Loviť medzi Rómami v Lomničke je také ľahké

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Loviť medzi Rómami v Lomničke je také ľahké

Keď človek uvidí tú biedu, má chuť zutekať. Keď pozisťuje viac, zúpnie. A keď sa dozvie, že aj z tejto biedy dokáže ešte niekto ťažiť a loviť hlasy vo voľbách, už len nechápavo krúti hlavou.

V Lomničke som bol pred dvoma rokmi. Písal som knihu o Rómoch, a tak som navštevoval rozličné kúty Slovenska. Do tejto odľahlej dediny v Staroľubovnianskom okrese ma priťahovali dve veci – čisto rómske osídlenie miesta a misia rehoľných sestier v strede dediny.

Keď z diaľky uvidíte vežu kostola zo 14. storočia, máte pocit, že vás privíta jedno z typických mestečiek tohto dakedy vyspelého regiónu. No ako prídete bližšie, pochopíte, že stará sláva je dávno preč. Bývalí nemeckí obyvatelia sú preč, domy sú ošarpané, zničené, dedinou sa kľukatí cesta plná pobehujúcich detí a prizerajúcich sa dospelých.    

V čase mojej návštevy mala Lomnička 2 600 obyvateľov, z toho iba jediný nebol Róm. Odvtedy sa počet obyvateľov určite zvýšil, lebo ročne sa tu narodí stovka detí. Priemerný vek v dedine bol 18 rokov a v materskej a základnej škole bolo evidovaných vyše 730 detí.

V dedine malo prácu iba pár ľudí, ale zväčša iba príležitostnú alebo nelegálnu. Ostatok žil zo sociálnych dávok. Keď ich chodila vyplácať poštárka, sprievod jej robili policajti, ktorí sa inak v dedine objavovali len sporadicky. Pritom poštárka bola ochotná osoba a v dedine si robili starosti, kto ju nahradí, keď odíde do dôchodku.

Do dediny sa nikto nehrnie a kto sa tu zvonku predsa objaví, berie to ako misiu, poslanie. Platilo to o miestnych kňazoch, ktorých pastorácia mala širšie rozmery ako kdekoľvek inde. Napríklad vo farskej záhrade pestujú plodiny, aby miestnych Rómov priučili ich pestovaniu.

Osobitné poslanie si tu plnia školské sestry svätého Františka. Rehoľnice učia miestne rómske deti úplne bežné veci, v podstate s nimi iba žijú, ukazujú im pozitívny príklad. Nejde však o žiadnu prechádzku ružovou záhradou. Napriek zanietenosti a oddanosti tejto misii majú sestry raz do mesiaca nárok na pár dni voľna mimo dediny, inak by to v tomto gete ťažko vydržali.

Do Lomničky sa nikto iný nehrnie. Až na jednu výnimku – keď príde čas volieb. Vtedy je zrazu pre kandidátov do zastupiteľských orgánov rómsky hlas cenný ako ktorýkoľvek iný. A v Lomničke je šanca získať jednou aktivitou veľa hlasov, lebo ide o masu potenciálnych voličov, ktorí žijú v rovnakej biede a každé prilepšenie je pre nich lákavé.

Podľa medializovaných správ získala v marcových parlamentných voľbách drvivú väčšinu preferenčných hlasov v dedine dvojica kandidátov na poslancov Národnej rady SR. Oprávnene vzniklo podozrenie, že svojich voličov motivovali, aby ich zakrúžkovali.

Je nepredstaviteľné, aby miestni Rómovia konali z vlastného presvedčenia. Táto enkláva je uzavretá do seba a panuje v nej atmosféra, že celá spoločnosť ju nechala napospas. Ako som Lomničku spoznal, neverím, žeby sa tu presadil názor, že poslanci z Bratislavy niekomu z miestnych v budúcnosti pomôžu. Tak prečo by mali hlasovať a ešte dokonca ešte hlasovať za niekoho, koho vôbec nepoznajú?

Tento prípad by sa mal dôkladne vyšetriť a vinníci potrestať. Po prvé preto, že poukazuje na hrubé ovplyvňovanie voličov, a tak znevažuje inštitút demokratických volieb.

Po druhé preto, že robí medvediu službu všetkým, ktorí majú skutočne záujem zaoberať sa  rómskou otázkou. Rómov len utvrdzuje v tom, že spoločnosť ich zneužíva, preto sami nevykonajú nič na zlepšenie svojej situácie. Radikálov nabáda k ešte hrubším vyjadreniam proti Rómom. A veľkú časť spoločnosti ponecháva v presvedčení, že rómsky problém je neriešiteľný, lebo sami Rómovia sa nechcú zmeniť.

(Foto: TASR/ Milan Kapusta)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo