"Pochod za bezpečnosť slušných ľudí proti asociálnym extrémistom"

Dnes mi volal môj žiak, že zajtra neprídu na koncert, na ktorý som zavolala jeho aj ostatné moje breznianske deti. Učím ich hudbu tretí rok a zajtra mali možnosť prvýkrát počuť naživo orchester. Boja sa, lebo dnes u nich skínhedi vykrikovali, že zajtra sa im to spočíta.

Pozn.: Tento blog som písala a publikovala 30.9. Nevšimla som si, že sa pri ňom uviedol dátum spred niekoľkých mesiacov, lebo som ho vložila do dávno vytvoreného, napokon nenapísaného blogu. Aby v tom nebol časový chaos, uverejňujem ho ešte raz, s touto poznámkou.

Len veľmi stručne.

V Brezne pred týždňom napadli vo vlaku mladú ženu. Ešte v ten deň polícia chytila útočníkov, všetci traja sa priznali. Stíhaní sú za mrežami. Dvaja dostanú trest 7-12 rokov, najmladší - neplnoletý - polovicu.

Napriek tomu Kotleba na plagáte tvrdí, že vláda mala tvrdo zakročiť a neurobila to. Klamstvo.

Dnes po Halnách (Breznianska štvrť, kde bývajú najmä Rómovia) a po Horehroní chodilo stranícke auto, z ktorého sa ozývali výkriky na Rómov, že zajtra sa im to spočíta. 

Dozvedela som sa to od môjho vystrašeného žiaka. Volal mi, že zajtra na náš koncert neprídu. Bude večer, v inej mestskej časti, a malo naň prísť okolo 8 mojich žiakov. Učím ich tretí rok - hrajú na saxofón, priečnu flautu, tí najmenší na zobcovú, a druhý rok navštevujú aj herecký odbor. Sú fakt šikovní a snažia sa. Žiaľ, vlastný nástroj má len jeden z nich. Napriek tomu, ako je náročné vytvoriť si nátisk na priečnu flautu, dievčatá to zvládli, aj keď držia flautu v rukách len raz za týždeň. Orchester som im už púšťala viackrát. Naživo ho však mali prvýkrát počuť zajtra. Tešili sa. Veľmi. Neprídu, lebo sa boja zajtra hoci aj len vyjsť z domu. Po zhliadnutí názvu zajtrajšieho pochodu a komentárov na fb stránke pána Kotlebu sa im nečudujem. Reči o tom, že po dlhej dobe budú ulice v Brezne aspoň jeden deň konečne čisté vydesili aj mňa.

Preto sa pýtam: kto zaručí bezpečnosť mojich slušných žiakov pred pochodujúcimi asociálnymi extrémistami?

A ďalšia otázka: pán Kotleba, kým ja sa tretí rok snažím pracovať s týmito deťmi, a vidím u nich obrovské pokroky v kognitívnej, emocionálnej aj sociálnej oblasti, čo ste zatiaľ urobil pre to, aby z nich vyrastali skvelí ľudia, vy?

p.s. dnes (13.10) som s časťou týchto detí vystupovala na koncerte. To, čo si museli vypočuť od niektorých účinkujúcich na svoju adresu, bolo naozaj prinajmenšom nepríjemné. Decká, obdivujem vás, že ste tým, čo vás urážali, jednu nevrazili. Ste fakt statoční! A som na vás, nielen preto, hrdá.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo