných priestorov. Kostoly sú rozdelené do skupín podľa charakteristických čŕt, ktoré ich spájajú. Jednotlivé prestavby sa líšia výškou investície, potenciálom prameniacim v charaktere a slohu kostola,  štýlom vedenej rekonštrukcie, rozdelením a využitím priestoru i interiérovým vybavením. V neposlednej rade zohráva úlohu vkus vlastníka.

Voľný priestor

1.) Chicago, USA

Subjektívne hodnotenie: (2/10) 

exterior of church with bell tower and stained glassAndrew Sudds balcony of converted church houseguest bedroom in church housechurch hall converted into living room with couchespantry under arched door to pulpit

2.) Bedfordshire, Veľká Británia

Subjektívne hodnotenie: (3,5/10) 

3.) San Francisco, USA

Subjektívne hodnotenie: (5/10) 

church house converted details: #7 Converted Church In San Francisco | Churches Converted Into Luxury Homes | Image Source: i-decoracao.com

4.) Jersey City, USA

Subjektívne hodnotenie: (8/10)

church conversion 1860 duplex loft ny4church conversion 1860 duplex loft ny2church conversion 1860 duplex loft ny2 prime regchurch conversion 1860 duplex loft ny3

Svojpomocná prestavba menších kostolov

5.) Suffolk, Veľká Británia

Subjektívne hodnotenie: (3,5/10) 

6.) Lincolnshire, Veľká Británia

Subjektívne hodnotenie: (4,5/10) 

Impressive property: Old Church House has been careful restored to keep the original stained glass, windows, church tower and even the altarSitting room: The Grade II-listed building, on the market for £450,000, includes the church atrium and an ornate stone lychgateWhat's for dinner? The kitchen has intricately patterned original tessellated tiled flooring in the former chancel areaSleeping quarters: A staircase leads to three bedrooms, two of which area en-suite - both with exposed brick and beam workStepping up in the world: The property in the village of Cold Hanworth also includes a cloakroom, breakfast room and reception hallBunk beds: One of the three bedrooms forming part of the unusual property, which is a Gothic church with its own graveyardBathroom: The property in Lincolnshire is the perfect house for ghoulish home-hunters with a taste for the macabreTime to relax: The home sits under a Gothic stone tower, crowned by an elaborate octagonal spire, peeping above the slate-covered gablesImpressive: The home boasts a breakfast bar overlooked by the dazzling light cast by windows of jewel-bright stained glassSpacious: The property has a ground floor measuring 1,143 sq ft, while the first floor has 1,116 sq ft available to owners

7.) Northumberland, Veľká Británia

( Kúpna cena £92,000, investície ďalších £300,000)

Subjektívne hodnotenie: (6,5/10) 

Rodinné a dizajnové prestavby

8.) Bazel, Belgicko

Subjektívne hodnotenie: (8/10) 

9.) Forest-in-Teesdale, Veľká Británia

Subjektívne hodnotenie: (8/10) 

church converted into modern home 1church converted into modern home 2church converted into modern home 7The Chapel by Evolution Design (4)church converted into modern home 3church converted into modern home 8church converted into modern home 5church converted into modern home 4church converted into modern home 11church converted into modern home 14church converted into modern home 15The Chapel by Evolution Design (3)

Moderné prestavby

10.) Londýn, Veľká Británia

Subjektívne hodnotenie: (6/10) 

11.) Brisbane, Austrália

Subjektívne hodnotenie: (6/10) 

Inzercia

12.) Ontario, Canada

Subjektívne hodnotenie: (7/10) 

13.) Richmond, Veľká Británia

(Na predaj v roku 2012 za £9,500,000)

Subjektívne hodnotenie: (7,5/10) 

14.) Brighton, Austrália

Subjektívne hodnotenie: (7/10) 

Biely interiér

15.) Utrecht, Holandsko

(Na predaj za  € 2 375 000)

Subjektívne hodnotenie: (7,5/10) 

16.) Londýn, Veľká Británia

(Na prenájom v rok 2015 za £3800 mesačne)

Subjektívne hodnotenie: (7,5/10) 

The Church Conversion by Gianna Camilotti (1)The Church Conversion by Gianna Camilotti (3)The Church Conversion by Gianna Camilotti (4)The Church Conversion by Gianna Camilotti (5)The Church Conversion by Gianna Camilotti (6)The Church Conversion by Gianna Camilotti (7)The Church Conversion by Gianna Camilotti (8)The Church Conversion by Gianna Camilotti (9)The Church Conversion by Gianna Camilotti (10)The Church Conversion by Gianna Camilotti (11)The Church Conversion by Gianna Camilotti (12)The Church Conversion by Gianna Camilotti (13)

17.) Utrecht, Holandsko

Subjektívne hodnotenie: (8,5/10) 

18.) Chicago, USA

Subjektívne hodnotenie: (9/10) 

Church Conversion by Linc Thelen Design (1)Church Conversion by Linc Thelen Design (2)Church Conversion by Linc Thelen Design (5)Church Conversion by Linc Thelen Design (6)Church Conversion by Linc Thelen Design (7)Church Conversion by Linc Thelen Design (14)

19.) Londýn, Veľká Británia

Subjektívne hodnotenie: (10/10) 

Church Conversion in London (1)Church Conversion in London (2)Church Conversion in London (5)Church Conversion in London (8)Church Conversion in London (9)Church Conversion in London (12)Church Conversion in London (13)Church Conversion in London (14)Church Conversion in London (21)Church Conversion in London (22)Church Conversion in London (24)Church Conversion in London (30)

 

Poznámka: Všetky fotografie sú prebrané z internetových zdrojov. Po kliknutí na obrázok budete presmerovaný k zdrojovým stránkam obrázkov.
Titulný obrázok: Kostol č.18 (Chicago, USA)

Odporúčame

Blog
Názov? A aký?

Názov? A aký?

Zákon o náboženských spoločnostiach, alebo lepšie, zmena kvóty z 20 000 na 50 000 prináša do spoločnosti diskusiu. Diskusiu o strachu a o riešení silou, silou väčšiny. Diskusia tvorí peknú kulisu spoločnosti v ktorej žijeme.