Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. október 2016

náš katolícky Halloween - radosť zo služby na strane Víťaza

vo vyprázdnenej forme ide o to vytvoriť to najškaredšie, čo sa len dá. Pravý význam tohto dňa je opak - oslava toho najkrajšieho, čo môžeme so svojím životom urobiť - a to milovať.
náš katolícky Halloween - radosť zo služby na strane Víťaza

Drahí oslavujúci Haloween, drahí bratia a sestry - je skvelé, že hoci mnohí z vás sa nepovažujete za veriacich, napriek tomu oslavujete náš katolícky sviatok :)

Isto viete, že ide o skratku názvu All Hallows Even (predvečer všetkých svätých). Jasné, mnohí ho poznáte iba v jeho vyprázdnenej forme, v ktorej ide o to vytvoriť to najškaredšie, čo sa len dá. Pravý význam tohto dňa je presný opak - je to oslava toho najkrajšieho, čo môžeme so svojím životom urobiť - a to milovať. Je to oslava veľkej lásky a oslava ľudí, ktorí takúto lásku na zemi žili. Pozývam nás všetkých žiť autentický život, lebo pravé šťastie je v ňom...

Kto vníma Halloween ako oslavu zla (a prípadne diabla a démonov), čiže verí v existenciu zlých duchovných bytostí, a práve to sa mu na tomto dni páči - len krátke info - ak veríš, že je diabol, potom asi veríš aj v to, že je Boh. Logicky však vychádza jeden záver - diabol nie je dokonalé zlo (ako opak dokonalého dobra Boha) - pretože "ak vezmeme každý druh dobra (inteligencia, vôľa, pamäť, energia a existencia sama), nič by z diabla nezostalo" (C.S.Lewis). Pozývam nás oslavovať a slúžiť dokonalosti a nie napodobenine, akou diabol je. Dokonalosť môže existovať len ako dokonalosť dobra.

p.s.1 - vedeli ste, že kresťania nezobrazovali diabla s rohami, vidlami, kopytami a podobne preto, že si mysleli že tak vyzeral? Charakterizovali démonov v smiešnych kostýmoch mnoho storočí, aby tak ukázali, že sa ich netreba báť. Sú predurčení na istú prehru. Ja chcem stáť na strane Víťaza....

p.s.2 - tento text je len úvod. Pre hlbšie pochopenie dnešného dňa nech sa páči, niečo autentické o ňom aj o potrebe radosti a oslavy v živote kresťana tu. Je tam aj veľa odkazov, napríklad na skvelý článok o tom, ako vysvetliť deťom (a aj nám dospelým) aktuálne symboly Halloweenu.

p.s.3 - ešte aj obrázok je kresťanský, zo 14.-15.st, kedy takzvané "tance smrti" mali v deň dušičiek pripomínať pominuteľnosť ľudského života a potrebu dobrej prípravy na smrť.

p.s.4 - áno, sú tendencie rôznych vyznavačov nebezpečnej mágie, ezoteriky či dokonca satanizmu vykonávať svoje rituály práve v tento deň. To by nás ale nemalo prekvapovať, nakoľko vieme, že diabol ako opica rád opakuje po Bohu a určite rovnako rád využil príležitosť ukradnúť nám kresťanom jednu z foriem radostného slávenia Božej lásky - cez pripomínanie si ľudí, ktorí touto lásku žili zvlášť naplno. Preto ja dnes oslavovať na party idem. Na Party svätých - video tu.

 

Inzercia

Inzercia

som jednoducho žena, ktorá verí vo víťazstvo zdravého rozumu nad predsudkami a nepravdivými informáciami...

Inzercia

Odporúčame

Blog
Utečenci – nezmysly a fakty

Utečenci – nezmysly a fakty

Kresťanstvo je náboženstvom lásky a je povinnosťou kresťanov milovať aj svojich nepriateľov (Mt 5,44). Táto láska by prinajmenšom mala vylučovať nenávistné a ohovárajúce rečí, resp. v modernej dobe nenávistné a ohovárajúce príspevky v diskusiách na rôznych fórach.