náš katolícky Halloween - radosť zo služby na strane Víťaza

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
náš katolícky Halloween - radosť zo služby na strane Víťaza

vo vyprázdnenej forme ide o to vytvoriť to najškaredšie, čo sa len dá. Pravý význam tohto dňa je opak - oslava toho najkrajšieho, čo môžeme so svojím životom urobiť - a to milovať.

Drahí oslavujúci Haloween, drahí bratia a sestry - je skvelé, že hoci mnohí z vás sa nepovažujete za veriacich, napriek tomu oslavujete náš katolícky sviatok :)

Isto viete, že ide o skratku názvu All Hallows Even (predvečer všetkých svätých). Jasné, mnohí ho poznáte iba v jeho vyprázdnenej forme, v ktorej ide o to vytvoriť to najškaredšie, čo sa len dá. Pravý význam tohto dňa je presný opak - je to oslava toho najkrajšieho, čo môžeme so svojím životom urobiť - a to milovať. Je to oslava veľkej lásky a oslava ľudí, ktorí takúto lásku na zemi žili. Pozývam nás všetkých žiť autentický život, lebo pravé šťastie je v ňom...

Kto vníma Halloween ako oslavu zla (a prípadne diabla a démonov), čiže verí v existenciu zlých duchovných bytostí, a práve to sa mu na tomto dni páči - len krátke info - ak veríš, že je diabol, potom asi veríš aj v to, že je Boh. Logicky však vychádza jeden záver - diabol nie je dokonalé zlo (ako opak dokonalého dobra Boha) - pretože "ak vezmeme každý druh dobra (inteligencia, vôľa, pamäť, energia a existencia sama), nič by z diabla nezostalo" (C.S.Lewis). Pozývam nás oslavovať a slúžiť dokonalosti a nie napodobenine, akou diabol je. Dokonalosť môže existovať len ako dokonalosť dobra.

p.s.1 - vedeli ste, že kresťania nezobrazovali diabla s rohami, vidlami, kopytami a podobne preto, že si mysleli že tak vyzeral? Charakterizovali démonov v smiešnych kostýmoch mnoho storočí, aby tak ukázali, že sa ich netreba báť. Sú predurčení na istú prehru. Ja chcem stáť na strane Víťaza....

p.s.2 - tento text je len úvod. Pre hlbšie pochopenie dnešného dňa nech sa páči, niečo autentické o ňom aj o potrebe radosti a oslavy v živote kresťana tu. Je tam aj veľa odkazov, napríklad na skvelý článok o tom, ako vysvetliť deťom (a aj nám dospelým) aktuálne symboly Halloweenu.

p.s.3 - ešte aj obrázok je kresťanský, zo 14.-15.st, kedy takzvané "tance smrti" mali v deň dušičiek pripomínať pominuteľnosť ľudského života a potrebu dobrej prípravy na smrť.

p.s.4 - áno, sú tendencie rôznych vyznavačov nebezpečnej mágie, ezoteriky či dokonca satanizmu vykonávať svoje rituály práve v tento deň. To by nás ale nemalo prekvapovať, nakoľko vieme, že diabol ako opica rád opakuje po Bohu a určite rovnako rád využil príležitosť ukradnúť nám kresťanom jednu z foriem radostného slávenia Božej lásky - cez pripomínanie si ľudí, ktorí touto lásku žili zvlášť naplno. Preto ja dnes oslavovať na party idem. Na Party svätých - video tu.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo